Varmaan Kauhavallakin on havahduttu, että ei ole viisasta hankkia lapsia, varsinkaan tyttölapsia.
Kun hieman katselee ympärilleen.
ILTA-SANOMAT pyysi ihmisiä kertomaan nettikyselyssä, miksi he eivät ole hankkineet lasta.
Syntyvyyskyselyssä selviää, että syitä sille, miksei lasta ole hankittu, on suuri määrä.
Eräs kirjoitti, että lastenteko tulisi laittaa jäihin ilmastonmuutoksen takia. Samaa mieltä oli moni muukin.
–Suurin ilmastoteko mitä voin tehdä, toinenkin tuumasi.
Syitä löytyi myös yhteiskunnasta.
–?Yleisesti en pidä siitä mihin suuntaan Suomi on menossa ja miksi se on muuttumassa.
Tarkempia syitä en voi vihapuheen vuoksi alkaa erittelemään koska niitä on paljon.
Olen päättänyt että yhtäkään lasta en aio tehdä tähän maahan kärsimään ja maksamaan nykyisten päättäjien tekemiä päätöksiä.
Kolmekymppinen
Mites olisi ei uskalla hankkia lapsia koska hallituksesta ei ikinä tiedä mitä siellä päätetään.
Ainoa asia mitä hallituksesta olen 30 vuodessa oppinut on että
mitä siellä päätetäänkin niin se on tavalliselta suomalaiselta aina pois.
https://www.is.fi/perhe/art-2000005907322.html?utm_campaign=tf-IS&utm_term=4&utm_source=tf-other
Kun hieman katselee ympärilleen.
ILTA-SANOMAT pyysi ihmisiä kertomaan nettikyselyssä, miksi he eivät ole hankkineet lasta.
Syntyvyyskyselyssä selviää, että syitä sille, miksei lasta ole hankittu, on suuri määrä.
Eräs kirjoitti, että lastenteko tulisi laittaa jäihin ilmastonmuutoksen takia. Samaa mieltä oli moni muukin.
–Suurin ilmastoteko mitä voin tehdä, toinenkin tuumasi.
Syitä löytyi myös yhteiskunnasta.
–?Yleisesti en pidä siitä mihin suuntaan Suomi on menossa ja miksi se on muuttumassa.
Tarkempia syitä en voi vihapuheen vuoksi alkaa erittelemään koska niitä on paljon.
Olen päättänyt että yhtäkään lasta en aio tehdä tähän maahan kärsimään ja maksamaan nykyisten päättäjien tekemiä päätöksiä.
Kolmekymppinen
Mites olisi ei uskalla hankkia lapsia koska hallituksesta ei ikinä tiedä mitä siellä päätetään.
Ainoa asia mitä hallituksesta olen 30 vuodessa oppinut on että
mitä siellä päätetäänkin niin se on tavalliselta suomalaiselta aina pois.
https://www.is.fi/perhe/art-2000005907322.html?utm_campaign=tf-IS&utm_term=4&utm_source=tf-other
Vastaukset 27
Vanhimmat
Mistä nuorille tytöille saataisiin turvapaikkoja, kun näitä elukoita on levinnyt ja levitetty joka puolelle.
Vielä Seinäjokea jossa 4 rikastuttajaa, paremmaksi PANTIIN saksanmaalla, siellä ainoastaan
6 Afgaania rikasti urakalla. Onko näillä joku ennätyskisailu, koska saadaa 10 afgaanin kulttuurintoteutus.
Sitten jotku viä puolustaa noita traumatisoituneita nuorukaisia, niillä ole muuta hätää, kun seksuaalinen hätä.
Hyssyttely lisää vain viattomien uhrien määrää...
Teuvo hakkarainen on ollut koko ajan oikeassa, Katsokaa.. Youtube : Teuvo hakkarainen haastattelu.
JEP ! ja jösse järvenpäältä on tullut uusia todellakin ajankohtaisia biisejä juutubeen..
VOKkkiin tilattu 200 kpl, tarkoituksena rikoksien ennaltaehkäisy.
Kun poistuu kylille, asennetaan tällainen.
https://www.iltalehti.fi/fiidi/a/b9a200b3-c2f6-4ea8-8ff0-be5975be0e02
Hallitus päättää kuten kansa haluaa, koska hallitus on vaalien tulos.
Joskus täällä pidettiin listaa vokilaisten kuukausittain tekemistä raiskauksista, mutta ehkä olisi aiheellista pitää listaa kaikista raiskauksista, eikä painaa deleteä, kun suomalainen raiskaa.
https://www.iltalehti.fi/uutiset/a/201612022200035111
No toi on pientä. Googleta piruuttas somalian ja esim. afganistanin naisten oikeudet. Niitä ei ole.
Ja sitä haluat tänne ;) No nuori ja tyhmä. On kuule pientä suomalaisen miehen kaljamaha ja kalju kun pääsisit oikeuksiin akkana muihin maihin. Kulttuuri rikastuttais suakin, toivottavasti.
Jotenkin tuo maininta "suomalainen" kaikissa negatiivisissa uutisissa, raiskauksissa, lasten hyväksikäytöissä, petoksissa... on niin pahoin, tarkoitusperäisesti, käytetty väärin...että pakosta tulee mieleen; onko kansallisuudeltaan suomalainen, vai Suomen kansalaisuuden saanut ulkomaalainen/kaksoiskansalainen.
Niinkuin tuotakin "gallupia" tehdessä; onko kaikki vastaajat olleet syntyperältään suomalaisia vai "Suomen kansalaisia" tai jopa Suomessa laittomasti oleskelevia.
Onko helpompi hyväksyä ja oikein oikeuttaa turvapaikanhakijoiden raiskaukset, toteamalla suomalaistenkin syyllistyneen raiskaukseen? Tuntuuko, että heidän tekonsakin voi siten oikeastaan laittaa suomalaisten miesten syyksi?
Jotenkin minusta tuntuu, että näillä "kyllä kantasuomalaisetkin"-slogania käyttävät uskottelevat itselleen hyväksytyiksi kaikki turvapaikanhakijoiden yhteiskuntamme sääntöjä rikkovat teot.
Pitääkö heidän kohdalla aina painaa "deleteä"? Siirtää aina huomio suomalaisiin miehiin?
Niin tekeehän suomalaisetkin eikä vaan NOT ihannoimat lomalaiset
tässä faktatietoa 2017 suomalaiset raiskaukset 693
NOT in ihannoimat lomalaiset 2017 286 onko suhde sama.
NOT voisi kertoa onko suhde lomalaisten eduksi.
Pohjanmaan poliisilla on joka kuukausi n. 1 700 hälytystä, eikä kukaan puhu niistä yhtään mitään, koska paria lukuunottamatta ne koskevat suomalaisten tekosia.
Iso osa näistä on perheväkivaltaa ja mieti kuinka iso kynnys naisella on soittaa poliisi kotiin rauhoittamaan juopunutta miestä? Soittaako edes joka sadas poliisin, kun ukko mätkii turpaan ja panee väkisin?
Metoo-kampanja on vain jäävuoren huippu. 😒
Niin ja haluat suomeen ruotsin tilanteen ettei poliisit riitä mihkään tai ne ei uskalla mennä monikulttuuri alueelle vähillä voimilla.
Oot sä pelle.
Mee ruotsiin, siellä on sulle kultturia ihan tarpeeksi. Niin joo, mutta kun sä et liiku muutakuin jääkaapin ja netin väliä ja vanhempas maksaa sulle netti lehdetkin.
Oletko laskenut kuinka monta poliisien hälytys tehtävää on niillä tulokkailla lähtömaissa.
Siellä ne sotii keskenään vuosikymmeniä/satoja vuosia, ei niin kuin suomen sota oli suurimmaksi osaksi vaan ne takkuaa KESKENÄÄN.
Siinä ei paljon sun 1700 hälytystä riitä ja sun poliisis.
Mieti nyt oikeesti aivoillas joskus.
Kannattaa olla ees hiljaa, jos ja kun on noin TYHMÄ!!!!!
Jos mamujen tekemistä rötöksistä mainittais
sehän olisi rasismia...Eihän kunniakansalaisia
saa mainita rikoksen tekijöinä.
Uutisotsikko päivän Ilkan etusivulta kertoo kaiken meistä suomalaisista. Pari käyntiä Vokissa ei uuvuta poliisia, mutta ne tuhannet muut hälytykset...
"Pohjalaispoliisit ovat väsyneitä ja ylityöllistettyjä. Milloin poliitikot todella reagoivat poliisien hätähuutoihin? Keskustalle sisäisestä turvallisuudesta tulee vaaliteema, lupaa Antti Kurvinen. Sdp olisi halunnut antaa poliiseille rahaa jo aiemmin, sanoo Matias Mäkynen."
Lukekaas lehdestä koko uutinen.
Miksi näitä onnenonkijoit täälä yleensä sieto, turhaa edes näistä vouhotus, ei suomalainen näitä kaipaa-
Tottakai ne on väsyneita kun pitää hyssytellä ja tietävät varmasti mitä on edessä. Eli jättävät poliisi hommat
https://www.uusisuomi.fi/kotimaa/256244-poliisi-mtvlle-ruotsin-jengikulttuuri-rantautuu-myos-suomeen-uusia-ryhmia-nousee-joka
Tiedät kyllä, mutta vaikeaa tollasen pellen on myöntää olevansa väärässä
Siinähän se oli oleellinen. Köyhä oli "uuutinen". Miksei vaalien alla luvata ja luvata. Olis Ilkka kysyny vaikka mitä Kurvinen saanu aikaan.
Paljonko on vielä niitä Sipilän kutsumia Kauhavalla?
Sipuli huuttaa, tulukee tulukee kaikki kelpaa meillä on häppää.
Arlan piimässä on selvästikin ollut taas lisäaineita kun mahahapot näyttää niin kovasti kuplivan.
Kiitos ahkeran valistuksen, Kauhava eikä mikään muukaan E-P:n kunta ei ole päässyt tälle häpeälistalle! 🤗
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000005912671.html
Ehkä++ei+ole+ilmoitettu+tai+kirjattu+täällä+E_P;llä+lainkaan+viharikoksiksi:+mm.+monikulttuuriset+ottaan+lyönti+kilpailut,
Viharikosten+uhreista+suurin+osa+eli+65%+oli+Suomen+kansalaisia+(voipi+olla+toisen+polven+maahanmuuttajiakin+joukossa).+Niin+ja+viharikoksista+pahimmat+eli+Turun+terroristin+puukotuksien+uhritkin...Suomen+kansalaisia.
Jotenkin+sekin+on+annettu+ymmärtää,++että+viharikoksia+tekee+vain+kantasuomalaiset.+ja+että+ne+kantasuomalaisten+viharikokset+kohdistuu+vain+kantasuomalaisista+poikkeavaan+etniseen+ulkonäköön.
Oletin+viharikoksien+määränkin+olevan+kymmenissä+tuhansissa,+siihen+nähden+miten+on+vouhkattu.+No+onneksi+ei+ollut.
Joka+tapauksessa+minua+hävettää+niin+vietävästi,+ettei+me+aikuisväestö+kykene+suojelemaan+ja+turvaamaan+omia+lapsia+ja+nuoria.+Antamaan+heille+parempaa+tulevaisuuden+näkymää.
No ainakin OULU on päässyt listalle.
300 nuorta vaarassa saada monikulttuurista rikkautta
Esikouluikäisellä lapsella tuhkarokko Pohjanmaalla – useita altistuneita Ilkka ilmoittelee
Sitten kyllä YLE vähän on antanut etukäteen parempaa tietoa.
No turvapaikkapäätöksen saanut perhe oli vieraillut hengenvaarallisessa kotimaassaa sinun verorahoillasi.
Olivat olleet kertomassa juttuja ihmeellisestä Suomesta ja käyneet laskemassa montako tapettua perheenjäsentä onkin yllättäen hengissä, perheenyhdistämistä varten.
YLE
Pohjanmaalla tuhkarokkotapaus
Luodossa Pohjanmaalla on todettu
tuhkarokkotartunta esikouluikäisellä lapsella.
THL:n mukaan lapsi on ollut perheensä kanssa matkoilla Lähi-idässä,
missä hän on luultavasti altistunut tuhkarokolle.
Altistuneisiin kuuluvat lapsen perhe ja lähipiiriä. Lapsi on ollut
tartuttavuusaikana kotinsa lisäksi ainakin päiväkodissa ja Kokkolan sairaalan päivystyksessä.
THL:stä kerrotaan, että mahdollisia altistuneita on kartoitettu eilisestä lähtien ja työ jatkuu edelleen.
Tuhkarokolle altistuneita jopa 300
Tuhkarokolle altistuneiden etsintä ja rokottaminen jatkuu Pohjanmaalla.
Rokolle altistuneita on arvion mukaan noin 300. Heistä on tavoitettu vain kymmeniä, mutta uusia tautitapauksia ei toistaiseksi ole tullut ilmi.
Taudin itämisaika on pitkä, jopa 3 viikkoa, joten uusia tapauksia voi
alkaa näkyä ensi viikolla.
Altistuneita alettiin etsiä, kun rokottamaton esikoululainen sairastui
tuhkarokkoon Luodossa. Lapsi on liikkunut tartuttavuusaikana
päivystyksessä Kokkolassa sekä päiväkodissaan ja rukoushuoneella.
Tuolla "rukoushuoneella" sais kaikki vaikka Sarssin.
Mitäs rikkautta nuo tuo kun tauteja ja tuskaa.
Päivän yksittäis tapaus
Kolmikko joukkoraiskasi naisen väkivaltaisesti baari-illan päätteeksi Espoossa Ilta-sanomat
Nainen joutui aloittamaan hiv-estolääkityksen, sillä raiskaajat ovat kotoisin hiv-riskialueelta, Angolasta.
Presidentti Niinistö MTV:lle Oulun epäillyistä seksuaalirikoksista: ”Järkyttävät meitä täydellisellä epäinhimillisyydellään”
– Ne järkyttävät jokaista, jolla on rahtuakaan inhimillisyyttä. Oikeus koskemattomuuteen kuuluu niihin arvoihin, joihin yhteiskuntamme perustuu ja joita jokaisen täällä on noudatettava.
Niinistön mukaan "on osoitettava lujuutta, jotta kykenemme entistä tiukemmin ehkäisemään pahaa".
– Niin varmistamme, että Suomi on jatkossakin oikeudenmukainen ja turvallinen maa, Niinistö sanoo MTV:lle.
Ja poliisikin vihdoin varoittelee, että älkää antako nuorten tulla raiskatuksi, vanhemmat uusi komento, monikulttuurisuus on...
Kaaokset kasaantuvat näitten kanssa vaikka nuori_tulevaisuus mitä väittäisi ja on veivannut-
Näyttävät todellisen luonteensa ja mitään piittaamattoman hillumisen ja vaurioitavat nuorisoamme.
Ja ne jotka eivät aivan raiskoja ole sotkevat koulujemme opetuksen häirikköinä mitään piittaamattomina opetuksesta.