Vietiinkö Kurikalta valtatie - taas nukuttu?

ketä.edustajia

Kolmostie pudotettiin nätisti Sipilän ja Orpon suosimalla hämäyksellä

"Kolmostien pudottaminen runkoverkosta Laihian ja Jalasjärven väliltä perustuu kauhajokelaisen kansanedustajan Lasse Hautalan (kesk.) mukaan Etelä-Pohjanmaan liiton antamaan lausuntoon.

Sen mukaan tien on syytä kulkea Seinäjoen kautta, vaikka mutka merkitsee lisäkilometrejä ja matka-aika pitenee selvästi.

Voikin kysyä, miksi Lasse Hautala sysää vastuun ikään kuin ulkopuolisena Etelä-Pohjanmaan liitolle. Hän on yksi liiton vaikutusvaltaisimpia henkilöitä ja sitä paitsi liiton valtuuston jäsen.

Lausunnon laatineen liiton hallituksessahan istuu Hautalan puoluetovereita yhteensä seitsemän ja kokoomuslaisia on kolme. Lisäksi demareilla ja sinisillä on molemmilla yksi hallituspaikka.

Täytyy myös ihmetellä, miksi Ilmajoen neljä, Kurikan kuusi ja Kauhajoen neljä liiton valtuuston edustajaa ovat tässä asiassa olleet hiljaa, vaikka juuri heiltä ollaan viemässä runkoverkkotietä.

Ilmeisesti he ovat suosiolla ottaneet kumileimasimen roolin, onhan Seinäjoella peräti 16 paikkaa Etelä-Pohjanmaan liiton valtuustossa."

6

307

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ant.järv

      Täysin oikea päätös, liikennevirrat kääntyvät Jalasjärveltä Seinäjoelle ja edlleen kasi tielle.
      Seinäjoen ja Vaasan väli huomioitu ehdotuksessa.
      Toivottavasti tämä Kivistönkylän risteysalue järjestely lopulta toteutuu.

      • Hasseseta

        Joku jo epäili että saakohan h autala mitää positiivistä alueelle = äänestäjilleen aikaiseksi kun takaovesta eduskuntaan pääsi, no olisihan se urotyö ny tässä!?


    • Delta2

      Nimet pöytään, ja ei jatkoon, tuppisuita kumiukkoja/akkoja

      • kepu.pettää

        Siitä taas kysymys kepu pettää aina ja iankaikkisesti aamen


    • Valtavallatiellä

      Höpö, höpö, pysyyhän se 3-tie kurikas, siirretään vaan uus kunnantalo sun muut toiminnot jalasjärvelle, sielähän ne on valtatien varres. Saadaan sitte se makneettiki turvallisemmaksi. Ai juu, se kunnantalohan on jo jurvas, no mutta kumminki.

      • mikäs-siinä

        Mikäs siinä auttaa kun keput kerran petti niin siirretään sinne kasitien varteen kaikki hallintotoiminnot


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Huomenta ihana

      Kauniskasvoinen ihanuus 😘 saan sut vielä
      Ikävä
      40
      6983
    2. Hei rakas...

      Miten on työpäivä sujunut? Rakastan sinua 💗
      Ikävä
      32
      3938
    3. Ei tämä etene ikinä

      Kun kumpikaan ei enää ota yhteyttä. Mä en ainakaan uskalla.
      Ikävä
      45
      3330
    4. Edelleen sitä on vaikea uskoa

      Että olisit oikeasti rakastunut muhun
      Ikävä
      40
      2939
    5. Vitsi mihin menit. Heti takasin.

      Mä näin sut tuu takasin! Oli kiire, niin en ehtiny sin perään!
      Ikävä
      17
      2716
    6. Toiveikas vai toivoton

      torstai? Ajatuksia?
      Ikävä
      37
      2238
    7. Mukavaa päivää

      Mun rakkauden kohteelle ❤️ toivottavasti olet onnellinen
      Ikävä
      16
      2196
    8. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      41
      2143
    9. Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...

      Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons
      Suomalaiset julkkikset
      48
      2077
    10. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      40
      2038
    Aihe