Hyvä kirjoitus käännyttämisestä

"Valtonen on Malesiassa ulkomaalainen, joka kulkee käännyttämässä paikallisia pois heidän valtauskonnostaan. Miten voi vaatia muita elämään Suomessa “maassa maan tavalla” ja sulautua valtauskontoon, jos itse kulkee ympäri maailmaa tekemässä päin vastoin? On myös erikoista, että samat ihmiset rikkovat tieten tahtoen toisen maan lainsäädäntöä, mutta ovat samaan aikaan huolissaan siitä, että ulkomaalaiset rikkovat Suomessa paikallisia lakeja."

https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/a47732c0-43ab-4e2b-985d-f4d2eacf951a
9137
2Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Meidänkö se on aina ensin annettava periksi? Miksi ei saisi vaatia islaminuskoisia pysymään pois, jos kerran ei kristityt saa mennä vapaasti sinne harjoittamaan omaa uskontoaan. Myös islamilaiset värväävät täällä omaan uskontoon porukkaa, joten saman luulisi olevan mahdollista kristityillä siellä. Ei pitäisi niiden edes puhua uskonnonvapaudestaan, jos tuollaisia pidätyksiä tekevät.

Äänestä
  • Eikö Persujen übermantra "maassa maan tavalla" pädekään Suomen rajojen ulkopuolella?

    Äänestä

  • sdfagsdf kirjoitti:

    Eikö Persujen übermantra "maassa maan tavalla" pädekään Suomen rajojen ulkopuolella?

    Kyllä sen pitäisi päteä, mutta ymmärtäisin sen enemmän maallisissa asioissa. Uskonnot on taas niin riippumattomia maista, että niistä voinemme riidellä ilman maiden rajoja. Jospa suomalaisetkin osaisi toimia päättäväisesti, ja vaatia noudattamaan maan lakeja ja asetuksia. Mutta meillä tahtoo mennä enemmän tai vähemmän lepsuilemiseksi, kun pitäisi rangaista lakien rikkomista, jos ei ole kyse aidosta perussuomalaisesta. Omilta kyllä vaaditaan kuuliaisuutta, mutta jos tuoksuu vähänkään ulkolaiselta, niin kaikki annetaan anteeksi.

    Äänestä

Niin, pitääkö ajatella, että maassa maan tavalla vai että meidän ylivertaisen moraaliset tavat ensin? Pois turha hyssyttely ja reippaasti vaan toteamaan, että inhimillisyytemme ja moraalimme on huippua tällä pallolla ja meidän tulisi levittää sivistystä ja inhimillisyyttä sekä evankeliumia koko maailmaan.

Musluillakin on oikeus levittää invasiivisesti uskontoaan ja hirveitä tapojaan, miksemme me saisi toimia samoin omien arvojemme kanssa?

Sairasta saivarrella jostain lakien noudattamisesta, kun ne lait voivat olla inhimillisyyden tuolla puolen, tyyliin: käsi ja pää poikki. Millaisia ei pitäisi noudattaa missään, mutta me olemme tämän kulttuurirelativismin vankeja ja nöyristelemme pahuutta, koska se voi kommumistisesti olla tasa-arvoinen hyvyyden kanssa

Äänestä

Suomessa ei joudu vankilaan, jos ihmisille jakaa muslimien lehtisiä ja kopioita koraanista.

Missään muslimimaassa ei ole uskonnonvapautta vaan islamiin on kuuluttava väkipakolla

muslimien mielestä he ovat parempia kuin muuta ja voivat tehdä muiden oppien edustajille mitä vain,

Ei ole kysymys muslimien lahkojen riidasta vaan muslimien koraanista, joka kehottaa tappamaan

1Äänestä

Nämä käännyttäjät tuskin kuitenkaan elelevät Malesiassa paikallisen kansan kustannuksella. Olen taipuvainen ymmärtämään ihmisiä, jotka tekevät henkilökohtaisia uhrauksia aatteensa puolesta ja tässä tapauksessa ilmeisesti hankkivat itselleen pysyvän maahantulokiellon.

Äänestä

Tästä vielä hyvä avainnippu helisee, kun Hölmölän kirkko on ottanut vastaan maan tapoihin kääntyneitä.

Äänestä

Outo näkökulma, eiväthän muslimit yritä käännyttää kristittyjä Suomessa? Ainakaan siitä ei joudu täällä vankilaan. Valtioista voi tulla muslimivaltioita kyllä siten, että alkuperäinen väestö jää vähemmistöksi. Eikä yksi perussuomalainen ole perussuomalaisten linja.

Äänestä

Kyse ei ollut mistään käännyttämisensä. Osaako Valtonen edes kyseistä kieltä? Malajia. Pelkkä vaalitemppu persuilta. Jos olisi jakanut esitteessä ja kynänsä Thaimaan puolella niin ei olisi pidätetty. Piti mennä Malajin puolelle, että saa nyt sen marttyyrin kruunun päähänsä ja Niikko pääsee tekemään vaalityötä kauhistelemalla muslimeja. Vai onko itse pääjehu, työmies Putkonen tämän kasikirjoituksen takana? Pelkkää kusetusta koko juttu ja Suomi maksaa nyt näiden hörhöjen pelastamisesta. Jättäkää sinne ja sanokaa, että sitä saa mitä tilaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


jukolistemitämeininkiä kirjoitti:

"Valtonen on Malesiassa ulkomaalainen, joka kulkee käännyttämässä paikallisia pois heidän valtauskonnostaan. Miten voi vaatia muita elämään Suomessa “maassa maan tavalla” ja sulautua valtauskontoon, jos itse kulkee ympäri maailmaa tekemässä päin vastoin? On myös erikoista, että samat ihmiset rikkovat tieten tahtoen toisen maan lainsäädäntöä, mutta ovat samaan aikaan huolissaan siitä, että ulkomaalaiset rikkovat Suomessa paikallisia lakeja."

https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/a47732c0-43ab-4e2b-985d-f4d2eacf951a

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu