Ostin ruokaa eurolla kaupasta.

ruokaonhalpaa

Kävin eilen kaupassa ja ostin 1€ ruokaa ja sain 400g rasia levitettä, kaksi 400g pussia makaronia ja 500g paketin kaurahiutaleita. Yhteensä ostokset maksoivat kassalla 1,02€ ja pyöristyksen jälkeen 1€ riitti näiden ostosten maksamiseen. Voiko joku vielä väittää, että ruoka on kallista!
Tuossa kuva ostoksistani https://aijaa.com/eMNvW2

47

1174

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Meilläkyljyksiätänään

      Kyllä voi. Senpähän takia et muuta ostanutkaan kun et pystynyt kun oli niin kallista! Mihin tarvitset margariinia?

      Noista et valmista kuin puuroa ja keitettyjä makarooneja. Mihin tarvitset margariinia? Puuroon kenties? Varaton ostaa isompia pakkauksia, niissä säästää ja katsoo mitä ostaa.

      Joten myönnä vaan, että on kallista.

      • ruokaonhalpaa

        Kyllä nämä oli mielestäni halpoja! Kotimainen margariini maksoi 0,28€, makaroni maksoi 0,17€ 400g pussi ja kaurahiutaleet maksoivat 0,40€. Missä myydään halvemmalla?
        Oli meilläkin tänään vuolukivileivinuunissa paistumassa uunipaisti paistopussissa, ostin paistin kaupasta -50% alennuksella.
        Margariinia laitan leivän päälle, sitä sain tänään ilmaiseksi leipomosta suuren muovikassillisen. Ei ole päiväysvanhaa, vaan tuoretta leipää.

        Miksi maksaa ruuasta mahdottomia, kun sitä saa halvemmallakin!


      • ymmärryshoiiii
        ruokaonhalpaa kirjoitti:

        Kyllä nämä oli mielestäni halpoja! Kotimainen margariini maksoi 0,28€, makaroni maksoi 0,17€ 400g pussi ja kaurahiutaleet maksoivat 0,40€. Missä myydään halvemmalla?
        Oli meilläkin tänään vuolukivileivinuunissa paistumassa uunipaisti paistopussissa, ostin paistin kaupasta -50% alennuksella.
        Margariinia laitan leivän päälle, sitä sain tänään ilmaiseksi leipomosta suuren muovikassillisen. Ei ole päiväysvanhaa, vaan tuoretta leipää.

        Miksi maksaa ruuasta mahdottomia, kun sitä saa halvemmallakin!

        No sitähän minä sanoin. Ne ovat halpoja mutta ruoka on kallista, kun et pystynyt muuta ostamaan!


      • Asiaan_pösilö
        ruokaonhalpaa kirjoitti:

        Kyllä nämä oli mielestäni halpoja! Kotimainen margariini maksoi 0,28€, makaroni maksoi 0,17€ 400g pussi ja kaurahiutaleet maksoivat 0,40€. Missä myydään halvemmalla?
        Oli meilläkin tänään vuolukivileivinuunissa paistumassa uunipaisti paistopussissa, ostin paistin kaupasta -50% alennuksella.
        Margariinia laitan leivän päälle, sitä sain tänään ilmaiseksi leipomosta suuren muovikassillisen. Ei ole päiväysvanhaa, vaan tuoretta leipää.

        Miksi maksaa ruuasta mahdottomia, kun sitä saa halvemmallakin!

        Miksi sanoisit mitään järkevää, kun et osaa kuin selittää höpöjuttuja.


      • Terttuterävä
        ruokaonhalpaa kirjoitti:

        Kyllä nämä oli mielestäni halpoja! Kotimainen margariini maksoi 0,28€, makaroni maksoi 0,17€ 400g pussi ja kaurahiutaleet maksoivat 0,40€. Missä myydään halvemmalla?
        Oli meilläkin tänään vuolukivileivinuunissa paistumassa uunipaisti paistopussissa, ostin paistin kaupasta -50% alennuksella.
        Margariinia laitan leivän päälle, sitä sain tänään ilmaiseksi leipomosta suuren muovikassillisen. Ei ole päiväysvanhaa, vaan tuoretta leipää.

        Miksi maksaa ruuasta mahdottomia, kun sitä saa halvemmallakin!

