Unlimited powerrrr!!

Älkää säikkykö, saatte jokainen ydinvoimaa jokaisena aurinkoisena päivänä.
Nauttikaa siitä - se on harvinaista herkkua täällä pohjolassa.
Suomi tarvitsee ydinvoimnaa! Myös tuulta, vettä, aurinkoa, fossiilisia ymh...

..siis heti muutaman gigawatin tuuli-, aurinko- tai vesivoiman jälkeen.
Älkää siis ymmärtäkö tätä avausta väärin, kaikki yllä mainitut ovat mainioita
tapoja tuottaa energiaa.
Mutta on fakta, ettei esim. Helsingin kokoinen kaupunki tule lähellekään toimeen energian
kulutuksessaan (kiitos kuluttajat!) vaikka nuo yhdistettäisiin. Mitä jää jäljelle kun kuluttajat eivät luovu omista kilowattitunneistaan? Vastaan: hiili, maakaasu, öljy, ydinvoima ja sitten nuo jo mainitut 'hippituotteet'.

Hiili, kaasu ja oljy tuottavat ilmanlaatua tuhoavasti kasvihuonepäästöjä enemmän ja ilmanlaatua (meinasin sanoa "kuin ummettunut mummosi", mtten sanonut) kaikkein vakavimmin..

On tietenkin (ja olisi optimaalisinta jos eläisimme jossakin utopiassa) hyvä jos tuuli-,
vesi- ja aurinkovoima erityisesti voitaisiin valjastaa tuottamaan kaikki energia. Mutta me kun emme luovu saunavuoroista, paahtopaistista ja jokakodin muustakaan tarpeellisesta energian käytöstä, niin vaihtoehdot ovat periaatteessa tasan kaksi, tai molemmat:ydinvoima ja/tai maakaasu.
(Koska kivihiili kuuluu historiaan ja öljy hillbillyille, jotka asuvat jossakin Lahtea pohjoisemmassa).

Minun täydellisessä maailmassa kaikki energia tuotettaisiin aurinkovoimalla. Mutta koska siihen on pitkä matka (koska SINÄ et tee mitään asian hyväksi), niin paras kompromissi on mielestäni ydinvoima plus paikoittaiset aurinko- ja tuulivoimalat. Joo, inhoan koskien tuhoamista vesivoimaloiksi.

0

151

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

        kaivatullesi tähän alas 💕💕
        Ikävä
        210
        2793
      2. Yh:n pihalla aina eri auto

        Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan
        Suomussalmi
        125
        2659
      3. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

        Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
        Ikävä
        77
        1743
      4. Exän käytös hämmentää (taas)

        Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k
        Sinkut
        233
        1305
      5. Olet minua

        vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
        Ikävä
        63
        1288
      6. Milloin se sitten

        On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
        Ikävä
        47
        1098
      7. Miksi sä olet jatkanut tätä näin pitkään?

        Kerro tai vaikene iäksi
        Ikävä
        99
        1001
      8. Helena Koivun rikosrekisteri

        Kasvaa. Tällä kertaa murtautuminen...😁
        Kotimaiset julkkisjuorut
        108
        841
      9. Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."

        Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka
        Tv-sarjat
        6
        823
      10. Sä tiedät rakas

        Mitä toivon. Olisit vain rohkea ❤️
        Ikävä
        46
        823
      Aihe