Suomen tulevaisuus

kaikki.romahtaa

Ne jotka on seuranneet alta kulmiensa nykymaailman menoa, niin pakko kysyä, ihan näin yleisesti siis uteliaisuudesta: Oletko huolissasi Suomen yhteiskunnan tulevaisuudesta seuraavan.. no sanottakoot nyt vaikkapa 10-20 vuoden sisällä? Mikä on pahin pelkosi siihen liittyen? Luuletko että meidän Suomemme voisi vielä pelastaa tuholta? (Itse en usko..)

Itse uskon, että edessä on yhteiskunnan totaalinen romahdus ja sisällis-sota.

:(
PS. Jos pahin toteutuisi, miten itse valmistautuisit kohtaamaan sen?

10

246

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kansa.maksaa

      Jossain vaiheessa kansan mitta täyttyy ja on täys kapina päällä

      • Tätä on toivottu jo pari vuotta mutta en usko..nykysuomalaiset ovat uskomattoman munattomia,mitään ei tehdä vaikka kansalaisen naamaa hierotaan p*skaan kirjaimellisesti. Ja päättäjät tietävät tämän..


    • SotaNäyttääMahdolliselta

      Nykyisin vallalla ääriliberalistinen kokoomuslainen arvomaailma vailla elämää suurempia tavoitteita, jota kohti yhteiskuntaa kehitettäisiin. Eliitin asemaan päässeet yrittävät vain ahnehtia mahdollisimman paljon mahdollisimman lyhyessä ajassa. Kenties osasyynä tähän kehitykseen on pelimaailman vailla minkäänlaisia kestäviä arvoja oleva maailma, jonka maailman arvot ovat siirtyneet pikku hiljaa tähän todelliseen maailmaan. Sota näyttäisi karulla tavalla ne arvot, jotka ovat todella tärkeitä. Näyttää tosiaan siltä, että sotaa kohti tässä ollaan menossa. Onko se maailmansota vai rajatumpi konflikti, on arvoitus.

    • rossiya

      Suomi palaa takaisin Äiti-Venäjän hellään huomaan. Kannattaa vain alkaa opiskella niitä kyrillisiä kirjaimia hyvissä ajoin.

    • Mietin.vaan

      Mitään sisällissotaa ei tule. Ei ole tullut USA:ssakaan, vaikka ongelmat ovat isompia, vastakkainasettelu kovempaa, keskilinjaa ei juuri edes ole, ja koko maa on täynnä aseita.

    • MuhammedAhmed

      Mina nain valtakanna baarisa vikonloppuna.Nusitti vessasa kunolla,sanoa etta mina parempi kuin oma mias.

    • Parempi kun ei ajattele enää mitään,näitä juttuja koska ei me niihin voida vaikuttaa..antaa mennä vaan kaikki,soljutaan eteenpäin päättömyydessä.

    • Olen paljon enemmän huolissani maailman tulevaisuudesta koska jos maailma romahtaa niin Suomi romahtaa mukana.

    • En usko että sisällis-sota syttyisi vielä ainakaan. Mutta se on mielestäni huolettanut että mielestäni suomi ei katso asioita kovin pitkään tulevaisuuteen vaan tehdään ratkaisuja lyhyellä tähtäimellä. Oman maan kehityksen kannalta pitäisi pystyä katsomaan tulevaisuuteen.

    • .. Jos&Kun Jotain Tapahtuu, niin Se on Täysin Tilattua.. Jotkut ovat ehkä Tilanneet Sen ihan Tarkoituksella.. Ja Jotkut enemmän tai vähemmän Tiedostamattaan.. OpportuNistisen Ahneuden Sokaisemana&Tyhmentämänä.. ;P

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      134
      1373
    2. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      102
      1062
    3. Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?

      Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede
      Kuhmo
      26
      963
    4. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      89
      954
    5. Tuleeko Martinasta rouva Muhis

      Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat
      Kotimaiset julkkisjuorut
      308
      832
    6. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      99
      803
    7. Miten näytät / näytit ihastumisesi hänelle?

      Toimiko, miten hän vastasi? vinkki5
      Ikävä
      38
      692
    8. Ei enää kauaa rakkaani

      Ensin minun pitää saatella narsistit oikeuden eteen ❤️
      Ikävä
      109
      666
    9. Oletko miettinyt sitä

      Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.
      Ikävä
      56
      648
    10. Eipä oo näkyny montakkasn etelänvetelää vielä kylällä.

      Liekkö tuo pensanhinta vetelille liian kallista, kun ovat jeäneet kesäksi kottiinsa vetelehtimmään. Pärjätään iliman vet
      Suomussalmi
      141
      613
    Aihe