Ydinvoiman kolme vakavinta ongelmaa ovat mielestäni nämä:
- ydinonnettomuuden mahdollisuus
- ydinjäte
- yhteydet ydinaseisiin
Ydinvoiman kolme vakavinta ongelmaa
7
600
Vastaukset
- oikea_realisti
- Ydinonnettomuuden todennäköisyys pohjoismaissa erittäin pieni (pohjoismaissa ainuttakaan
onnettomuutta)
- Ydinjätteestä 95% voidaan kierrättää jälleenkäsittelyllä
- Tuottaa vähemmän välittömiä saasteita kuin muut lähteet, joten loppusijoitus voi vielä vaihtua järkevämpään vaihtoehtoon kuin luolastoon. Jos käytämme muita energian lähteitä niin voi olla mahdollista, että ilmasto lämpenee niin kovaa vauhtia, että meillä ei ole enää resursseja jatkaa kehittymistä vaan elämä maapallolla loppuu tai kutistuu merkittävästi
- Trendinä näytti olevan se, että maat luopuivat ydinvoimasta ja jatkoivat hiilen käyttämistä ja tämä oli todella älytöntä!
- Ydinvoimasta ei synny hiilidioksiidia!
Suurimmat CO2 tuottajat:
Öljy, maakaasu ja kivihiili
Eläimet ja ihmiset
Maastopalot ja kaskeaminen
Jos todella haluat lopettaa ydinvoiman niin samalla voidaan lopettaa teollisuus Suomessa, jolloin voimme kaikki elää samalla tavalla kuin kehitysmaassa. Puolet tuotetusta energiasta menee teollisuudelle, mikä luo työpaikkoja, verovaroja ja hyvinvointia. Teollisuus voisi vähentää päästöjä ainoastaan siten, että verotusta helpotetaan, jolloin kustannuksia saadaan alas, eikä tarvitse irtisanoa väkeä.
Sanoisin, että lisää ydinvoimaa ja etsitään tulevaisuuden ratkaisuja niiden hävittämiseen, kuten sen lähettäminen esim. erittäin kuumille planeetoille. - Ydinvoimailija
Ydinonnettomuuden mahdollisuutta en koe ongelmaksi, koska mahdollisuus on suhteellisen hyvin rajoitettu ja jopa eliminoitu. Tämä käy selväksi vaikkapa ydinvoimalaitosten PRA lukujen pienenemisestä niin uusilla kuin vanhoillakin laitoksilla.
Ydinjäte on tai voi olla ongelma jos sitä ei ole houdettu/hoideta asianmukaisesti tai jos ydinjätteen loppusijoittaminen/uusiokäyttöä ei ole suunniteltu.
Ydinvoiman yhteydet ydinaseisiin on aika löysät. Tyypillisesti ne maat jotka tatvitsevat tai haluabat/suunnittelevat itselleen ydinaseita eivät tarvitse siihen ydinvoimaa vaan rakentavat ydinasekehityksen ihan omanaan.
Ydinsulkusopimuksen ulkopuoliset terrorivaltiot hoitavat yleensä ydinasemateriaalinsa muualta kuin sähköntuotantoin suunnitelluilta ydinvoimalaitoksilta.Kiinnostavaa:
"Ydinvoimailija
22.11.2018 10:38
Ydinonnettomuuden mahdollisuutta en koe ongelmaksi, koska mahdollisuus on suhteellisen hyvin rajoitettu ja jopa eliminoitu
..."
https://keskustelu.suomi24.fi/t/15468738/ydinvoiman-kolme-vakavinta-ongelmaa#comment-95668673
Miten ydinonnettoimuuden mahdollisuus on eliminoitavissa muuten kuin sulkemalla kaikki ydinlaitokset?- Ydinvoimailija
stuxnet kirjoitti:
Kiinnostavaa:
"Ydinvoimailija
22.11.2018 10:38
Ydinonnettomuuden mahdollisuutta en koe ongelmaksi, koska mahdollisuus on suhteellisen hyvin rajoitettu ja jopa eliminoitu
..."
https://keskustelu.suomi24.fi/t/15468738/ydinvoiman-kolme-vakavinta-ongelmaa#comment-95668673
Miten ydinonnettoimuuden mahdollisuus on eliminoitavissa muuten kuin sulkemalla kaikki ydinlaitokset?Vähentämällä ydinvoimaonnettomuuden todennäköisyyttä tarpeeksi alas ja onnettomuuden seurauksien rajoittamista tarpeeksi pienelle alueelle.
