Asevelvolliset rapakuntoisia

Eiköhän koko asevelvollisuus ole tullut Suomessakin tiensä päähän. Turhaa elvyttämistä, että jollakin 3 kuukauden mittaisella kuntokoululla parannettaisi tuloksia puolustusvoimissa. Kaikkihan nyt tietää että hyvä fyysinen kunto on kaiken perusta armeijassa, eikä se jopa "hartaallinenkin" tai nationalistinen maanpuolustustahto.

https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/d90fb464-0ca1-45e9-ae38-087e75b58591

Kannatan Suomessa lähinnä valikoivaa asepalvelusta (esimerkiksi Norjan malli naisille), jossa olisi erikoisjoukkojen kouluttamista maanpuolustusta varten, joka todellakin vaatisi sitä hyvää fyysistä kuntoa. Palvelukseen otettaisi vain ne joilla olisi motivaatiota harjoittaa fyysistä kuntoa vapaa-aikana ennen ja jälkeen asepalveluksen. Huolestuttavinta on sekin että varusmiespalveluksen jälkeen fyysinen kunto monella rapautuu eli tarvittaisi jotakin rangaistusta kunnon rapautumiselle ja säännöllisempiä kontrolleja mitä kertausharjoituksien tiheys on monella. Nykyisin kertausharjoituksethan ovat monesti jotakin "makkaran paistoa" tms. Ns. rivisotilas kultista pitäisi näin pienessä maassa jo päästä yli ja katsoa todellakin parempia vaihtoehtoja mitä sellaisilla saisi, jotta voitaisi edes puhua edes jollakin tasolla että nykyisestä Suomen mallista olisi suurvaltoja vastaan tarpeen tullessa.

Sitä olen kummastellut että onko mitään järkeä suurelle reserville, joista suurin osa ei ole käynyt edes "makkaraa paistamassa" metsäisissä oloissa puhumattakaan kertaillut maanpuolustustaitoaan, joka myöskin rapistuu aikaa myöden yleiskunnon rapistuessa.

Noita otsikoita lukiessa suomalaiset itte ovat valitsemassa Natoon liittymisen. Ei tule olemaan mitään muita vaihtoehtoja kun se on vääjäämättä edessä tai muuten Suomen hukka perii. Pitää huomioida se että Natoon pitäisi liittyä ennen mahdollista sotaa tai muuta kriisiä, eikä vasta sitten kun Suomi on täydessä kusessa. Toki suomalaiset ovat olleet historiassa joita on pitänyt auttaa, mutta suomalaiset eivät ole tahtoneet auttaa muita.

Tuntemattomasta sotilaasta tulee hyvin mieleeni fasistinen ja sotahullu everstiluunantti Karjula, joka on täysin kuvaallinen hahmo armeijaintoilijoiden päiväunesta!

Maanpuolustus on Suomessa laitettu "herran haltuun"! :D

0

182

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Niin surullinen

        onnettomuus taas. Voimia ihan kaikille läheisille,kavereille ja kouluun 🙏
        Lapua
        103
        3008
      2. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

        Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
        Maailman menoa
        87
        2395
      3. Paloautoko se oli kolarissa Juntusrannan risteyksessä?

        Oli kuva paloautosta nettijutussa.
        Suomussalmi
        24
        1936
      4. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

        "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
        Yleistä autoilusta
        22
        1500
      5. Mitä tapahtuu?

        Mitä säpäkän risteyksessä on tapahtunut kun poliiseja, ambulansseja ja kopteri paikalla?
        Outokumpu
        29
        1470
      6. Tiesitkö? Johannes Brotheruksen ex-isäpuoli on kuin onkin Mikko Kuustonen - Tästä on kyse!

        Tiesitkö? Ja hehän on kuin kaksi marjaa... Johannes Brotherus on KUUMAA-yhtyeen jäsen ja tänä syksynä mukana Vain elämää
        Suomalaiset julkkikset
        15
        1365
      7. siis ihan oikeesti

        Tämä on naurettavaa
        Ikävä
        87
        892
      8. Murtautuminen uimahalliin

        17.10. yöllä Kiuruveden uimahalliin murtauduttiin yläkerran oven ikkunasta. Onko kellään havaintoja tapauksesta?
        Kiuruvesi
        26
        887
      9. Mitä tarkalleen tunnet

        Minkälaisia tunteita sisälläsi liikkuu, kun tiedät, että ajattelen sinua lämmöllä ja jotain syttyy myös sinussa? Haluai
        Ikävä
        62
        836
      10. Syyskuussa 2025 ensirekisteröidyistä henkilöautoista 43 % oli täyssähköautoja.

        Niitä rekisteröitiin 2 592 eli 41 % enemmän kuin vuotta aiemmin. Syyskuussa 2025 rekisteröidyistä uusista henkilöautois
        Hybridi- ja sähköautot
        2
        759
      Aihe