Mopoilla rällääminen nississä!

Nuoret ajavat täysin holtittomasti nississä viritetyillä mopoilla. Tämä on kauheaa koska sudittelussa voi kaatua ja jäädä perässä tulevan auton alle! Kuinka kauan tätä pitää sietää? Tehkää asialle jotakin!!
30670
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 30

Vanhimmat

Syyllinen on perässä ajava auto, jos ajaa päälle.

Äänestä

Sekin mukava loppuu sitten kun jäävät auton alle.

Äänestä

Vanhemmille on turha soittaa eivät tee asianeteen yhtään mitään.

Äänestä
  • Justiin näin! Haukut saa kun yrittää selvittää asiaa!

    Äänestä

  • Kaikki vanhemmat (aikalailla suurin osa) eivät osaa kasvattaa lapsiaan.
    Sen takia lapset tekee mitä haluaa,eivät saa lapsiaan kuriin,keinot loppu.
    Jos vanhemmat eivät voi henkisesti hyvin niin voiko sitä sitten odottaa lapsilta.
    Täydelliset vanhemmat vilkaiskaa vaikka lasten käsivarsia ->löytyykö viiltoja?

    Äänestä

  • Eivät kunnioita toisten omaisuutta, hajottavat ja tuhoavat

    Äänestä

  • Lappajärvellä on aina saatu kuriin edellämainittu, onko paikkakunnan vanhemmista tulllut velli housuja?

    Äänestä

Siististihän nuo ajelevat, ei valittamista.

Äänestä

Kyllä se rällääminen lähtee sieltä kotoa! Eilen ilalla meni pieni poika "tossumopolla" Käpykankaantietä ilman valoja ajeli..Voi" hyvääpäivää"tai pimeää iltaa. voi, voi ,voiii.

Äänestä

Eikös se ole vaan hyvä, että nämä melusaastetta lisäävät pikkupaskiaiset kuolee pois. Mitä niitä suojelemaan tai säälimään.
Tässä maassa on näiden nuorten kusipäisten pärinäjannujen annettu ihan liiaksi rellestää, kukkoilla ja metelöidä. Kyllä se pennusta asti pitäs osata vähä ajatella muitakin ihmisiä eikä vaan tykittää niin kovaa kun lähtee ja huudattaa noita perkeleen vehkeitä muiden riesaksi.
Jokainen motocross ja enduro-yms. huutava perkeleen rakkine pitäs hakata tuhannen paskaks. Ja ajajille ja heidän vanhemmilleen antaa kunnon löylytys ja pistää kuuntelemaan jotain perkeleenmoista meteliä kun haluavat itse olla rauhassa.

Äänestä
  • mutta jos tulevaisuuden toivot kuolevat pois niin kuka ja ketkä maksavat sinun eläkkeesi ja muut kustannukset joita tuotat. Sinä olet se joka tuotat yhteiskunnalle suurta taakkaa pelkästään elämällä muiden veronmaksajien piikkiin, turha niitä poikia on syytellä vaan niiden vanhempia jotka kasvattavat lapsensa huonosti, sitä paitsi turhaan täällä rähjäät mistään koska ketään ei kiinnosta. Mene itse jututtamaan niitä vanhempia jos löytyy sitä selkärankaa edes

    Äänestä

  • Kaikille niitä lapsia suodaan!

    Äänestä

  • Antakaa poikien ajella.. vai olisko parempi että nuoret istuu kotona tietokoneella eivätkä tee mitään mikä on oikeasti mukavaa hommaa!!!!

    Äänestä

Poliisia tuskin asia kiinnostaa......varsinkin jos oma poika sattuu olemaan mukana

Äänestä
  • Nyt tiiraaja ei tiedä kuka on kenenki isä,menny isät ja pojat sekaisin.

    Äänestä

Menkööt vaikka kivitipun pihaan ajelee siellä parkkipaikalla on tilaa

Äänestä

Antakaa poikien päristellä. Täällä kylässä ei olis yhtään elämää, jos ei pojat päristele mopoillaan. Kirpputori juorukerholaisille porttikielto palstoille.

Äänestä

Kyllä kylällä pitää ääntä olla! Vanhukset autonratissa paljon vaarallisempia.
Kaikki jotka on 75v kortti pois ehdottomasti,hengenvaarallisia liikenteessä.
Eikä se riitä ,että akka ajaa vierestä.

Äänestä

Älkäähän nyt! Nämä lapset ovat täydellisestä ja hyvin voivasta perheestä.

Toki täällähän liikkuu myös näitä "kunnon kansalaisia" jotka kännissä ajelee.

Äänestä
  • No ei nyt voi kunnon kansalaisksi sanoa joka juovuksissa ajaa, hei haloo, kaukana siitä! Pohjasakkaa ovat sellaiset, aina olleet alinta kastia.

    Äänestä

Itse omistan mopon ja olen perheestä jossa ei mitään "ongelmia" ole vanhemmilla (kommentti vanhemmista tarkoitettu niille jotka tääl nyt pistäny vanhempie viaks mopoilla päristelyn). En ymmärrä tätä turhaa mopoilijoiden leimaamista pahoiksi varsinkin kun autoilijat törttöilevät yhtälailla liikenteessä esimerkkinä risteyksistä eteen kiilaaminen ja parkkialueil varomattomuus mopoilijoita kohtaan. Neuvona niille jotka tääl nyt vihasena on mopoilijoille siitä että mopoista lähtee ääntä niin kokeilkaas käyä nätisti ja rauhallisesti pyytämäs ettei rälläilis siinä nimittäin suurin osa kyllä kuuntelee jos ei ole liioiteltua tai aiheetonta valitusta mutta toki on niitäkin jonneja jotka karkuun lähtee tai rupee väittelemään

Äänestä

joku kortiton ajelee rekisteröimättömällä skootterilla jossa on joku työmaavalaisin.

Äänestä
  • Haista sinäki pitkä vittu

    1Äänestä

mikä itäkylän nuorisoa vaivaa? Ajellaan moottorikelkoilla miten sattuu ja missä sattuu, sitten päristellään ihmisten pihoissa luvatta. Poliisi ei tee mitään

Äänestä

Moottorikelkoilla on hyvä päristellä. Ja korkeintaan kerran vuodessa moottorikelkka poliisi vierailee lappajärvellä . Niinpä sillä voi ajaa lähes missä lystää ellei jää kiinni. Kerran jostain talosta isäntä tuli harjan kanssa perään ja niinpä painoin urut auki ja baanalle. Sinne jäi huitomaan kun pommi hiroshimaan . Missä tuota voi ajaa ellei peltojen ja ojien poikki ??

Äänestä
  • suljetuilla radoilla

    Äänestä

lappajärveläiset eivät saa naista niin joutuvat mopoilla rälläämään

Äänestä
  • Lapsihan on terve kun se leikkii, huolestua pitää vasta sitten jos hän ajokortti-ikäisenä, kaksimetrisenä sänkinaamana jatkaa rälläämistä autolla keskellä kylää ihmisten seassa. Semmoosesta ei tahdo enää veronmaksajaa tulla.

    Äänestä

Pitäkää kaikki valittavat paskat turpanne kiinni ja keskittykää omiin asioihin. Nuoret ajaa mopoilla/crosseilla jos niitä huvittaa. Muuttakaa pois jos (mopojen) äänet niin kovasti häiritsee... ootte lapsellisia😄

Äänestä

Verä vaijeri tiän ylitte, kyllähän notta töppää

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Entinenrällääjä kirjoitti:

Nuoret ajavat täysin holtittomasti nississä viritetyillä mopoilla. Tämä on kauheaa koska sudittelussa voi kaatua ja jäädä perässä tulevan auton alle! Kuinka kauan tätä pitää sietää? Tehkää asialle jotakin!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu