EU johtajat hyväksyivät Britannian EU eron

Muutama päivä sitten luin netistä että käytännössä mikään ei muutu EU:n ja Britannian kauppasuhteissa ym. Kauhea mesominen ollut jo monta vuotta asiasta vaikka mikään ei muutukaan.
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000005911181.html
6118
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Operaatio oli sitä varten nimellisesti, että Britania saadaan siirrettyä sivuun alkavasta Euroopan laajuisesta sodasta. Ei mennyt montaa päivää, kun Ukrainassa astuu voimaan sotatila - se astuu nimittäin tänään. Yhdysvaltain senaatissa oli jo vuosia sitten - näin itse tuon paperin - päätös järjettömästä rahoituksesta Ukrainan aseistukseen.

Ei se paperi ollut salainen, mutta kummallisesti siitä ei koskaan vaan julkisesti puhuttu. Eiköhän se ollut juuri viime vuonna, kun tuo roina saatiin siirrettyä sinne ja ammuntakenttä ja pelisäännöt on valmiiksi laadittu. Älkää hetkeäkään kuvitelko, että tässä olisi asetelma joku vastaan joku, vaan tämä asetelma on niin, että kuka seuraavaksi saa minkäkin maan, kun Euroopan rajat laitetaan taas vaihteeksi uusiksi. Paras vihjaus oli kommentti, jossa viime päivän tapahtumia verrattiin Mainilan laukauksiin Ukrainan hallinnon toimesta. Samaa peliä ja paskasakkia kaikki. Tältä se kuulostaa EU:n suulla:

”– Tilanne on uhkaava, ja täysimittainen sotilaallinen konflikti voi puhjeta minä hetkenä hyvänsä, Luik varoittaa antamassaan lausunnossa.

Euroopan unionia Luik kehottaa asettamaan Venäjälle uusia pakotteita sen Ukrainan laivastoa vastaan kohdistamien toimien johdosta. Kertsinsalmen alueelle olisi hänen mukaansa lisäksi lähetettävä ulkomaisia sotilastarkkailijoita”.

https://www.verkkouutiset.fi/viron-puolustusministeri-asovanmeren-konflikti-vie-kohti-taysimittaista-sotaa/

Ja jos ei hyökkää, niin pakotetaan lisää. Kaikki alkoi jo falsosta operaatiosta kutsumalla vihreitä tunnuksettomia terroristeja sotilaiksi, ja kun Krimiä on opetettu jo näin monta vuotta, niin kaikki pitävät sitä jo itsestään selvyytenä - varsinkin kun eivät koskaan ole edes kuulleet puhuttavan Russia-EU-yhteistyöstä tai Venäjän natoedustaasta Brysselissä tai Big-Euroopasta.

Johon Suomessakin on laitettu kaikki tulevaa sotaa varten valmiiksi hitaasti, mutta varmasti.

Äänestä
  • Ja viimeiseksi valmiiksi laitettiin tämä. Uutinen Iltalehdessä:

    https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/201712022200577104

    ”Valtio ja pankit riitautuivat kriisiajan maksujärjestelmän rakentamisesta - virkamiehet uhkailleet pakkolailla: ”Ei tarkoitus tehdä Mersua, Ladakin riittää”

    03.12.2017

    Valtio on siis kansalaiset ja virkamiehet - eivät joka suuntaan heiluvat poliitikot - joten luottakaamme virkamiehiin.

    Äänestä

  • Ahaa, virkamiesten käskytyslaki koki sensuuriin - oli sääntöjen vastainen! Samaa mieltä - haisi tosi pahalle, vaikka löytyi kyllä ihan lakikirjasta.

    - Vai tarkoittaisikohan tuo sensurointi nyt samaa, kun sisäministeriön sivuilta on kokonaan kadonnut venäläisten tulo-organisoinnista kertonut sivu vuodelta 2011 - haisi myös tosi pahalle, koska oli jopa pakollisena suunniteltu Suomen virkamiehille venäjän kielen opinnot - jota työryhmän orgaisointia perusteltiin viisumivapaudella =tarkotus oli muodostaa Big-Eurooppa - Putinin puolue Yhtenäinen Venäjä ja EPP-puolue - mutta operaatio katkesi, kun Ukrainaan ilmestyivät vihreät, tunnuksettomat ”sotilaat” alkuvuodesta 2014, kun rajat piti aueta Venäjältä Eurooppaan.

    Eli nyt olisikin Suomessa valta vaihtunut, ja voisimme huokaista helpotuksesta, kun perustuslaki onkin edelleen 2000-luvulta, käskytyslakia ei ole koskaan ollutkaan - ja puuttuu niin EU:iin kuuluminen kuin myös Lissabonin sopimus, eikä varmaan ole koskaan edes ollut big-eurooppaneuvotteluja Putinin kanssa, joita johti Jyrki Katainen?!

    Hyvä sensuroija - pyyhkäisetkö viestini pois, jos tämä tulkintani on väärä. Kiitän!

    Eikö Katainen antanut tiedon, että luopuu myös politiikasta? Jos nyt tuo operaatio ei olisi missannut, niin hän tuskin luopuisi, koska oli sen verran korkea herra näissä neuvotteluissa.

    Äänestä

Sopimus on huono sekä briteille että EU:lle. Se että jäädään ilman sopimusta on helvetin huono.

Äänestä
  • Jutut on luettava tarkoituksen mukaan - ei tekstin.

    Äänestä

Suomessahan herrat sanoivat, että ei mitenkään voi erota euroopan unionista, He valehtelivat kansalaisille. Ja tuosta Venäjästä, kannattaa olla kaveria ja pyllistää Usalle,. Niin rauha säilyy.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


frqe kirjoitti:

Muutama päivä sitten luin netistä että käytännössä mikään ei muutu EU:n ja Britannian kauppasuhteissa ym. Kauhea mesominen ollut jo monta vuotta asiasta vaikka mikään ei muutukaan.
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000005911181.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu