Muslimiuskonnon vihamielisyys.
On äärimmäisen sivistymätöntä ylireagoida pariin paperilappuseen, joissa kerrotaan kristittyjen Jeesuksesta, että Hän tahtoo pelastaa ihmissielun. Malesiassa pidätettiin Timo ja Seija Valtonen kahden muun tiimiläisen kanssa, koska he tahtovat malesialaistenkin pääsevän taivaaseen.
Kauhea rikos.
Voiko pienten paperilappujen jakaminen olla sen luokan vääryys, että sananvapauslakia ei tarvitse ollenkaan huomioida, vaan esitteiden jakajat on laitettava vankilaan vaarallisina rikollisina?
Timo Valtonen vangittuna
16
1318
Vastaukset
- Herättelevä
No pitäisi ymmärtää sekin, minkäkainen käsityksen ne on saanteet länsimaisten ns. "kristillisyydestä".
Joka on Raamatun UT mukaisen, pelastukseksi Kristillisyyden OPIN vastaista!! = sitä missä "piru" vie, vetää, johtaa ja hallistee. Samoin kun niitä muun uskontokuntien alaisuuksiakin!! Joksi se demokratiaan usko / uskontokin lukeutuu!!- itseaiheutettua
Kyllä. Jos nämä Mielivaltoset ovat hihhuleita jotka menevät liimailemaan jeesus elää-tarroja malesian moskeijan ovipieleen niin olkon tyytyväisiä että ovat hengissä.
Kyse on melkoisesta loukkauksesta, eivätkä he voi kieltää etteivät tienneet mitä ovat menneet tekemään.
Toivottavasti tuo hihhulikristittyjen vääräuskoisten marssi loppuu tuohon ja istuvat vähintään pari vuotta Malesian vankilassa. Sen he ansaitsevat. Ja julkisen häpeän lapsellisista tempauksistaan.
Mitä jos suomessa muslimi liimailee allahia ja puolikuuta kirkon oveen, mitä luulet että tapahtuu? Ja suomi on sentään suvereeni maa. - kaikkiarakastetaan
Ei sitten mitään tapahdu suomessa. Olemme niin suvaitsevaisia.
- helpottiko.kiukuttelu
itseaiheutettua kirjoitti:
Kyllä. Jos nämä Mielivaltoset ovat hihhuleita jotka menevät liimailemaan jeesus elää-tarroja malesian moskeijan ovipieleen niin olkon tyytyväisiä että ovat hengissä.
Kyse on melkoisesta loukkauksesta, eivätkä he voi kieltää etteivät tienneet mitä ovat menneet tekemään.
Toivottavasti tuo hihhulikristittyjen vääräuskoisten marssi loppuu tuohon ja istuvat vähintään pari vuotta Malesian vankilassa. Sen he ansaitsevat. Ja julkisen häpeän lapsellisista tempauksistaan.
Mitä jos suomessa muslimi liimailee allahia ja puolikuuta kirkon oveen, mitä luulet että tapahtuu? Ja suomi on sentään suvereeni maa.Ei täällä mitään tehdä, pitäisikö? Kirjoitat vähän siihen malliin että Valtosen ja muiden kristittyjen kynien ja lehtisten jako oli hirveä asia? Oletko siis sitä mieltä että jos muslimi jakaisi jotain koraanin jakeita meillä niin kirkon pitäisi panna nuo musut 2 vuodeksi poseen? Et ole sitä mieltä vaan olet tuohtunut kun kuulut näihin suvaitsevaisiin joiden mielestä kristityt on paskasakkia ja joutavat vangituiksi tai vaikka telotettaviksi. Mitä ikinä uskoa tai uskontoa edustatkaan niin sinulla ei ole varaa haukkua ketään vääräuskoiseksi.
- Saatanantunarit
Jos se on lailla kielletty ja paikallisten tapojen mukaan hirveä asia niin, silloin se on sitä. Ei siinä suomalaisten jeesustelijoiden mielipiteet paljoa paina. Maassa maan tavalla vai miten se meni.
En ole koskaan ymmärtänyt , mikä pakko sitä omaa uskoa on muille tyrkyttää, eihän se kaikille sovi, ei kaikki voi maitoakaan juoda.
- Kaikki.rukoukseen
Timo Valtosen toimintamenetelmät ovat lähinnä alkuseurakunnan tapoja, siis oikeita. Myös tulokset ovat samanlaisia: Ihmisiä tulee uskoon ja kasteelle. He tekevät parannuksen synneistään ja alkavat itsekin toimia Jumalan työssä. Jotkut, kuten nyt Timo tiimi, joutuvat myös vankeuteen Jeesuksen nimen tähden. Se on tarkalleen samaa, jota tapahtui alkuseurakunnan aikana. Mm. Apt. 12.
Kaikki rukoukseen!- minäenmaksa
Suomen valtio maksoi heidät vapaaksi verorahoilla.
- KIITOSAIHE
Timo Valtonen on vapautettu ja on matkalla Suomeen.
Suuri ilon aihe kaikille Suomen kristityille.
Kone laskeutuu Vantaalle keskiviikkona, 28.11.2018 kello 14.50.- lunnaanmaksaja
Kiitä idiootteja veronmaksajia.
- Viduix_män_missio
Olis se ollut hienoa kun Jeeesuksen puolesta olisivat ottaneet rottinki raippaa oikein kunnolla. Olisivat nyt sellaisia punaraitaisia seeproja nuo Jeesuksen peräpukamat. Ja minä niin toivoin että olisivat vankilassa raiskanneet teidät mutta ei. Täytyy tunnustaa että pettymys on todella suuri.
- keinotie
Karavaani kulkee, koirat haukkuu... Siunausta Timo lapin Karilta. Muille sanoisin, että Timo välittää alkuperäistä ilosanomaa alkuperäiseen tapaan. Humanistinen evankeliumi enempää kuin menestysteologiakaan ei ole onnistunut miestä pilaamaan. Y.t. KP
- Spagettos
Liittykää Pastafaareihin, ainoa oikea uskonto. Spagettihirviö pelastaa kaikkien kastikkeet.
Miksi niin fiksut ihmiset úskovat satuihin totuutena? PAstafaareille ei tätä ongelmaa ole, koska uskonto perustuu faktoihin. - Hyvin.toimii
Me erosimme kirkosta
http://eroakirkosta.fi
palvelun kautta - Lumikki67
Joo kunpa tietäisit miten Timo on kohdellut minua kun on vajavainen niin ei kuulu porukkaa jätetään yksin mut jätettiin miten se saakin huudella kaupungissa kun kohtelee muita huonosti VB ei voi edes keskustella
- Anonyymi
Maassa maan tavalla. Eli muslimimaissa heiän tavoil ja Suomessa suomalaisil tavoil.
- Anonyymi
No, jos haluaa huomiota ja marttyyriksi niin oli todella onnistunut temppu. Kidutettiin muutama tunti kauheissa olosuhteissa. Suosio taattu. Paluu Suomeen huomattiin. Uskonsankari sai sankarin vastaanoton.
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1016153
- 2123406
Näin susta unta
Teit siinä temppuja ja kurkit huomaanko. Niinkuin sun tarttis sitä epäillä. Öitä tuimalle!183335Toiselle puolikkaalleni
Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j663298Niin voimakkaat tunteet
Että ajattelin hänen olevan se elämän rakkaus. Silmien edessä vikitteli toista ja hyvästelemättä hylkäs niin tyhjyys jäi162515Nainen, sinä viisas ja ymmärtäväinen
sekä hyvällä huumorintajulla varustettu. Kun kaikki muut ovat kaikonneet, vain sinä olet jäljellä. Ellet kestä kirjoituk242494Katu täyttyy askelista...
Hyvää sunnuntaita ja hyvää jatkoa jos näin...Vettä sataa, mutta hyvä vaan, ainakin kasveille.282353- 2702081
Puhe on halpaa
Katso mitä hän tekee.Teot kertoo enemmän kuin tuhat sanaa.Uskokaa punaisia lippuja.Hyvää yötä.441646- 251417