Naantalilainen 25 nuormies katosi Marraskuun alussa 2018,löytyi 2pvä sitten menehtynäänä,samalla löytyi myös Miskan käytössä ollut auto.
Kun tossa joku kertoi yrittäneensä itsaria auton pakokaasulla tuli väkisinkin mieleen tekikö Miska Lindwall samoin? Miksi ei osata kertoa jos on paha olla.
KADONNUT MISKA LINDWALL-LÖYTYI KUOLLEENA
24
4431
Vastaukset 24
- Taistelija32
Se on varmistettu miska tappoi itsensä. Jotkut on vain liian heikkoja tähän maailmaan.
- mietteitäminulta
Jos teki itsemurhan, oli sairas. Terve ihminen ei ymmärrä koskaan asiaa, koska teko ei ole terveen ihmisen. Näin asiaa siltä osalta on turha miettiä tai ketään syyttää, edes itseään.
Sitä tietenkin voi mittiä joka päivä, että miten voi auttaa tuntemattomia ihmisiä ja olla heille tukena ja turvana. Ehkä siinä estää jotakin ihmistä sairastumasta.- aattelennäin
Kysymys terveestä ja sairaasta ei ole ihan mustavalkoinen. Eihän kaikki murhan tehneetkään ole syyntakeettomia eli sairaita. Arkikielessä on kiva huudella et asia on niin tai näin.
- Selviytyjä4123
Itsemurhan teko on osoitus heikkoudesta. Se on eräänlainen luonnon tapa poistaa geneettisesti heikot yksilöt geenipoolista. Itse en tuomitse itsemurhan tehneitä, mutta en myöskään tunne myötätuntoa heitä kohtaan. Jos on liian heikko, niin sitten on liian heikko.
- Iramout
Laitan kommenttini sen takia, että usea ihminen ymmärtää maailmaa pelkästään omien kokemuksien kautta. Jollekin kärpäsen siiven kosketus käsivarteen on elämän suurin tuska. Ite olen sadistisen pedofiiliperheen tuotos. Kasvattanu 3 lasta ilman minkäänlaista väkivaltaa yms. En viittaa siihen, että ko. tapauksessa senlaista. Mutta oppikaa saa..nan ihmiset, että teidän kärpässiivenviillot saattaa olla ja on verrattaen häviävän pieniä ongelmia.
- kuparikenkä
Ihmiset on yksilöitä, jokainen suhtautuu ympäröivään maailmaan vähän eri tavalla. Eihän sillä ole loppujen lopuksi mitään väliä millä tavalla lähtee täältä, kuolema on vain ajan kysymys niin heikoilla kuin vahvoillakin. Itsemurhan tehneita saa nimitellä niin paljon kuin sielu sietää, ne ei ole kuitenkaan kuulemassa mitä niistä puhutaan.
- niiseO
Jos itsemurha olisi luonnon valinta poistaa heikot yksilöt pois, niin eikö itsemurhat olisin jo loppuneet kun vahvat yksilöt vain jäljellä? Kuten kaikki tietävät, asia ei ole mitenkään yksiselitteinen. Kärsimys on aina niin suhteellista. Kukaan ei voi koskaan toisen puolesta sanoa milloin elämä on tai ei ole eläminsen arvoista.
- Anonyymi
No jos oma isä tappaa lapsen edessä itsensä niin ei ole varmaankaan hyvä olla sen jälkeen!!!!!!!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
No jos oma isä tappaa lapsen edessä itsensä niin ei ole varmaankaan hyvä olla sen jälkeen!!!!!!!
Ei todellakaan...
- Anonyymi
Päinvastoin, siihen tekoon ei heikot kykene.
- Anonyymi
Iramout kirjoitti:
Laitan kommenttini sen takia, että usea ihminen ymmärtää maailmaa pelkästään omien kokemuksien kautta. Jollekin kärpäsen siiven kosketus käsivarteen on elämän suurin tuska. Ite olen sadistisen pedofiiliperheen tuotos. Kasvattanu 3 lasta ilman minkäänlaista väkivaltaa yms. En viittaa siihen, että ko. tapauksessa senlaista. Mutta oppikaa saa..nan ihmiset, että teidän kärpässiivenviillot saattaa olla ja on verrattaen häviävän pieniä ongelmia.
Olet psykopaatti? Täysin tunnekylmä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Päinvastoin, siihen tekoon ei heikot kykene.
Turpa kiinni ku et tiedä mistään mitään
- lkagvhalkjg
Mä olen kuullut että Miska ei kuollut itsemurhassa vaan ajoi kuljettamansa auton järveen kännissä, f*king dumbass.
- TEMPER
No,ikinä ei tähän(kään) caseen saada selvyyttä.Omaisilla,eikä poliisilla ole velvollisuutta asiaa valaista. Jos näin on näin koko ajan mielessäni,meren,tien ja jonkinlaisen "vahingon"auto ajettu niin ettei pääse omin avuin pois.
- TEMPER
Ettei mereen? Vai onko Naantalissa järveä? Jos tietäisit "oikeasti"jotain olisisit puhunut merestä.
- hfgthfhf
TEMPER kirjoitti:
Ettei mereen? Vai onko Naantalissa järveä? Jos tietäisit "oikeasti"jotain olisisit puhunut merestä.
Miska kuoli Rymättylässä joka kyllä nykyään on osa Naantalia, ja Rymättylässä on ainakin 5 eri järveä.
- Anonyymi
Ihan hirtti itsensä. Oma isä tappoi itsensä ja hän löysi sen kotoa..koulun jälkeen
- Anonyymi
Itsemurha oli.
- Onnellinen_loppu2
Miska oli huumeiden sekakäyttäjä, joka teki itsemurhan. Ei ollut iso menetys, jos kysytään multa. Hyvä että tappoi vain itsensä eikä vienyt ketään viatonta mukanaan.
- Anonyymi
Hullu
- Anonyymi
Mistä sen tiedät??
- Anonyymi
Jos aiemmat väitteet pitävät paikkaansa, olivat kaikki ns. aikuiset törkimyksiä koska jättivät traumaattisen kokemuksen kohdanneen pojan yksin. Se varmasti aiheutti alamäen elämässään ja hän koetti selviytyä aineiden avulla kerran ei ole ollut muita "työkaluja" käytössään eikä tukiverkkoa.
Paljon lapsia ja nuoria on kautta aikojen heitetty helvettiin tässä maassa koska kukaan ei ole välittänyt.. (Vaikkapa toisen vanhemman kuoltua on horo kävellyt puoliorpojen lasten yli.)
Sulla on kova asenne. Elä tuomitse ennen kun olet kulkenut toisen saappaissa. (Empatiakyvytön ei siihen pysty.) Itsekkätä, keulivia jamppoja on liikaa tässä maassa.
- Anonyymi
Mun serkku. Ja ei oo heikko. Näki kun oma isä tappo itsensä!
- Anonyymi
Tuollaisen näkeminen on jokaiselle traumattista. Yllättävän iso osa ihmisistä elää kuplassa eivätkä tunnetasolla ymmärrä tai edes halua ymmärtää toisten kärsimystä. Vaikka ihminen on psykiatri ei hän todellisesta elämäntuskasta välttämättä tiedä tuon taivaallista.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1062205- 103886
- 66823
- 46800
Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???21736Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha517716Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76640- 64615
Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik23580- 57551