KADONNUT MISKA LINDWALL-LÖYTYI KUOLLEENA

TEMPER

Naantalilainen 25 nuormies katosi Marraskuun alussa 2018,löytyi 2pvä sitten menehtynäänä,samalla löytyi myös Miskan käytössä ollut auto.
Kun tossa joku kertoi yrittäneensä itsaria auton pakokaasulla tuli väkisinkin mieleen tekikö Miska Lindwall samoin? Miksi ei osata kertoa jos on paha olla.

24

3910

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Taistelija32

      Se on varmistettu miska tappoi itsensä. Jotkut on vain liian heikkoja tähän maailmaan.

    • mietteitäminulta

      Jos teki itsemurhan, oli sairas. Terve ihminen ei ymmärrä koskaan asiaa, koska teko ei ole terveen ihmisen. Näin asiaa siltä osalta on turha miettiä tai ketään syyttää, edes itseään.
      Sitä tietenkin voi mittiä joka päivä, että miten voi auttaa tuntemattomia ihmisiä ja olla heille tukena ja turvana. Ehkä siinä estää jotakin ihmistä sairastumasta.

      • aattelennäin

        Kysymys terveestä ja sairaasta ei ole ihan mustavalkoinen. Eihän kaikki murhan tehneetkään ole syyntakeettomia eli sairaita. Arkikielessä on kiva huudella et asia on niin tai näin.


    • Selviytyjä4123

      Itsemurhan teko on osoitus heikkoudesta. Se on eräänlainen luonnon tapa poistaa geneettisesti heikot yksilöt geenipoolista. Itse en tuomitse itsemurhan tehneitä, mutta en myöskään tunne myötätuntoa heitä kohtaan. Jos on liian heikko, niin sitten on liian heikko.

      • Iramout

        Laitan kommenttini sen takia, että usea ihminen ymmärtää maailmaa pelkästään omien kokemuksien kautta. Jollekin kärpäsen siiven kosketus käsivarteen on elämän suurin tuska. Ite olen sadistisen pedofiiliperheen tuotos. Kasvattanu 3 lasta ilman minkäänlaista väkivaltaa yms. En viittaa siihen, että ko. tapauksessa senlaista. Mutta oppikaa saa..nan ihmiset, että teidän kärpässiivenviillot saattaa olla ja on verrattaen häviävän pieniä ongelmia.


      • kuparikenkä

        Ihmiset on yksilöitä, jokainen suhtautuu ympäröivään maailmaan vähän eri tavalla. Eihän sillä ole loppujen lopuksi mitään väliä millä tavalla lähtee täältä, kuolema on vain ajan kysymys niin heikoilla kuin vahvoillakin. Itsemurhan tehneita saa nimitellä niin paljon kuin sielu sietää, ne ei ole kuitenkaan kuulemassa mitä niistä puhutaan.


      • niiseO

        Jos itsemurha olisi luonnon valinta poistaa heikot yksilöt pois, niin eikö itsemurhat olisin jo loppuneet kun vahvat yksilöt vain jäljellä? Kuten kaikki tietävät, asia ei ole mitenkään yksiselitteinen. Kärsimys on aina niin suhteellista. Kukaan ei voi koskaan toisen puolesta sanoa milloin elämä on tai ei ole eläminsen arvoista.


      • Anonyymi

        No jos oma isä tappaa lapsen edessä itsensä niin ei ole varmaankaan hyvä olla sen jälkeen!!!!!!!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        No jos oma isä tappaa lapsen edessä itsensä niin ei ole varmaankaan hyvä olla sen jälkeen!!!!!!!

        Ei todellakaan...


      • Anonyymi

        Päinvastoin, siihen tekoon ei heikot kykene.


      • Anonyymi
        Iramout kirjoitti:

        Laitan kommenttini sen takia, että usea ihminen ymmärtää maailmaa pelkästään omien kokemuksien kautta. Jollekin kärpäsen siiven kosketus käsivarteen on elämän suurin tuska. Ite olen sadistisen pedofiiliperheen tuotos. Kasvattanu 3 lasta ilman minkäänlaista väkivaltaa yms. En viittaa siihen, että ko. tapauksessa senlaista. Mutta oppikaa saa..nan ihmiset, että teidän kärpässiivenviillot saattaa olla ja on verrattaen häviävän pieniä ongelmia.

