Onko jollain muulla hyviä kokemuksia peson dieseleistä. Tuntuu että toi 205:n 1.8 kone kestää maailman tappiin. (täytyy koputtaa puuta :)) Mun bugissa on nyt 500 tkm mittarissa ja koneessa ei mitään moittimista, öljyä menee tietysti, mutta ei ihan tolkuttomasti. Oon ollu tosi tyytyväinen koneeseen, autossa on kyllä ollu sähkövikoja, ruosteongelmia yms. Mut aika edullisia kilometrejä on tullu kuiteski, eikä autolla edes ihan hirveesti jää jalkoihin (paitsi. kehä 3 sisäpuolella:)).
205
diesel
6903
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
joo aika heikkoa tekoa on toi munkin työmatkakuljin...v..tu kun heti piti laittaa öljypumppu ja kilsoja oli vasta vajaat 630 tuhatta ajettuna, siis miten voi olla... :)
Hyvä kuulla. Aloitin kuukausi sitten 120tkm ajetulla. Kolmentuhannen kilometrin keskikulutus 4,6 L. D-vero 45e. Ajotuntuma ihanan luomu, ilman tarpeetonta ja häiritsevää tehostinta.
Kyllä kelpaa lasketella ja vieläpä vapaaehtoisesti. Muitakin autoja nimittäin on.
D-vero 45eur/vuosi? Oletko heittänyt takapenkin huitsin nevadaan ja katsastanut auton 2-paikkaiseksi?
takapenkin tarpeettomana pois. Siksi pieni vero. Katsastin n. kuukausi sitten ilman ongelmia. Merkkiliikkeestä tarvii olla maahantuojan teko-ohjeet mukaan. Filmivanerilla asia hoituu.
Nyt on kuskin penkille tilaa vetää se hieman taaemmaksi. Kiskotan sen kunhan kerkiän.
Mun sukulaisella oli pösö 205 diesel, karvan yli miljoonan se sillä ajo, mutta taka-akseli oli niin finaalissa...
Kyllä kestää... faijalla oli vm. -86 205 xrd... ajoi sillä noin 850tkm, kunnes corolla tuli oikeasta kyljestä sisään. Peltiä tuossa laitteessa ei kyllä ole kuin nimeksi ympärillä.