Jordan Peterson kuvaa hyvin mistä johtuu se elämän merkityksettömyys joka nousee täällä paljon esiin.
Se, jonka seurauksena illat kuluvat pelien, pornon ja viinan parissa.
https://www.youtube.com/watch?v=NX2ep5fCJZ8
Elämän tarkoitus miehelle on vastuu
18
343
Vastaukset
- Montipyyttoni
En avannut videota. Vastuu mistä?
- Mietin.vaan
Omasta elämästään. Siitä että tekee siitä ihan itse itselleen mielekkään.
Siis täsmällinen vastakohta palstapojuille, jotka uhoavat että jos ei yhteiskunta järjestä heille naista nyt niin he eivät mene töihin. - Elämäntarkoitusonvastuu
Kannattaa avata se video. Ei asiaa pysty selittämään tässä ilman että koko juju katoaa.
- mjhbgvfcvbn
Mietin.vaan kirjoitti:
Omasta elämästään. Siitä että tekee siitä ihan itse itselleen mielekkään.
Siis täsmällinen vastakohta palstapojuille, jotka uhoavat että jos ei yhteiskunta järjestä heille naista nyt niin he eivät mene töihin.No, mikäs on elämän tarkoitus naiselle? Ei ilmeisestikään vastuu, vaan se, että vastuun ottavat miehet järjestävät näille kaiken.
- avaanpuheen
en minäkään avannut. Olen tosimies en makaa vieraita naisia, en tuijota tissien kuvia.
Onko siinä jotain väärää?- Onkojotainväärää
Lisäksi olen raitis, en kaihda työtä.
- Elämäntarkoitusonvastuu
Jos olet tyytyväinen elämääsi niin kaikki on hyvin. Jos elämä tuntuu merkityksettömältä, video voi kiinnostaa.
- Erikoislääkärinvirassa
Naimisissa lapsia ei työton. Vastuun kantaja yhteiskunnan tukipilari Lääkäri puolueen jäsen. n tupakoi.
YouTube -videoiden katselu on yksi suuri syy elämän tarkoituksettomuuteen.
- Elämäntarkoitusonvastuu
Youtube on teknologia kuten mikä tahansa muukin, sitä voi käyttää hyvään tai pahaan. Inspiroiva video joka saa katsomaan elämää toisesta perspektiivistä voi olla hyödyksi, vaikka pääosa videoista olisikin haitaksi.
Elämäntarkoitusonvastuu kirjoitti:
Youtube on teknologia kuten mikä tahansa muukin, sitä voi käyttää hyvään tai pahaan. Inspiroiva video joka saa katsomaan elämää toisesta perspektiivistä voi olla hyödyksi, vaikka pääosa videoista olisikin haitaksi.
Huomattavasti laadukkaampaa tietoa paremmin hallittavassa muodossa saa kirjoista tai artikkeleista, poislukien Jordan Petersonin kaltaistan hömppämaakareiden kirjat.
- Mikäoliasiasairaus
En katso typeriä videoita. Olen erikoislääkäri töissä ei ole aikaa sössöttää.
- Elämäntarkoitusonvastuu
Ja roikut suomi24:ssa?
- Ambulanssinoutaa
Lähetä lähetteen hoitoon ja määrään rauhoittavia ja unitabletteja.
- JossainMuualla
Elämällä ei ole mitään todellista merkitystä.
Tai kuolemalla.
Muun väittäminen on epä-älyllistä roskaa.- Elämäntarkoitusonvastuu
Jutellaan tuosta näkökulmastasi kun olet katsonut videon. Vastauksestasi näkee että et ole. Juuri tuo asenne on se josta Peterson puhuu. Peterson on niin älyllinen kuin vain voi olla, se ei ole mitään haihattelua tai sössötystä.
- ahdistaa
Kyllä. Tulee mieleen jo sata vuotta sitten Juhani Ahon ajatus "sunnuntaikristillisyydestä". Tehdään kuusi päivää töitä, lauantaina sauna ja puhdas paita päälle. Sunnuntaina kirkkoon, ei haittaa vaikka vähän torkahtaisi saarnan aikana. Sitten taas maanantai ja sama uudestaan. Ei kai se onnellisuutta ole mutta ahdistusta parempi kuitenkin.
- 123d213213f123
vanha video. mutta joka tapauksessa jos ymmärtäisit kokonaiskuvan niin sinun tulisi katsoa useampia hänen videoitaan. peterson kertoo että moni "haaremisia" pano suhteita harrastavien miesten tulisi ottaa enemmän vastuuta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue
Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää2185227Olen väsynyt tähän
En osaa lopettaa ja koen huonoa omaatuntoa tästä. Kaikki on muutenkin turhaa ja tekemisesi sattuvat. Tunteita on vain hy465030Oppiiko vasemmistolaiset valehtelun jo kotonaan?
Sillä vasemmistolaiset/äärivasemmistolaiset valehtelee ja keksii asioita omasta päästään todella paljon. Esim. joku vas2062797Seuraava hallituspohja - Kokoomus, kepu, persut + KD
Kokoomus saa ainakin 20% kannatuksen ensi vaaleissa, keskusta sanoisin noin 15%, persut todennäköisesti enemmän, ehkä 171352368- 652002
- 671804
- 2081694
Miksi et voi tutustua minuun irl?
Vastaa yleisellä tasolla/ympäripyöreästi, jos pelkäät tunnistamisia.1841333Martina tienaa itse rahansa
Ei tarvitse anella elättäjältään rahaa, ruokaa ja laukkuja.3081136Talokauppoja
Mikä tuo huutokaupassa Ahventiellä olevan talon historia on kun ei näytä tarjouksia tulevan ? Jo toisen kerran tarjollaj8936