        Just tuollaisten bummien takia ei kaupan työntekijöille voida maksaa palkkaa vaan on pakko ottaa opiskelijoita tukirahoilla kumartelemaan spurgujen eteen! On maailma mennyt hulluksi kun kaikki vaan kotona makaa ja ostaa ilmaista ruokaa!!!!!!


      • Vaelluskengät
        Terttuterävä kirjoitti:

        Just tuollaisten bummien takia ei kaupan työntekijöille voida maksaa palkkaa vaan on pakko ottaa opiskelijoita tukirahoilla kumartelemaan spurgujen eteen! On maailma mennyt hulluksi kun kaikki vaan kotona makaa ja ostaa ilmaista ruokaa!!!!!!

        Sinä se hullu oot saatana. Miten ostaa ilmaista ruokaa. Haista vittuas. Kyllä minäkin mieluummin ostan hyvät kengät kuin maksan ruuasta ylihintaa!!


    • margariiniruokaaaa

      Huvinsa kullakin kun margariinikin ruokaa nooh aloittaja keitti kaurapuuroa ja sinne sekaan makaronia,-margariiniä.
      Mielummin jos halvasta ruosta kirjoittaa niin vaikka makkarasoppa. kun sen tekee 3 eurolla.

    • Olipa.esimerkki

      Aloittaja pärjää tuolla määrällä ruokaa?
      Osta yksi tarjoussämpylä ja kerro täällä että oli halpaa ruokaa ;)

      • luetunymmärräyshoi

        Missä kohtaa aloittaja väitti pärjäävänsä tuolla eurolla ostamallaan safkalla? Hän osti eurolla ruokaa ja sai kuvan osoittaman määrän ruokaa.


      • edelleen
        luetunymmärräyshoi kirjoitti:

        Missä kohtaa aloittaja väitti pärjäävänsä tuolla eurolla ostamallaan safkalla? Hän osti eurolla ruokaa ja sai kuvan osoittaman määrän ruokaa.

        Luettu on ymmärretty mutta onko viisasta kertoa kolmen halvan raaka-aineen hinta kun itse ruokaan tarvitsee paljon muuta? Ymmärsitkö?
        Huomaa lopussa teksti: Voiko joku vielä väittää, että ruoka on kallista!


      • perunatil

        Tuon makaronin tilalle niin peruna eikä mitään prkl makaronia. Markkinamiehet sairastuttaa koko kansan mainostamalla pastaa pastaa pastaa, joitakin pikkulapsia löytyy ettei perunaa ole syönyt niin hitto aikas juttu, nooh toki jos sitten riisiä syö niin ok.


      • leipisjonostahaettu
        luetunymmärräyshoi kirjoitti:

        Missä kohtaa aloittaja väitti pärjäävänsä tuolla eurolla ostamallaan safkalla? Hän osti eurolla ruokaa ja sai kuvan osoittaman määrän ruokaa.

        Sain leipäjonosta leipää, jugurttia, maitoa, makkaraa ja paljon muuta. Ihan ilmaiseksi. Kyllä ruoka on halpaa.


    • ruokakallista

      Aikas suppea väittämä siitä että halvalla saa ruokaa, margariini,makaroni,kaurahiutaleita.
      Mielummin kirjoittas paljonko jotku esim, soppa-aineet tulee maksaan niin järkevyyttä. Ihme mainintaa jostain että sain ilmaiseksi leipiä jostain leipomosta siis täh saako kaikki ilmaiseksi.
      Täytyy kirjoittaa että tein itse vaikka sämpylöitä.
      Joiden ihmisten nupista huomaa ettei 15 vuoteen ei ole töitä tehty.

      • köyhäkokkaa

        Suomessa on todella paljon henkilöitä, jotka hakevat ruokansa ilmaiseksi erilaisista jakeluista ja leipomoiden myymälöistä. Eräskin kiinteistösijoittaja kertoi minulle, ettei ole ostanut leipää kaupasta viimeiseen 10 vuoteen. Ja ne sämpylätkin pystyy leipomaan EU-ruoka-avun sämpyläjauhoista. Jokaisella paikkakunnalla jaetaan tuota EU-ruoka-apua.
        Ei maksa soppa-ainekset mahdottomia, perunaa myydään marketeissa ja toreilla, sekä suoraan tiloilta edullisesti. Juurekset ei maksa mahdottomia marketeissakaan, 2kg pussi alle euron.
        Tuntuu, että tälläkin palstalla uus'avuttomuus rehottaa täysiään, kun ei osata edullisista aineksista tehdä kunnon kotiruokaa. Ja lisäksi ei osata edes ostaa ruokaa!
        Me ollaan työelämässä, on oltu sitä yhtäjaksoisesti viimeiset 40 vuotta, kyllä meille kelpaa tuollainen 0,28€ margariini leivän päälle ja ruuanlaittoon. Lisäksi kotimainen tuote!
        Meillä aamu alkaa kaurapuurolla ja siihen leipää lisukkeeksi, joskus itse tehdyt sämpylät, päälle levitettä ja tarjouksesta ostettua juustoa. Lasi rasvatonta maitoa.
        Soijarouheen kanssa tehdään makaronilaatikkoa, on edullinen ruoka. Vaihteluksi tehdään perunasoselaatikkoa soijarouheella. Edulliset keitot syntyy vaikka itse pyydetyista onki- tai pilkkikaloista, keväällä kalaa tulee katiskalla yli oman tarpeen ja osa pakastetaan. Kalasta saa hyvian kalapihvejä. Hernekeitot on edullista ruokaa, 30kg säkki herneitä maksaa alle 15€, siitä keittelee monet hernekeitot. Lihaa myydään tarjouksissa, jauheliha jauhetaan itse, niin tietää mitä syödään ja on edullista. Joskus ostetaan lampurilta teurastettu lampaanruho 2€/kg, itse käsittelen sen erilaisiin annoksiin pakastimeen, tulee sisäfileet ja viulut pääsiäisen ruokapöytään, sekä jauhelihaan ainekset, todelliseksi kilohinnaksi jää alle 4€ huipputavaralle!


      • ihanhyvkir

        Hyvä kirjoitus kun tuli kokonaisuus mitä tehdä eikä jotain yksittäisiä tuotteita ja tuo että yrittää tehdä jotain ettei kotona vaan istu kun työttömänä jos on niin aikaa puuhastella. Avustuksista saa kaurahiutaleita niin aamupala taattu-kaurapuuroa mutta eihän sitä nyt orjallisesti täydy.


      • vuodesta-toiseen
        köyhäkokkaa kirjoitti:

        Suomessa on todella paljon henkilöitä, jotka hakevat ruokansa ilmaiseksi erilaisista jakeluista ja leipomoiden myymälöistä. Eräskin kiinteistösijoittaja kertoi minulle, ettei ole ostanut leipää kaupasta viimeiseen 10 vuoteen. Ja ne sämpylätkin pystyy leipomaan EU-ruoka-avun sämpyläjauhoista. Jokaisella paikkakunnalla jaetaan tuota EU-ruoka-apua.
        Ei maksa soppa-ainekset mahdottomia, perunaa myydään marketeissa ja toreilla, sekä suoraan tiloilta edullisesti. Juurekset ei maksa mahdottomia marketeissakaan, 2kg pussi alle euron.
        Tuntuu, että tälläkin palstalla uus'avuttomuus rehottaa täysiään, kun ei osata edullisista aineksista tehdä kunnon kotiruokaa. Ja lisäksi ei osata edes ostaa ruokaa!
        Me ollaan työelämässä, on oltu sitä yhtäjaksoisesti viimeiset 40 vuotta, kyllä meille kelpaa tuollainen 0,28€ margariini leivän päälle ja ruuanlaittoon. Lisäksi kotimainen tuote!
        Meillä aamu alkaa kaurapuurolla ja siihen leipää lisukkeeksi, joskus itse tehdyt sämpylät, päälle levitettä ja tarjouksesta ostettua juustoa. Lasi rasvatonta maitoa.
        Soijarouheen kanssa tehdään makaronilaatikkoa, on edullinen ruoka. Vaihteluksi tehdään perunasoselaatikkoa soijarouheella. Edulliset keitot syntyy vaikka itse pyydetyista onki- tai pilkkikaloista, keväällä kalaa tulee katiskalla yli oman tarpeen ja osa pakastetaan. Kalasta saa hyvian kalapihvejä. Hernekeitot on edullista ruokaa, 30kg säkki herneitä maksaa alle 15€, siitä keittelee monet hernekeitot. Lihaa myydään tarjouksissa, jauheliha jauhetaan itse, niin tietää mitä syödään ja on edullista. Joskus ostetaan lampurilta teurastettu lampaanruho 2€/kg, itse käsittelen sen erilaisiin annoksiin pakastimeen, tulee sisäfileet ja viulut pääsiäisen ruokapöytään, sekä jauhelihaan ainekset, todelliseksi kilohinnaksi jää alle 4€ huipputavaralle!

