Mark Shuttleworth pudotti pommin: Ubuntun tukiaika laajenee kymmeneen vuoteen
Canonical lupaa tukea Ubuntun pitkäaikaisesti tuettuja lts-versioita vastaisuudessa kymmenen vuoden ajan.
Ensimmäinen pidemmän tukiajan lts-julkaisu on viime huhtikuussa julkaistu Ubuntu 18.04 LTS.
Samalla Shuttleworth lupasi, että myös vuonna 2016 julkaistun Ubuntu 16.04 LTS:n käyttäjät saavat jatkotukea viiden vuoden ajan. Hän ei kuitenkaan täsmentänyt, onko jatkettu tukiaika ilmaista vai maksullista.
OpenStack-tapahtumassa puhuneen Shuttleworthin mukaan tukiajan pidennykselle on looginen selitys: Canonical haluaa pystyä kilpailemaan paremmin esimerkiksi Red Hatin taannoin ostanutta IBM:ää vastaan.
Ubuntu on tärkeä kehitysalusta monille pilvipalveluille, koneoppimiselle sekä esineiden internetille. Usein erilaiset projektit vievät vuosikymmeniä, mistä johtuen kehittäjille halutaan taata kerralla pidempi tukiaika, jotta he voivat keskittyä paremmin itse tekemiseen.
Canonical päätyi laajentamaan vuonna 2012 julkaistun Ubuntu 12.04 LTS:n tukiaikaa viiteen vuoteen. Aiemmin lts-versioiden tuki kesti vain kolmen vuoden ajan. Viisi vuotta tukea on luvassa myös vuonna 2014 julkaistulle Ubuntu 14.04 LTS:lle, jonka tukiaika jatkuu ensi vuoden huhtikuulle asti. Takarajan jälkeen käyttöjärjestelmän tuki on muuttumassa maksulliseksi.
Ubuntusta julkaistaan uusi lts-versio kahden vuoden välein. Seuraava pitkäaikaisesti tuettu versio on vuoden 2020 huhtikuussa julkaistava Ubuntu 20.04 LTS. Shuttleworth ei täsmentänyt, tarkoittaako pidempi tukiaika samalla harvennuksia lts-versioiden julkaisuun,.
Tukiaika laajenee kymmeneen vuoteen
winkura
6
270
Vastaukset
Mitäköhän tuolla on tekemistä palstan aiheen kanssa?
- Tommi.Trollhättan
Onnistuiko palstavalintasi omasta mielestäsi niinkuin miten hyvin?
- wineipakollinen
Hieno homma.
- Linuks-kokeilu_tuhoaa
Lähinnä suru-uutinen ja tietää taas ongelmia monille kokeilijoille.
- rahallaongelmia
Linuks-kokeilu_tuhoaa kirjoitti:
Lähinnä suru-uutinen ja tietää taas ongelmia monille kokeilijoille.
windowsin "vuokraajilla" niitä ongelmia tuntuu olevan.
- afrikkalainenkäyttis
Tuommoinen konkurssikypsä ja veroja pimittävä firma voi kaatua minä hetkenä hyvänsä ja tuki samoin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 11510253
- 525020
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html422191Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1052048- 261904
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131591Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,411392Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v31981Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta24973Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk54967