Tynkkysen dokkari. Mitä mieltä olette?
https://www.youtube.com/watch?v=8NBRWPAg8o8&fbclid=IwAR3_9PerIuvq17wezyQkT-emSTLMcaTiOV6lrwr461D3L7godPmoJewJw_0
https://www.youtube.com/watch?v=8NBRWPAg8o8&fbclid=IwAR3_9PerIuvq17wezyQkT-emSTLMcaTiOV6lrwr461D3L7godPmoJewJw_0
Vastaukset 26
Vanhimmat
Kokonaisuutta ajatellen melko sekava kokonaisuus. Todellisuus on,- jonka voi yleistää kaikkiin uskonnollisiin puolueisiin. Jos / kun ihminen kehittyy jollain alueella poikkevuuteen, niin tätä ei puoueen jäsenet ymmärrä. Siis mielikuvien rakentumis alueella.Juuri tuohon liittyen Tynkkynen tekee pahan virheen kun odottaa ymmärrystä puolueensa / helluntalsiuuden edustajilta. Jokainen tietänee,miten homous ihmisessä,- sen kehitys on täysin tuntematon alue tutkijoillekkin puhumattakaan tavan maallikko saarnaaille ja rivijäsenille. Jos ihmisen poikkevuus on fyysisellä alueella esim. raajoissa tai pituudessa,- ei mielikuvien, niin jokainen ymmärtää ja hyväksyy sen.
Itse paketoin KAIKKI sairaudet ja poikkevuudet ihmisen kehityksessä ihmisen turmeltuneisuudeksi / syntiin lankeemuksen seuraukseksi. Jo Aadamista alkaen.
Niin, en tiedä miten vakavasti Tynkkynen asian hahmottaa ja ottaa, mutta vakavasti pohtien. KAIKKIEN uskovien homojen ja ihmisten, joiden poikkevuus onn mielikuvien alueella ,- tulisi tutkia ja saada ymmärrys mikä on todellinen seurakunta. Siis se apostolien opettama ja JUMALAN aivoittama. Tuon ymmärtäen ja sen todeksi eläen ihminen kasvaa pois ihmisten riippuvuudesta. Tila, jossa on yks hailee mitä muut uskonnolliset ihmiset ajattelevat turmeltuneisuudesta kumpuavasta poikkevuudesta. Vapauden kokemuksesta on kysymys.
Niin, koko video on todisteena, miten Tynkkynen on ihmisiin takerunut kuin täi tervaan. On täysin sidoksissa ihmisen kyhäämään helluntaipuolueeseen, jota kuvaa kodikseen ja lie totta. No, mielikuva lie rakentunut juuri tekijästä kun on havainut poikkevuutensa. Hakien ihmisten hyväksyntää / ymmärtää hänet oikein,- joka on kiven alla. Melkoinen ristiriitaisuus. Hakea hyväksyntää ihmisiltä, jotka eivät hyväksy alkuunkaan homoutta ihmisessä.
Molemmille osapuolillle olisi parempi tila, jos antaisivat toistensa elää rauhassa ottaen etäisyyttä toisistaan.
Mutta, se ihmis riippuvaisuus........
Miksi Tynkkynen haluaa riippua helluntaiseurakunnassa, jossa on raamattuun perustuva ihmiskäsitys.
Hakee taas julkisuutta niin kuin siinä telkkariohjelmassa jossa olivat suljetussa tilassa ja melkoista touhua siellä.
Nykyään tämä homot on setan ja muiden kaltaistensa järjestöjen kovasti painostamaa ja vaatimukset että kaikkien pitää heidän tavallaan ajatella, ei olla yhtään suvaitsevaisia varsinkaan uskovaisia kohtaan. Ja nuoret kokeilee koska media pitää sitä aina esillä ja joka iltapäivälehdessä on joka päivä naamapari näistä, ei ihme että nuoret ei tiedä mitä ovat.
Tynkkysen uskovaisuudesta en tiedä, mutta raamatun kannan tiedän.
Sebastian Tyne (Tynkkynen), Astu tarinaan - haastattelijana Markku Tuppurainen, jakso 75.
En katsonut tuota mutta kuulin tuosta.
Mielenkiintoista tässä on ennen kaikkea se että, miten hän on näin kauan saanut olla siellä jäsen. Vaikka varmasti etenkin julkkisten asiat on tiedossa, ja tiedossa mikä on miehiään. Sebastian Tynkkysellä on tavallaan ollut alter ego helluntaiseurakunnassa hänet tunnetaan nimellä Miika Tynkkynen ja kaikkialla muualla esiintyy nimellä Sebastian Tynkkynen. Joskus jotain juttua luin ja ihmettelin tota että, on eri nimellä ilmeisesti osallistunut tuon seurakunnan toimintaan. Ja taisimpa kerran löytää jonkun ns. hengellisen laulun jonka sanoittaja Tynkkynen muistaaksi mainittii.
Tälläisiä ajatuksia minulla tällä erää tästä asiasta.
No, jos ei halua luopua siitä, minkä tietää Raamatun perusteella selväksi synniksi ja alkaa vielä puolustella sitä, niin erottaminen on Raamatun mukaan oikea ratkaisu. Kun Uudessa Testamentissa tämä on yksi niistä asioista joista todetaan, että "jotka sellaista harjoittavat, eivät peri Jumalan valtakuntaa", niin seurakunnan ainoa oikea ratkaisu on erottaminen yhteydestä. Siis tällaisessa tapauksessa, jossa henkilö ei suostu tekemään parannusta, vaan puolustelee syntiään.
Aikanaan Israelissa ylipappi Eeli ei puuttunut riittävästi poikiensa syntiin. Jumalan tuomio asiassa oli se, että Eelin suvulta tultaisiin ottamaan pois ylipapin tehtävä. Jos tässä Tynkkysen tapauksessa seurakunnan johtajisto ei olisi toiminut tällä tavalla, olisi Jumala saattanut antaa sille samanlaisen tuomion kuin Eelille. Tai olisi ainakin kertonut, että ottaa seurakunnalta siunauksensa pois.
>> Kun Uudessa Testamentissa tämä on yksi niistä asioista joista todetaan, että "jotka sellaista harjoittavat, eivät peri Jumalan valtakuntaa", niin seurakunnan ainoa oikea ratkaisu on erottaminen yhteydestä. Siis tällaisessa tapauksessa, jossa henkilö ei suostu tekemään parannusta, vaan puolustelee syntiään.<<
Niimpä. Itse homous ihmisessä ei ole syntiä. Raamatussa ei käsitellä koko aluetta. Mutta, asian selvyyden / varmuuden vuoksi viisaampaa olisi elää aviottomana / ilman parisuhdetta. Liityy aiheeseen avioon kelpaamattomat. Niin, eihän sinkkuna eläminen ole mahdottomuus,- vaan normaali tila. Moni tuntemani sinkku on valinnut tietoisesti tämän tilan ja tiedostaa siihen syynsä.
Mutta tuosta käsitteestä ketkä eivät peri JUMALAN valtakuntaa. Todellisuus on, ettei koko helluntaipuolue edustajineen peri koko JUMALAN valtakuntaa.
19 Mutta lihan teot ovat ilmeiset, ja ne ovat: haureus, saastaisuus, irstaus,
20 epäjumalanpalvelus, noituus, vihamielisyys, riita, kateellisuus, vihat, juonet, eriseurat,....lahkot, ....
21 kateus, juomingit, mässäykset ja muut senkaltaiset, joista teille edeltäpäin sanon, niinkuin jo ennenkin olen sanonut, että ne, jotka semmoista harjoittavat, ....eivät.... peri ...Jumalan valtakuntaa.
Niin, koko Raamattu ei tunne helluntalaisuutta seurakuntana,- vaan lahkona. Kaikki uskonnolliset puolueet on ihmisen liha mielellä synnytettyjä. Helluntaiopetus seurakunnasta - käsitteestä on siis puhdasta lahkolaisuutta. Joka sitä harjoittaa eivät peri JUMALAN valtakuntaa kuten JUMALA ilmoittaa.
Niin, uskonnollisen ihmisen vaikein asia tänä aikana onkin miten hän taitavasti sensuroi JUMALAN ilmoituksia oman oppinsa ja uskomuksiensa mukaiseksi. Omaksi edukseen.
Eli Helluntalaisilla ei ole edes oikeutta puhua homojen parisuhteista ja etteivät he peri JUMALAN valtakuntaa, koska itsekkään eivät ole JUMALAN valtakunnan sisällä. Niin, selitykset eivät todellisuutta muuta.
Miten julkeat väittää, ettei homoseksuaalisuus muka ole syntiä?
Kannattaa lukea Petri Paavolan tämänpäiväinen kirjoitus hänen blogistaan.
http://www.kotipetripaavola.com/konservatiivinvastaus.html
Niin, Paavola on ihminen,- yksi ihmislajin edustajista ja siten ei ohjaa ymmärrystäni. Kuten olen asian ilmaissut ja todellisuus myös todistaa, niin homous ihmisessä ja homoseksuaalisuus on täysin kaksi eri asiaa. Ihminen ei voi vaikuttaa homouden kehitykseensä. Ainoastaan havainnoida poikkevuus itsessään. Taas seksuaalisuuteensa vaikttaminen, niin hetero ja homo on samalla viivalla ajateellen turmeltueisuutta.