        Erottaa aina hyvin sun jutut täältä, kun puhut noista hevosten rehuksi tarkoitetusta soijarouheesta. Ne ihmisten soijarouheet maksavat sitten jotain ihan muuta.


      • köyhäkokkaa
        vuodesta-toiseen kirjoitti:

        Erottaa aina hyvin sun jutut täältä, kun puhut noista hevosten rehuksi tarkoitetusta soijarouheesta. Ne ihmisten soijarouheet maksavat sitten jotain ihan muuta.

        Mikä ero muka on niissä isoissa säkeissä myytävissä soijarouheissa niihin pienissä kalliimmissa pakkauksissa oleviin? No, meillä on nyt ostettuna tuollaisissa pienissä pusseissa soijarouhetta, kun oli tarjouksessa 1,50€/pussi. https://aijaa.com/15PWrT
        Ja nuo edellä kertomani kuivatut herneet 30kg pussissa on ihan tavalllisia kuivattuja herneitä, maksoivat 14,95€, saa niitäkin ostaa kaupasta pienissä 500g pusseissa 0,80€ hintaan.


      • samaatavaraa
        köyhäkokkaa kirjoitti:

        Mikä ero muka on niissä isoissa säkeissä myytävissä soijarouheissa niihin pienissä kalliimmissa pakkauksissa oleviin? No, meillä on nyt ostettuna tuollaisissa pienissä pusseissa soijarouhetta, kun oli tarjouksessa 1,50€/pussi. https://aijaa.com/15PWrT
        Ja nuo edellä kertomani kuivatut herneet 30kg pussissa on ihan tavalllisia kuivattuja herneitä, maksoivat 14,95€, saa niitäkin ostaa kaupasta pienissä 500g pusseissa 0,80€ hintaan.

        niissä rouheissa mitää eroa ole, samasta kuormasta niitä pussitetaa. harrastelijapakkaukset maksaa aina enempi, oli sitten kyse mistä hyvänsä. osta vaikka kissan pellettiä pienessä pussissa ja isommassa lämmityspellettiä, samaa tavaraa.


    • ei.kannata.esittää

      Jos aloittaja sanoo noita ruoaksi niin on ihme. Keitetyllä makaronilla ja pelkällä kaurapuurolla ja rasvalla ei vielä terveys pysy kunnossa. Jotain muuta vielä tarvitaan.
      Joten ei ruoka vielä ole tarpeeksi halpaa suomessa, jos portugalissakin saa saman määrän eri ruoka-aineita yli puolet halvemmalla.
      Vähällä rahalla pitää osata ostaa oikeat ruoka-ainekset eikä pelleillä pelkällä makaronilla.

      • kylläneruokaaon

        Kyllä nuo on ihan ruokaa. Joka ei niitä noteeraa ruuaksi, ei tiedä köyhyydestä ja nälästä mitään! Kaurahiutaleista keittelee kaurapuuroa ainakin 15 lautasellista ja margariinista saa päälle vielä "voisilmän" perinteiseen tapaan. Makaroneista keittelee kummasti syötävää ja sekaan hieman margariinia. Kyllä näillä eväillä ainakin viikon sinnittelee, ellei pidempäänkin. Keripukki ei iske vielä siinä ajassa, vaikka mitään terveysruokaa nuo ei pelkästään ole.


      • voesentään
        kylläneruokaaon kirjoitti:

        Kyllä nuo on ihan ruokaa. Joka ei niitä noteeraa ruuaksi, ei tiedä köyhyydestä ja nälästä mitään! Kaurahiutaleista keittelee kaurapuuroa ainakin 15 lautasellista ja margariinista saa päälle vielä "voisilmän" perinteiseen tapaan. Makaroneista keittelee kummasti syötävää ja sekaan hieman margariinia. Kyllä näillä eväillä ainakin viikon sinnittelee, ellei pidempäänkin. Keripukki ei iske vielä siinä ajassa, vaikka mitään terveysruokaa nuo ei pelkästään ole.

        No kun siitä ei ollut kyse, onko se ruokaa vai ei, no onhan se, mutta kyse oli kalliista ruuasta.

        Ap sanoi ostavansa kauraryynejä, margariinia ja makaroonia, ja sai ne eurolla. Kyllä, mutta hän valitsi nuo halvat todistaakseen saavansa 1 eurolla ruokaa ja hänestä ruoka on halpaa. Nuo on halpaa, eli hän ei voinut muuta ostaa kun ei ollut rahaa, koska ruoka on kallista.

        me kaikki voisimme ostaa litlistä 25 sentillä karjalanpiirakan, ja sanoa ettei ruoka ole kallista! Ei se noin olekkaan. Mutta koska ei ole varaa ostaa muuta kuin 1 e sitä ruokaa niin ap:stä ruoka on kallista kun ei voi muuta ostaa.

        Siitä on kyse. Köyhä ei voi ostaa muuta kuin 1 e ruokaa koska ruoka on kallista. Ei ole varaa muuhun.


      • ostanminäkin
        voesentään kirjoitti:

        No kun siitä ei ollut kyse, onko se ruokaa vai ei, no onhan se, mutta kyse oli kalliista ruuasta.

        Ap sanoi ostavansa kauraryynejä, margariinia ja makaroonia, ja sai ne eurolla. Kyllä, mutta hän valitsi nuo halvat todistaakseen saavansa 1 eurolla ruokaa ja hänestä ruoka on halpaa. Nuo on halpaa, eli hän ei voinut muuta ostaa kun ei ollut rahaa, koska ruoka on kallista.

        me kaikki voisimme ostaa litlistä 25 sentillä karjalanpiirakan, ja sanoa ettei ruoka ole kallista! Ei se noin olekkaan. Mutta koska ei ole varaa ostaa muuta kuin 1 e sitä ruokaa niin ap:stä ruoka on kallista kun ei voi muuta ostaa.

        Siitä on kyse. Köyhä ei voi ostaa muuta kuin 1 e ruokaa koska ruoka on kallista. Ei ole varaa muuhun.

        Onhan se oikeasti halpaa, jos 400g margariini rasia maksaa kaupassa 0,28€, pitäisikö se ostaa toisesta kaupasta 1,79€ hintaan?


      • väitelläänkölisää
        ostanminäkin kirjoitti:

        Onhan se oikeasti halpaa, jos 400g margariini rasia maksaa kaupassa 0,28€, pitäisikö se ostaa toisesta kaupasta 1,79€ hintaan?

        On on!!! Ilmeisesti et ymmärrä tai et halua ymmärtää. Älykkyytesi ei riitä keskustelemaan asioista ainakaan aikuisten asioista.

        Ruoka on kallista. Kauraryynit ei.
        Ruoka on kallista, makaroonit ei.
        Ruoka on kallista margariini ei,kun katsoo hyllystä kaikkein halvimman ainesosan paketin.

        Ruoka on kallista, joten et pystynyt muuta ostamaan kuin kauraryynit, makaroonit ja margariinin. Voi kun sun saisi käsittämään ruuan kalleuden, eikä yksittäiseten elintarvikkeiden.

        Suola on halpaa, osta sitä. Voit sanoa että ruoka on halpaa.

        <Mutta joo kun älysi ei riitä tähän, niin ei maha mitään. Osta sinä margariinia ja sy sitä lusikalla, ehkä se vähän voitelee sun aivojasi.


      • vaimitävaimitävaimitä
        ostanminäkin kirjoitti:

        Onhan se oikeasti halpaa, jos 400g margariini rasia maksaa kaupassa 0,28€, pitäisikö se ostaa toisesta kaupasta 1,79€ hintaan?

        Hei minä en ostanut tänään yhtään mitään ruokaa. Kyllä ruoka on halpaa! Kuka väittää muuta?


    • toimeentulotuki8

      Yksinasuvalle toimeentulotuessa on määritelty 8 eur per pv ruokaan niin kyllä tosi tyhmä saa olla jos ei muuta keksi kuin makaroni, eri asia on se että tuhlataan ruokarahat jumalauta.

