Löytyyö palstalta kuvainraastajia?

Löytyykö palstalta uskovia, joiden mielestä Jumalasta ei saa tehdä kuvaa tai patsasta? Uskovia jotka eivät erityisemmin pidä ikoneista eivätkä niiden suutelusta eivätkä patsaiden edessä kumartelusta?
9125
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Tarvittaisiin malli, ettei ihan abstraktiksi menisi.

Äänestä
  • Jumala on Henki, joka tuli lihaksi Jeesuksessa. Jeesuksesta taas kukaan ei ole mallin mukaan piirtänyt kuvaa, tai on saattanutkin, mutta nitä kuvia ei enää ole jäljellä. Ikonien maalarit maalaavat minkälaisia kuvia milloinkin.

    Äänestä

>>Tarvittaisiin malli, ettei ihan abstraktiksi menisi. >>

Vilppulan Vapaaseurakunta. Siellä on kuva aidosta Jeesuksesta.

Äänestä

2Moos.20:4 Älä tee itsellesi jumalankuvaa......1Moos.1:27 Ja Jumala loi ihmisen omaksi kuvaksensa......

Äänestä
  • Raamattu on hyvin ristiriitainen usein muissakin kohdin, joten päätelmä, että Raamattu on Jumalan sanelema, on epäuskottava.

    Äänestä

Minä en tee mitään kuvaa eikä minulla ole mitään kuvia seinillä. Eikö tämä asia ole varsin selvästi Raamatussa kerrottu?

"Älä tee itsellesi jumalankuvaa äläkä mitään kuvaa, älä niistä, jotka ovat ylhäällä taivaassa, älä niistä, jotka ovat alhaalla maan päällä, äläkä niistä, jotka ovat vesissä maan alla. Älä kumarra niitä äläkä palvele niitä. Sillä minä, Herra, sinun Jumalasi, olen kiivas Jumala, joka kostan isien pahat teot lapsille kolmanteen ja neljänteen polveen, niille, jotka minua vihaavat; mutta teen laupeuden tuhansille, jotka minua rakastavat ja pitävät minun käskyni." (2. Moos. 20:4-6)

Äänestä

En ole uskova, mutta minulla on Henkien erottamisen lahja.
Näen jo kirjoituksesta, kellä on paha Henki

1Äänestä

ei nyt muuten, mutta Toivakan kirkon maalauksia en hyväksy. En siis ymmärrä miten tuollaisia on saanut maalata kristilliseen kirkkoon!

Äänestä

> Löytyykö palstalta uskovia, joiden mielestä Jumalasta ei saa tehdä kuvaa tai patsasta?

Toivottavasti, se kun on Raamatun mukaan kielletty.

"Älä pidä muita jumalia minun rinnallani. Älä tee itsellesi jumalankuvaa äläkä mitään kuvaa, älä niistä, jotka ovat ylhäällä taivaassa, älä niistä, jotka ovat alhaalla maan päällä, äläkä niistä, jotka ovat vesissä maan alla".
Ex. 20:3-4

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ikonoklasmi kirjoitti:

Löytyykö palstalta uskovia, joiden mielestä Jumalasta ei saa tehdä kuvaa tai patsasta? Uskovia jotka eivät erityisemmin pidä ikoneista eivätkä niiden suutelusta eivätkä patsaiden edessä kumartelusta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu