Kohta taas Lidliin ostamaan edullisia ulkomaalaisia elintarvikkeita. Ryöstöhintoja kiskovat kepukauppiaat nuuhkikoot toistensa pieruja.
Kohta taas Lidliin
Lidl_on_Ykkönen
25242
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 25
Vanhimmat
On se mahtavaa, kun muiden maiden maataloustukiaisilla halpuutettuja elintarvikkeita saapuu Suomeen... sosialistin kaksinaismoraali on lyömätöntä lystiä!
Vain typerys maksaa kepulikauppiaiden ryöstöhintoja. Kepukauppiaiden ahneus ajaa koko ajan porukkaa Lidliin. Hyvä homma.
Minulla ei ole ainakaan tarvetta. S-kaupasta ja HH:sta saa kaikkea edullista ja kotimaista ruokaa tottakai. Desantit ostaa ulkomaista.
Vain tollot lihottavat ahneita kepulikauppiaita. "Kotimainen laatu" on pelkkää kusetusta. Parempia ulkomaalaisia elintarvikkeita saa paljon halvemmalla Lidlistä. En koskaan osta kotimaista paska maataloustuotetta!
Minulle kyllä kelpaa se, että joku ulkomaan tollo maksaa puolet ostoksistani. Suomalaisista tuista en ole niinkään riemuissani.
Raahasi menevät myös ulkomaille...eivät jää pyörittämään kotimaan taloutta mutta Sinähän saat puun alta rahasi kun ne varisee sinne....................
siis pitäisi ostaa ylihintaisia tuotteita sen takia että kepulirosvot voisivat piiskata lisää kaupunkilaisia ja kehitellä erilaisia aktiivimalleja joihin ei omien äänestäjien tarvitse osallistua vaan pelkästään kaikkein vähävaraisimpien?
Karkeasti voidaan sanoa että maanpetturit ostavat ulkolaista. He näin pettävät tälläkin tavoin omaa maatansa.
Hörhöt. Suomen maataloustuen osuus maataloustulosta on 2-3 kertaa isompi kuin EUssa yleensä. Sitten maataloustuet valuvat tuotantopanosten kuten maan hintaan. Siis monenkertaista tuperyyttä. Maataloustuki kaikkiaan on 50000 per tila. Ei ole väliä vaikka olet sivutoiminen ja miljonääri. Tämän kokonaisuuden kruunaa keskittynyt elintarviketuotanto ja vähittäiskauppa millä on järkyttävät neliömäärät per asukas. S ryhmä on syöpä. Koko malli on sairas ja kuluttajan painajainen. Ainoastaan ketjussa työskentelevät puhuvat täällä sontaa ja kehuvat kuinka hyvin asiat ovat.
Toki minäkin Lidlissä käyn mutta ruuat ja kaikki muut tykötarpeet ostan K-ja S-kaupoista, niistä saa hyviä kotimaisia tuotteita edullisesti.
Jos haluat ostaa ylihintaisia ruokaa niin siitä vaan. Järkiväki käy Lidlissä ja säästää vuodessa valtavasti rahaa.
Minä säästän vuodessa todella valtavat summat kun en käy kakkosluokan Lidlissä. Lidl on kakkosluokan kansalaisten nylkypaikka.
Valitettavasti Lidlikin on ajan saatossa suomettunut, nykyään valikoima esim. elintarvikkeiden kohdalla alkaa olla pitkälti samaa kuin Keskon ja SOK :n liikkeissäkin, vain sillä erotuksella että samat tuotteet ovat useimmiten Lidlissä huomattavasti edullisempia.
Heti Prisman halpuutuksen jälkeen oli käsillä Lidlinkin puuroryynipakkaus.
Millileen sama koko ja sama perforointi. Painatus eri. Tuote sama.
Ja mitä tämä salanimijuttu merkitsee sitten....??
Tuet samalla myös nazikullalla perustettua kauppaketjua.
Tuet samalla myös suomenhurri "germaanien", eli swedupellelauman, näiden rasististen okkupanttien hyvinvointia........
lidlin omistaja on juutalainen
Kohta taas Lidliin ostamaan KOTIMAISIA elintarvikkeita, ulkomaalainen jämäruoka jää tiskiin! Maito,voi, osa lihoista, leipä, juusto, kasvikset, juurekset, vihannekset, salaatit, kuivat leivät, ym, ym. ovat kotimaisia kun osaa katsoa!
Kotimaiset tomaatit oli viimekerralla alle 2 euroa, repikää siitä! Samoin kurkku kotimainen!
On tyhmää maksaa liikaa!
on todellisuudessa kaupunkilaisille ja maalaisille eri hinnat ja voitte vaan arvata kummalle on kalliimmat.
Toden totta, nyt kun tarkistin omat ostokseni Lidlistä, niin paljastui että lähes kaikki tuotteet olivat kotimaisia, eli kurkku, leipä, voi, maito, kerma, juusto, olut, lihapullat ja leikkeleet, ainoastaan klementiinit olivat espanjalaisia.
Mutta se kauppa on saksalainen ja voitot sinne. En viitsisi olla niin kateellinen että työntäisin saksalaisille rahani.
LIDLSTA 25 EUR KASSI RUOKAA SÄKIN NIPUTTAJA K KAUPPA KALLEIN 67 EUR
eu on meidän kotimaa 95 prosenntia tulee ostettua lidlistä loistava kauppa hyvät tuoteet saksalaista jauhelihaa on nytkin pannulla tirisemässä kyllä voittaa puhtaasti suomalaisen totteen
Minä asun Lidlin osalta kyllä niin katveessa että monta kilometriä lähimpään Lidliin, muut kaupat lähempänä.
Lidlistä viedään ostoskärryissä kassan ohi maksamatta runsaasti tavaraa. Kassa ei vaivaudu katsomaan kuin hihnalle nostetut. Näin meidän kaupassa edellä menevän takana huomioita tehneenä. Olutlaatikon taakse jemmaaminen on yleinen keino, sen taaksehan kassa ei näe, jos toinen laatikko on hihnalla josta ottaa koodin.