Taas homoseksuaalisuutta en ole tukenut ja suositellut uskovaiselle ihmiselle. Ihminen mahdollistuu elämään sikkuna rikasta ja onnellista elämää.
Kovasti hakevat julkisuutta nämä Sebastian ja Patrick. Päämäärätietoista toimintaa.
Kun henki vie, niin liha palaa himon tulta.
Onko Oras Tynkkynen Sepin veli? Vähän samaa näköä ja sama sukunimi.
Jarkko Lindqvist kertoi Sannikka & Ukkolassa hyvin selvästi sen kannan, joka oli Matti Kankaanniemen opetuslapsilla jo kymmenen vuotta sitten.
Lindqvistillä oli kyllä ihan hyvä perustelu että yhteisöillä pitäisi olla kuitenkin oikeus määritellä itse omat rajansa. Turhahan sitä on valittaa jos uimakerhossa ei harrasteta golfaamista.
Ehkäpä olisi aika perustaa oma helluntaikirkkohaara homomyönteisille uskovaisille jotta heilläkin olisi oma yhteisö.
Helluntaikirkkohan on homomyönteinen. Kuopiolaisille homous ja homosuhteessa eläminen ei ole ongelma, eikä tamperelaisille, saati sitten helsinkiläisille. Millekään haaralle ei ole perustamistarvetta.
Ei kai se ole persu?
Tynkkynen on persu.
Tässä ketjussa oliko Markku Lievonen vai kuka olikaan...unohtaa sellaisen asian, ettei tässä ole kyse siitä mitä mieltä joku evankelista tai julistaja on tästä kyseisestä asiasta vaan keskeistä on se mitä raamattu meille asiasta opettaa sehän se on tai pitäisi ainakin olla ylin auktoriteetti mistä vastaukset haetaan. Petri Paavola tai Mauno Mattila voivat julistaa mitä raamatussa sanotaan mutta ei niidenkään asema raamatun ylitse mene.
Ikävä totuus kuitenkin ylipäätään helluntaiseurakunnista ainakin näistä isommista on että, jos olet tunnettu henkilö heidän piireissä saat vapaammin tehdä kaikenlaista. Esimerkiksi kerrankin eräitä politikkoja vieraili Helsingin Saalemissa oli vahtimestarit erityisesti ohjeistettu poistamaan sellaiset henkilöt jotka tekee liian ikäviä kysymyksiä raamatusta. Sellainen kepeä keepsmiling tilaisuus oli tarkoitus olla missä ei tehdä ikäviä kysymyksiä mihin ei välttämättä osaa äkkiseltään vastata joutumatta
ns. ikävään tilanteeseen.
"..unohtaa sellaisen asian, ettei tässä ole kyse siitä mitä mieltä joku evankelista tai julistaja on tästä kyseisestä asiasta vaan keskeistä on se mitä raamattu meille asiasta opettaa sehän se on tai pitäisi ainakin olla ylin auktoriteetti mistä vastaukset haetaan. "
Jos minua tarkoitit, niin en ole unohtanut,- vaan juuri halusin painottaa, ettei esim. Petri Paavola ole näkemyksineen asiasta kuin yksi yksilö ihmiskunnasta. Lisäksi halusin juuri painottaa, ettei Petri näe Raamatun opetusta asiasta. Siis tekee omia tulkintoja, jotka taas ovat ristiriidassa todellisuuden kanssa. Ihmisen käyttäytymisen ja erikoisesti perusolemuksen / turmeltuneen ihmisen kanssa.
Jos joku esim. homudesta kärsivä ihminen uskoisi hänen ajatuksiaan ja pitisi niitä vieä JUMALAN aivooituksina / tahtona, niin ihminen ohjaantuisi itsetuhoisuuteen eli juuri päinvastaiseen mielen tilaan, jonka JUMALA tahtoo. Niin itse reagoinn aina tilanteessa, jossa jonkun ihmisen mielentilaa ohjataan epätoivoon / pois todellisuudesta.
Niin, Raamatun ilmoitukset,- oikein ymmärrettynä ja nähtynä mullistaa ihmisen elämän / mielen, jolla taas on vaikutuksensa ihmisen fyysiseen alueeseen, jonka itse olen saanut todeksi elää.
Kuten varmaan tiedätkin, niinn ihmistä voidaan ohjata juuri tällä alueella itsetuoisuuteen / ahdistukseen tai sitten valoon ja vapauteen. Kyse on siis vakavammasta asiasta kuin mielipide tms.
Tästä voit erota kirkosta.
http://www.eroakirkosta.fi
Niin. Taloudellista tappiota tosin ei helluntaikirkkoon kuulumisesta samalla tavalla aiheudu kuin esimerkiksi Evankelis-luterilaiseen kirkkoon tai Ortoboksiseen kirkkoon kuulumisesta.
Ymmärtänyt myös että, ev.lut kirkon piirissä toimivaan yhteisöön on mahdollisuus kuulua kuulumatta kuitenkaan ev.lut kirkkoon, niiden toiminta perustuu myös hyvin pitkälti vapaaehtoiseen rahaan vaikka ilmeisesti saavat jonkun osuuden valtiolta.
Voi olla, että osa uskovista persuäänestäjistä siirtää tämän vuoksi kannatuksensa KD:lle.
Tynkkysen niin sanottu "dokumentti" on tarkoin rakennettu huijaus. Tynkkynen väittää, että kuvaus seurakunnassa on tehty "kun hän oli vielä seurakunnan jäsen". Tällöin kuvaus olisi siis pitänyt tehdä viimeistään kesällä 2018.
Tässä tosiasiassa syksyllä 2018 tekemässään videossa Tynkkynen hiippailee helluntaiseurakunnassa muka pelokkaana, uskaltamatta edes ääneen sanoa, että hänellä on poikaystävä. Sama Tynkkynen on kuitenkin jo keväällä 19.3.2018 - puoli vuotta aiemmin - julkaissut YouTubessa videon, jossa hän julistaa koko maailmalle, että hänellä on poikaystävä.
Kuka tahansa voi Tynkkysen aiemmin julkaisemaa kuvamateriaalia vertailemalla huomata, että aiemmin "siilitukkainen" Tynkkynen on kasvattanut uutta kiltti lookkiaan keväästä 2018 alkaen. Videolla, jolla mies pyöräilee pastorin tapaamiseen, kutrit ovat vasta kasvamassa. Mutta 22.11.2018 editoidulla ja julkaistulla videolla hiukset ovat kasvaneet niihin mittoihinsa, joka nähtiin myös YLE:n TV-showssa.
Videossa vilahtavan seurakunnan ilmoitustaulun materiaali sekä seurkaunnan kokoontumistilojen kalustus ja ulkoasu kertovat myös omaa kieltään kuvausten tekemisen todellisesta ajankohdasta.
Tynkkysen pelokas esiintyminen on siis tarkoin suunniteltua näyttelemistä. Hän ei kuvausta tehdessään pelkää suinkaan "poikaystävän" paljastumista, vaan omaa, luvatonta oleskeluaan ja filmaamistaan seurakunnan tiloissa.
Niin tosi-TV:n ohjelmassa kuin politiikan maailmassa rohkeisiin ulostuloihin kouliintunut Tynkkynen ei ole koskaan ujostellut mitään, mikä nostaisi hänet parrasvaloihin. Yhtä äkkiä pelokkaaksi muuttunut, normaalisti niin julkisuushakuinen Tynkkynen on kuin Putous-kilpailuun luotu roolihahmo.
Tällä kertaa Tynkkynen on valinnut roolikseen uhrin osan, ja se näyttääkin purevan ainakin joihinkin.
Hyi hyi, homoseksuaalien markkinoimaa propagandaa ei saa kyseenalaistaa. On aivan luonnollista, että Tynkkynen ja Tiainen julistavat ilosanomaansa kaikin käytettävissä olevin keinoin ja kaikissa mahdollisissa medioissa.
Erään ex-persun mukaan sitä kutsutaan homorummutukseksi...
Kukin rummuttakoot noita rumpujaan mielin määrin. Ikävää vaan, jos toisia paheksuessa oma moraali on niin löyhä, että "dokumenttia" tehdessä totuus unohtuu. Noh ... mainitsemasi saarnaavainenhan totesikin itsestään oikein virallisessa lehdistötiedotteessaan, että "hänellä oli vaikeuksia totuuden kanssa."
Vaikeuksia totuuden kanssa, no niitä tulee, kun osoittautuu valehtelijaksi.
Dokumentissa haettiin synnille hyväksyntää. Synti on synti, ja siitä tulee tehdä parannus.
Kaikista synneistä.
Kun katsoo naamakirjasta ketkä hellarit edelleen fanittavat näitä uuden ajan antikristuksia, niin onhan se silmiä avaavaa.
Eikös kyseinen seurakunta, josta Tynkkynen erotettiin, ole ole Suomen helluntaikirkkoa?