      • juomana.vesi

        Ja jos siitä 8euron rahasta ostaa jauhelihapaketin, perunoita ja juureksia, saa hyvän sopan, jota syö useampana päivänä. Itse on saatu sopasta 4-6 annosta, riippuu perunoiden määrästä, niin kyllä jotenkin pitäisi pärjätä. Mutta kyse onkin ihan perusruuista eikä hifistelystä.


      • niimpäsop

        Niimpä, teen tänään sopan iltaa kohden ja syön sitä viikonlopun niin eipä hinta huimaa. Voi olla että teen sämpylöitä vehnäjauhoista-kaurahiutaleita myös sekaan. Kaurapuuroa aamusta ja ainiin appelsiiniä sattuu oleen.
        Järjettömiä kirjoituksia että syö jotain pelkkää makaronia huh huh. Kyllä ruokarahat on kylläkin mennyt johonkin muuhun. Juupa juu kirjoitetaan että tuli lasku niin se on pikavippi. Kyllä se opettaa jos ensin ryyppää rahat ja sitten tyhjä jääkaappi nooh nykypäinä toki avustuspaikkoja.


      • ruokaonhalpaa

        Minä en saa toimeentulotukea, koska minulla on mm. sijoitusasuntoja, sekä asun vanhassa omakotitalossa, joten maksan ruokani ihan itse.
        En myöskään syö pelkkää makaronia, tänäänkin söin lounaaksi kaurapuuroa lautasellisen, viipaleen ruisleipää ja siinä päällä tuota ostamaani levitettä. Salaatiksi raastoin yhden porkkanan, hieman kukkakaalia ja yhden puolalaisen tomaatin. Lasillinen vettä. https://aijaa.com/ZDyyz4


    • nohuhhuh

      No huh huh kylläpäs perustelut ettei saa toimeentulotukea kun sijotusasuntoja. Eikö asunnot oikeen tuota vai minkä takia köyhäilet.

      • ruokaonhalpaa

        Joo, en saa toimeentulotukea. Ja kyllä asunnot tuottaa, ovat vuokralla. En vain halua tuhlata rahaa turhaan, kun pärjään vähemmälläkin. Tuossa juuri syömäni päivällinen, nytkään en syönnyt makaronia. https://aijaa.com/n6JSFw


    • puuromakaroni

      ruvetkaa jo säästämään niistä vähistäkin, kohta hinnat nousee. rysselissäkin kauheat kapinat kun tienestit on n. 1200kk ja ruoan hinta 21 prossaa verotettu. Joten kallista se on sielläki kansalaisille. Säästäkää jokainen lantti ja lopettakaa jo se polttaminen ja dokaaminen.
      Kaljalla ette edistä omaa pärjäämistänne.
      Kohta on täälläki kauheat kärsimykset kun täytyy niitä eräitä elättää ja kansalaiset kuolee nälkään.

      • SipilänMalli

        Juuri niin, on kumma ettei varaton ja käyhä voi mennä tai kehtaa mennä leipäjonoon, kun sieltä hakee kaikki muutkin. Oli sitten mersu tai minkkiturkki, sijoitusasuntoja tai omaisuuksia, työtä ja toimeentuloa yllinkyllin, sieltä ne ruokansa hakee.

        Kun on tarpeeksi rahaa, tulee nuukaksi, eikä halua tuhlata kun saa ilmaiseksi. Nyt vaan varattomat jonon jatkeeksi, ne jotka oikeesti tarvii.


      • W222
        SipilänMalli kirjoitti:

        Juuri niin, on kumma ettei varaton ja käyhä voi mennä tai kehtaa mennä leipäjonoon, kun sieltä hakee kaikki muutkin. Oli sitten mersu tai minkkiturkki, sijoitusasuntoja tai omaisuuksia, työtä ja toimeentuloa yllinkyllin, sieltä ne ruokansa hakee.

        Kun on tarpeeksi rahaa, tulee nuukaksi, eikä halua tuhlata kun saa ilmaiseksi. Nyt vaan varattomat jonon jatkeeksi, ne jotka oikeesti tarvii.

        Vaan ei varattomille ja köyhille kelpaa samat, mitkä rikkaille. Siinä se, on nähty tässäkin viestiketjussa. Aloittaja osti eurolla syötävää ja heti oli haukkuminen, ettei ole muka ruokaa, pihvejä piti olla. EU-ruoka-apuna jaetaan juuri kaurahiutaleita ja makaronia, sekä muuta edullista ruokaa. Mersuja ja minkkiturkkeja omistavat kyllä kelpuuttaa.


    • Aloittaja tarkoitti käsitykseni mukaan, että Suomesta saa välittömään nälkäänsä ostettua ruokaa hyvinkin halvalla.

      On selvää, ettei kukaan selviä sairastumatta pitkiä aikoja euron ruokavaliolla, mutta sitä aloittaja ei missään vaiheessa väittänytkään.

      Kukaan perusterve ei kuitenkaan sairastu siitä, että täyttää vatsansa rasvatulla makaroonilla taikka kaurapuurolla päivänä parina viikossa muutaman kuukauden ajan. Viikossa voi myös olla pari päivää syömättäkin, mutta se ei sovi kaikille. Täysjyväriisi on myös halpaa, mutta aivan eurolla ei kilon pakettia saa, mutta kahdella kuitenkin, ja siitä riittää keiteltävää pitkäksi aikaa. Eurolla saa myös perunoita ihan mukavan määrän, koska kilo maksaa muistaakseni 63 senttiä.

      Säästyneillä rahoilla voi sitten ostaa vihanneksia, kalaa, lihaa ja hedelmiäkin muina päivinä syötäviksi. Marjoja löytyy sitäpaitsi luonnosta, joten bussilipun hinnalla kaupungin laidalle voi täyttää pakastimensa marjoilla, eikä hedelmiin tarvitse rahojaan tuhlata. Samoin voi tehdä sienien osalta, sillä niitäkin sieltä luonnosta löytyy ja niistä saa paljon tarpeellisia ravintoaineita.

      Elossa oleminen ja terveenä pysyminen ei siis vaadi joulukinkkua arkipöytään.

      • ruokaonhalpaa

        Olet oivaltanut täysin aloitukseni!
        Tuossa vielä aamuinen aamiaiseni, nyt poikkeuksellisesti ilman itse poimittuja mustikoita. Unohdin ottaa sulamaan pakastimesta mustikat. Tälläisellä aamiaisella olen päiväni aloittanut yli 30 vuotta! https://aijaa.com/9dHlQG


      • Herkkua
        ruokaonhalpaa kirjoitti:

        Olet oivaltanut täysin aloitukseni!
        Tuossa vielä aamuinen aamiaiseni, nyt poikkeuksellisesti ilman itse poimittuja mustikoita. Unohdin ottaa sulamaan pakastimesta mustikat. Tälläisellä aamiaisella olen päiväni aloittanut yli 30 vuotta! https://aijaa.com/9dHlQG

        Jos mustikat ovat irtonaisia niin ne sulavat kuumassa puurossa nopeasti, puurokin jäähtyy samalla syöntilämpöiseksi.


    • kylsyöd

      Kyllähän ihmisen nyt syödä pitää eikä aneemisia kirjoituksia sen jälkeen kun rahat tuhlattu johonki muuhun.
      Ei mitään järkeä siinä touhussa että ryyppää rahat ja sen jälkeen pyörittelee päätä ettei ruokaa.
      Makaroni ei ole milläänlailla terveellinen.

      • W222

        Aloittaja ei käsittääkseni ole tuhlannut rahojaan, ei vaan halua tuhlata rahojaan turhaan. Sijoitusasuntojakin on.


    • näintäällä

      Meidän leipomosta ei saa ilmaista leipää, on kyllä maksettava. Toki vähemmän kuin kaupassa mutta kumminkin. Kaurahiutale täällä maksaa päivittäistavarakaupassa halvimmillaan 60 senttiä. Makaroonia yleensä ostan kun tulee muutaman pussin tarjous eurolla...

      • vaihdakauppaa

        Vaihda kauppaa, jos maksaa niin paljon. Osta kerralla isompi satsi niitä halvempia, 20 pakettia kaurahiutaleita maksaa sen 8€


    • Saakokysyä

      Erikoisen näköinen toi margariinirasia. Missä päin myydään? Täällä päin on vaan xtra tai sitten joku lidlin margariini halpaa.