Molemmissa kohdissa on onnistuttu hyvin. Molempien kohtien eteen tehdään jatkuvasti ja määrätietoisesti töitä. Ydinvoimailija kirjoitti:
Vähentämällä ydinvoimaonnettomuuden todennäköisyyttä tarpeeksi alas ja onnettomuuden seurauksien rajoittamista tarpeeksi pienelle alueelle.
Molemmissa kohdissa on onnistuttu hyvin. Molempien kohtien eteen tehdään jatkuvasti ja määrätietoisesti töitä.Vastauksesi ei selitä tätä sanomaasi:
"Ydinonnettomuuden mahdollisuus on ... __ jopa_eliminoitu__."
Toistan kysymykseni: "Miten ydinonnettoimuuden mahdollisuus on eliminoitavissa muuten kuin sulkemalla kaikki ydinlaitokset?"
https://keskustelu.suomi24.fi/t/15468738/ydinvoiman-kolme-vakavinta-ongelmaa#comment-95669316
- K.Late
"Tyypillisesti ne maat jotka tatvitsevat tai haluabat/suunnittelevat itselleen ydinaseita eivät tarvitse siihen ydinvoimaa vaan rakentavat ydinasekehityksen ihan omanaan. "
Minä taas sanoisin, että koko ydinohjelma aloitetaan sunnilleen samanlailla kaikissa maissa, olipa sitten tähtäimessä vain kaupallinen sähköntuotanto tai sitten ydinaseohjelma. Tästä hyvänä esimerkkinä Intia, Pakistan, Etelä-Afrikka ja ehkä joku muukin, jotka hannkivat aloistuslaitteensa lännestä, normaalikauppana ja IAEA:n valvovien silmien alla. Busines is busines.
"- Tuottaa vähemmän välittömiä saasteita kuin muut lähteet, joten loppusijoitus voi vielä vaihtua järkevämpään vaihtoehtoon kuin luolastoon."
Tuo jälleenkäsittely on täysin epärealistista haihattelua niiden maiden kohdalla, joilla ei ole ydinaseohjelmaa. Se on äärimmäisen kallista ja likaista touhua, eikä mitenkään lopulta poista loppusijoitusvaatimusta, koska jäljelle jää aina se likaisin ja vaarallisin aines, joka ei kelpaa uusiokäyttöön. - jgklfjgkfljo
Ydinvoiman suurimmat kolme ongelmaa ovat:
-Kansalaisten perusteeton pelko
-Kansalaisten tarkoitushakuinen pelottelu
-Suora valehtelu ydinvoiman vaarallisuudesta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sdp on esittänyt maatalous- ja yritystuista leikkaamista
Joihin menee 10 miljardia euroa vuosittain. Minkä vuoksi äärioikeisto änkyttää jostain vuodesta 2026, kun ei demareiden1424427Sanna Marin pitäisi palauttaa pääministeriksi
Oikeisto "voitti" vaalit valehtelemalla äänistäjille päin naamaa, joten heidät tulisi tuomita menettämään vaalitulos ja563354Kokoomus kannatti aiemmin rahoitusmarkkinaveroa - kanta nyt muuttunut
Kokoomuksen linjanmuutos rahoitusmarkkinaveron suhteen on herättänyt kysymyksiä. Vielä aiemmin puolue antoi ymmärtää kan12443Ei me olla sielunkumppaneita
jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v241849KÄVELYTREFFIT ?
Mikä on tuo konsepti. Ei kävely ole mitkään treffit. Se on hengailua, ilman mitään panostamista toiseen, go with the flo2311645Mies pelkää mahdollista raskautta
Millaisia ajatuksia seuraava herättää teissä? Olemme tunteneet miehen kanssa vuosikausia, seurustelleetkin jo pitkään j2331227Hevosmies kylän kunnioitettu herra
Hei, eikö olis aika pistää "nuoriso" kuriin? Tiedämme miten teidän "yhteisö" toimii sekä kylän vanhin herra, olet poruka251207Kiikkustuoli
Sunnuntai aamun hiljaisuutta ja rauhaisaa oloa. Aloitan taas uuden alustan, jospa edellisessä asiat tulee pohdittu ja sa1611124- 691116
- 61833