Kiitos Herralle Mauno Mattilasta.

Shalom112

MM.video Ylöstempaus Sodomasta. Unia ja Juhlintaa.
Voi että.kun mies julistaa oikeaa ja puhdasta evankeliumua.
Tätä pitää saada lisää.
Ole Siunattu mies.Jumalan ase Jumalan mies
Ole siunattu.Kristuksessa.
Amen ja Halleluja.
Tämä oli mannaa taivaasta niinkuin aina kun Herra antaa sinulle sanottavaa.
Kiitetty olkoon meidän Vapahtajamme Tie Totuus Ja Elämä Elävä Jumala Jeesus Kristus.

11

278

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • onkosamamies

      Mahtaaks olla puhe yritys saaneerajasta .Eikös se Mattila saneeranu Elisan jollen väärin muista ja sitä ennen tai jo olla otettu pohjia tulla saralla,mutta ihmismuisti kun on häilyväinen ei kaik pysy päässä mitä saneeras ,muistasko joku?

    • Mauno lainaa toisten tekstejä ja omii niistä oma sekä toisten tekstejä..

    • Mauno lainaa toisten tekstejä sieltä täältä ja rakentaa niistä omaa julistusta.Parjaa jatkuvasti ihmisiä.Kuunelkaapa vaikka Pyykköstä kertoo torontosta , menestysteologiasta ym muista eksytyksistä, ei ole sama sävy kun Maunolla , Mauno opettaa vihaan eksyneitä kohtaan ja antaa suosia parjaamista törkeää ihmisten arvostelemista ulkonääöstä ym muista henkilökohtaisista ominaisuuksista, eli ei pysy ytimessä.Eli pääkohta on eksytykset seuraajat 421kpl eivät uskalla käydä missään kun pelkäävät että menevät harhaan, elävät siitä ketä saisi taas täännä ruotia..

    • Rauhan tervehdys.

      Kiitoksia Herralle rohkaisusta ja myös kritiikistä.

      Ensiksikin, olen ollut yhteydessä Matti Pyykköseen ja meillä ei ole mitään ristiriitaa keskenämme. Hän pitkään eläkeiässä olleena saarnaaja edustaa yhdenlaista linjaa ja minä toisenlaista. Hän on varovaisempi, koska useimmat ovet ovat jo sulkeutuneet, mutta minä en ole oppinut vielä yhtä varovaiseksi.

      Toiseksi. Pidän erikoisena "vikana" sitä, että siteeraa toisten tekstejä, koska ensiksikin jokainen saarnaaja siteraa noita 40 Raamatun kirjoittajaa. Sen lisäksi jokainen uskovainen kuuntelee ja lukee toisten julistajien tekstejä - ainakin ne, jotka eivät ole niin paisuneet että itse ajattelevat kaiken ratkaisevan - sillä näin tapahtuu se, että "rauta rautaa hioo, ja ihminen toistansa hioo" (San. 27:17). Se, että käyttää runsaasti lähteitä kertoo yleensä sen, että on jonkin verran perehtynyt laajemmin asiaansa.

      Näen suuren riskin siinä, että joku julistaja elää yksistään omien järkeilyidensä, ilmestystensä ja omien tulkintojensa varassa, sillä kenelläkään ei ole täydellistä ja lopullista tietoa kaikesta. Ei niin, etteikö toki jokaisella tule olla omaa ilmestystä Herralta ja olla itse Herran neuvottelussa, mutta on vaarallista jos oma sana nousee Jumalan sanaksi ja kuvittelee ettei tarvitse seurakuntaa.

      "Missä ohjausta ei ole, sortuu kansa, mutta neuvonantajain runsaus tuo menestyksen." - Sananlaskut 11:14

      Niinpä siis kultainen keskitie tässäkin asiassa on hyvä; omaa tulkintaa muiden tulkintaa. En edes tiedä yhtään julistajaa, joka ei siteeraisi ketään toista, mutta jos tällainen löytyy, niin yleensä hän on jonkinlainen kulttihahmo, joka julistaa yksinomaa omien ilmestystensä perusteella kuten vaikkapa profeetta David Owuor tai vastaava. Esimerkiksi edellämainittu Matti Pyykkönen lainaa paljon Dave Huntin kirjaa The Seduction of Christianity (1985) omassaan kirjassaan Jumala juoksupoikana (1991), jotka molemmat ovat hyvää luettavaa.

      Jos jollakin videolla tai opetuksessani haukun ulkonäköä - kuten täällä allekirjoittanutta on solvattu - niin tällaiseen väitteeseen haluaisin tieten lähteen. Missä videossa tällaista on? Väitän, että hyvin pitkälle videoissani nimenomaisesti tuon esille sen "hengen", missä harhaan mennyt on, sillä "minä otan selon, en noiden pöyhkeiden sanoista, vaan voimasta" (1.Kor. 4:19).

      Suosittelen itse kuuntelemaan runsaasti eri julistajia eikä tukeutumaan yhteen, sillä näin saa laajemman kuvan, sillä sellainenkin viisaus pitää paikkansa, että jokaisella saarnaajalla on vain yksi saarna. Suosittelen erityisesti palaaman muinaisille poluille, että kuuntelet edesmenneitä julistajia, joiden loppu on ollut hyvä (Hepr. 13:9).

      "Sillä kysypä aikaisemmalta sukupolvelta, tarkkaa, mitä heidän isänsä ovat tutkineet. Mehän olemme eilispäivän lapsia emmekä mitään tiedä, päivämme ovat vain varjo maan päällä. He sinua opettavat ja sanovat sinulle, tuovat ilmi sanat sydämestään." - Job 8:8-10

      Täältä löytyy kaikki opetukseni:
      https://www.youtube.com/channel/UCnGcQGsvRfnY0CI83FEjd3w/videos

      Siunauksin, MM.

    • Ai ingenjöör on tämä kajahtanut tapaus 🤣😂

    • älkää.langetko.Mattilaan

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      182
      1272
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      138
      883
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      824
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      748
    5. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      47
      684
    6. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      247
      594
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      311
      580
    8. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      579
    9. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      7
      550
    10. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      51
      549
    Aihe