      • ruokaonhalpaa

        Saa kysyä, mutta en lähde mainostamaan. Samasta kaupasta ostin ja ihan yleinen kauppaketju Suomessa yli 170 myymälää. Kaikki tuotteet kotimaisia, kuten kuvasta näkyy. Margariini
        soveltuu myös leivontaan ja paistamiseen. https://aijaa.com/eMNvW2


    • tehkunnonruok

      Maksaa mitä maksaa mutta tehkää kunnon ruokaa eikä prkl jotain makaronin puputtamista. Ensin perunoita iso määrä ja sitten lihoja,kanaa jos tarjouksessa. Iso määrä ruokaa valmistaa ruokaa kerralla ja sitten pakastimeen.
      Ei mikään välkky tarvi olla että löytää halpatuotteita mutta itse EN osta noita kissanrasvoja.

      • äläpelkää

        ..ei tuossa 0,28€ maksavassa margariinissa ole lainkaan eläinperäisiä rasvoja; rypsiöljyä (31%) ja kasvirasvat ( palmu- ja kookos), suola (0,9%)...


      • teenkunnonruokaa

        Juuri luin Tiede-lehdestä 13/2018, että pasta on terveellistä. Käy kirjastossa lukemassa, samassa jutussa on myös muutakin hyödyllistä, mm. liha ei ole niin terveellistä. Itse noudatan Välimeren ruokavaliota.


    • mielumminnn

      Asiasta voi vängätä vaikka kuinka paljon tahansa mutta kyllä peruna,-riisi parempi vaihtoehto on kuin teollisesti valmistettu makaroni.
      Sekaravinto kaikista paras mutta toki kasvisvoittoinen.
      Kaurapuurolla aloittaa päivänsä.
      Hyi helkkari noi halvat margariinit niinkuin jotain taikinaa. Itse ostan flora kulta niin hyvän makuinen.

      • kysynvaanettä

        Ja florako on sitten hyvää?? Tuo 0,28€ halpismargariini on sisäänvetotuote, muualla samainen margariini maksaa 1,79€ rasia, joten osta muualta, jos halpa hinta hirvittää ja lahjoita 1,50€. Ja saa sitä ostaa ilman tuotemerkkiä osulasta 0,79e rasia, jos haluaa tukea 0,50€:lla osuustoimintaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään

      Kaikkosen erityis­avustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po
      Maailman menoa
      80
      4207
    2. Niin voimakkaat tunteet

      Että ajattelin hänen olevan se elämän rakkaus. Silmien edessä vikitteli toista ja hyvästelemättä hylkäs niin tyhjyys jäi
      Ikävä
      20
      2797
    3. Nainen, sinä viisas ja ymmärtäväinen

      sekä hyvällä huumorintajulla varustettu. Kun kaikki muut ovat kaikonneet, vain sinä olet jäljellä. Ellet kestä kirjoituk
      Ikävä
      24
      2674
    4. Puhe on halpaa

      Katso mitä hän tekee.Teot kertoo enemmän kuin tuhat sanaa.Uskokaa punaisia lippuja.Hyvää yötä.
      Ikävä
      44
      1876
    5. Halaisin sua mies

      Jos voisin 💗
      Ikävä
      25
      1706
    6. Onkohan meillä kummallakin joku pakkomielle toisiimme

      Vähän luulen että on..
      Ikävä
      152
      1510
    7. Oletko harrastanut

      seksiä kaivattusi kanssa? 🤔
      Ikävä
      125
      1491
    8. Miksi miehet hermostuvat tyhjästä?

      Olen tässä viimeisen vuoden sisään pudottanut melko reilusti painoa mikä on sitten saanut useammankin lähipiirin aiemmin
      Sinkut
      101
      1402
    9. Nainen, se on vain karu totuus, että

      sinut on luotu synnyttämään ja mies siittämään. Niin on luomakunnassa säädetty ja niin se on. Sinut luotiin heikoksi ja
      Ikävä
      281
      1385
    10. Joko aiheuttamani pettymys

      on lieventynyt? Toivottavasti. Uskallan heittää lentosuukon näin etäältä ja nimettömänä 😘.
      Ikävä
      93
      1346
    Aihe