Tutkimusten mukaan Suomi on syrjivin maa maailmassa. Tämä johtuu Suomen kaksikielisyydestä ja jakautumisesta Svensk Finlandiin ja Suomeen.
Erityistä syrjintää harrastaa maakunta nimeltään Ahvenanmaa.
Finlandssvenskar har det bra, dom kan fritt välja var sina barn går i skola.
Suomenkielisiltä on kielletty toinen kansallis kieli. Heidän lapset eivät pääse ruotsinkieliseen kouluun. Maahanmuuttajat jäävät myös ulos.
Perussuomalaiset ovat asiasta tyytyväisiä ja taputtavat karvattomia käsiään.
Maahanmuuttajat täällä kohtaatte kaksi vierasta kieltä, jotka eivät ole lainkaan samanlaisia. Maahanmuuttajan on erinomaisen vaikea kotoutua.
Pakollinen ruotsin opiskelu aiheuttaa psyykkisiä ongelmia nuorille. Pakkoruotsin takia, joka kolmas nuori kärsii mielenterveys ongelmista.
Syrjintää Suomessa!
8
296
Vastaukset
Suomessa afrikkalaistaustaiset ovat kokoeneet syrjintää. Kannattaaakin lähettää heille viesti, ettei Suomeen kannata tulla. Menkää vaikka Ruotsiin.
Suomalaisten ei tarvitse vaihtaa asennettaan.- 12312d123f3
suomi on euroopan perä-reikä.
isäni on köyhä alkoholisti ja koskaan ole varaa ostaa mitään kunnollista.
äitini vei asumaan johonki uusio perseeseen missä joutui elämään rikkaampien ruotsalaistaustaisten kämpissä ja sai kokea halveksuntaa siitä miten olemme alempi-arvoisia ihmisiä.
koulussa minua kiusattiin samasta syystä ja nimiteltiin homoksi kun olin köyhemmästä perheestä enkä syntynyt varakkaampaan perheeseen. - kari.kommunisti
Muissa maissa on jo opittu ja totuttu siihen, etteivät kaikki asukkaat ole vaaleita sinisilmäisiä arjalaisia. Meille peräkylän junteille täällä euroopan persereiässä on uutta se, että kadulla voi tulla vastaan ihan musta ihminen.
Siksi emme ole tottuneet siihen ja yritämme purkaa pelkoa ja ahdistusta rasismilla.
Onneksi turha pelko vähitellen vuosien myötä hiipuu ja alamme oppia pois rasismista.
On ihan hyvä ettei Suomen tulevaisuus jää persujen ja muiden natsien harteille. - Miksinäinköon
Jokaisella on omat maansa.Miksi he eivät pysy omissa maissain kaltaistensa joukossa ja
tee omasta maastaan mieleisensä olinpaikan,vai ei työnteko miellytä,vaan valmiiseen
pöytään on hyvä asettua,jonka toiset ovat valmistaneet. - Vcxcxzx
Tämä kertoo vain sen, suomalailla on vielä tervettä maalaisjärkeä tallella, kun haluavat pitää oman reviirinsä puhtaana.
Suomeen ei kannata kenenkään maahanmuuttaa. Täällä lapset joutuvat pakkoruotsilla kiusatuiksi koulussa. Vanhemmat eivät saa ruotsia osaamattomina virkaa.
- ranttalirei
Suomen kaksikielisyys on mahtava juttu! Suomenruotsilla ei pärjää edes ruotsissa, mutta parasta lukea sitä hautaan asti!
Finlandssvenska har det bättre. På grund av tvångsvenska får dom bättre jobb. Suomenruotsalaiset eivät kärsi työttömyydetä. Kaikki saavat töitä, vaikka suomenruotsalaisen viittomakielen tulkkina. Palkka on hyvä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1542505Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1462352Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot971009- 64881
- 61764
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka273701Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18697Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85680Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait202658Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22648