        Olet psykopaatti? Täysin tunnekylmä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Päinvastoin, siihen tekoon ei heikot kykene.

        Turpa kiinni ku et tiedä mistään mitään


    • lkagvhalkjg

      Mä olen kuullut että Miska ei kuollut itsemurhassa vaan ajoi kuljettamansa auton järveen kännissä, f*king dumbass.

      • TEMPER

        No,ikinä ei tähän(kään) caseen saada selvyyttä.Omaisilla,eikä poliisilla ole velvollisuutta asiaa valaista. Jos näin on näin koko ajan mielessäni,meren,tien ja jonkinlaisen "vahingon"auto ajettu niin ettei pääse omin avuin pois.


      • TEMPER

        Ettei mereen? Vai onko Naantalissa järveä? Jos tietäisit "oikeasti"jotain olisisit puhunut merestä.


      • hfgthfhf
        TEMPER kirjoitti:

        Ettei mereen? Vai onko Naantalissa järveä? Jos tietäisit "oikeasti"jotain olisisit puhunut merestä.

        Miska kuoli Rymättylässä joka kyllä nykyään on osa Naantalia, ja Rymättylässä on ainakin 5 eri järveä.


      • Anonyymi

        Ihan hirtti itsensä. Oma isä tappoi itsensä ja hän löysi sen kotoa..koulun jälkeen


      • Anonyymi

        Itsemurha oli.


    • Onnellinen_loppu2

      Miska oli huumeiden sekakäyttäjä, joka teki itsemurhan. Ei ollut iso menetys, jos kysytään multa. Hyvä että tappoi vain itsensä eikä vienyt ketään viatonta mukanaan.

      • Anonyymi

        Hullu


      • Anonyymi

        Mistä sen tiedät??


      • Anonyymi

        Jos aiemmat väitteet pitävät paikkaansa, olivat kaikki ns. aikuiset törkimyksiä koska jättivät traumaattisen kokemuksen kohdanneen pojan yksin. Se varmasti aiheutti alamäen elämässään ja hän koetti selviytyä aineiden avulla kerran ei ole ollut muita "työkaluja" käytössään eikä tukiverkkoa.
        Paljon lapsia ja nuoria on kautta aikojen heitetty helvettiin tässä maassa koska kukaan ei ole välittänyt.. (Vaikkapa toisen vanhemman kuoltua on horo kävellyt puoliorpojen lasten yli.)
        Sulla on kova asenne. Elä tuomitse ennen kun olet kulkenut toisen saappaissa. (Empatiakyvytön ei siihen pysty.) Itsekkätä, keulivia jamppoja on liikaa tässä maassa.


    • Anonyymi

      Mun serkku. Ja ei oo heikko. Näki kun oma isä tappo itsensä!

      • Anonyymi

        Tuollaisen näkeminen on jokaiselle traumattista. Yllättävän iso osa ihmisistä elää kuplassa eivätkä tunnetasolla ymmärrä tai edes halua ymmärtää toisten kärsimystä. Vaikka ihminen on psykiatri ei hän todellisesta elämäntuskasta välttämättä tiedä tuon taivaallista.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      43
      3633
    2. Kiitos kun sanoit ikävästi minulle, herkälle

      Sait kesälomani pilattua😔
      Ikävä
      36
      2304
    3. Naiselle mieheltä

      Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?
      Ikävä
      32
      1905
    4. Jalkapalloa

      Ura ja Kokkola Cup?
      Kannus
      18
      1648
    5. Kaipaan niin....

      Aaawww mikä kaipuun tunne iski ja lujaa🥺😭❤️
      Ikävä
      17
      1639
    6. Eiii...

      Etkä! 😘
      Ikävä
      23
      1578
    7. Mikset vain

      Unohtaisi?
      Ikävä
      24
      1427
    8. Ihmetteletkö, mihin sinussa ihastuin?

      Pikkuhiljaa huomasin, että olet ainutlaatuinen luonne, plussana tietysti ulkoiset avut. Toista ei taida löytyä koko maai
      Ikävä
      84
      1368
    9. En ymmärrä miksi minä

      Maailma on täynnä sinulle muita
      Ikävä
      17
      1322
    10. Mitä yhteistä on sulla ja kaivatulla?

      Onko teillä samantyyppinen olemus tai luonne? Vai muistuttaako vartalonne toisiaan? Tai kasvot? Entä pukeutuminen? Onko
      Ikävä
      89
      1252
    Aihe