Tutkimusten mukaan Suomi on syrjivin maa maailmassa. Tämä johtuu Suomen kaksikielisyydestä ja jakautumisesta Svensk Finlandiin ja Suomeen.
Erityistä syrjintää harrastaa maakunta nimeltään Ahvenanmaa.
Finlandssvenskar har det bra, dom kan fritt välja var sina barn går i skola.
Suomenkielisiltä on kielletty toinen kansallis kieli. Heidän lapset eivät pääse ruotsinkieliseen kouluun. Maahanmuuttajat jäävät myös ulos.
Perussuomalaiset ovat asiasta tyytyväisiä ja taputtavat karvattomia käsiään.
Maahanmuuttajat täällä kohtaatte kaksi vierasta kieltä, jotka eivät ole lainkaan samanlaisia. Maahanmuuttajan on erinomaisen vaikea kotoutua.
Pakollinen ruotsin opiskelu aiheuttaa psyykkisiä ongelmia nuorille. Pakkoruotsin takia, joka kolmas nuori kärsii mielenterveys ongelmista.
Syrjintää Suomessa!
8
276
Vastaukset
Suomessa afrikkalaistaustaiset ovat kokoeneet syrjintää. Kannattaaakin lähettää heille viesti, ettei Suomeen kannata tulla. Menkää vaikka Ruotsiin.
Suomalaisten ei tarvitse vaihtaa asennettaan.- 12312d123f3
suomi on euroopan perä-reikä.
isäni on köyhä alkoholisti ja koskaan ole varaa ostaa mitään kunnollista.
äitini vei asumaan johonki uusio perseeseen missä joutui elämään rikkaampien ruotsalaistaustaisten kämpissä ja sai kokea halveksuntaa siitä miten olemme alempi-arvoisia ihmisiä.
koulussa minua kiusattiin samasta syystä ja nimiteltiin homoksi kun olin köyhemmästä perheestä enkä syntynyt varakkaampaan perheeseen. - kari.kommunisti
Muissa maissa on jo opittu ja totuttu siihen, etteivät kaikki asukkaat ole vaaleita sinisilmäisiä arjalaisia. Meille peräkylän junteille täällä euroopan persereiässä on uutta se, että kadulla voi tulla vastaan ihan musta ihminen.
Siksi emme ole tottuneet siihen ja yritämme purkaa pelkoa ja ahdistusta rasismilla.
Onneksi turha pelko vähitellen vuosien myötä hiipuu ja alamme oppia pois rasismista.
On ihan hyvä ettei Suomen tulevaisuus jää persujen ja muiden natsien harteille. - Miksinäinköon
Jokaisella on omat maansa.Miksi he eivät pysy omissa maissain kaltaistensa joukossa ja
tee omasta maastaan mieleisensä olinpaikan,vai ei työnteko miellytä,vaan valmiiseen
pöytään on hyvä asettua,jonka toiset ovat valmistaneet. - Vcxcxzx
Tämä kertoo vain sen, suomalailla on vielä tervettä maalaisjärkeä tallella, kun haluavat pitää oman reviirinsä puhtaana.
Suomeen ei kannata kenenkään maahanmuuttaa. Täällä lapset joutuvat pakkoruotsilla kiusatuiksi koulussa. Vanhemmat eivät saa ruotsia osaamattomina virkaa.
- ranttalirei
Suomen kaksikielisyys on mahtava juttu! Suomenruotsilla ei pärjää edes ruotsissa, mutta parasta lukea sitä hautaan asti!
Finlandssvenska har det bättre. På grund av tvångsvenska får dom bättre jobb. Suomenruotsalaiset eivät kärsi työttömyydetä. Kaikki saavat töitä, vaikka suomenruotsalaisen viittomakielen tulkkina. Palkka on hyvä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nainen rakkaus sinua kohtaan ei kuole koskaan
Ihastunut olen moniin vuosien varrella mutta vain sinä jäit sydämeen enkä vaan osaa unohtaa. Olit silloin parasta elämäs481281- 1581097
- 61977
- 8762
Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti "En pystynyt olemaan siellä enää"
Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti – "En pystynyt olemaan siellä enää" Ennen sotaväki oli180761Unelmoin päivästä, jolloin voimme olla yhdessä.
Niin pieni kuin sydän onkin, sä oot siellä ja ne mun isot tunteet sua kohtaan ❤️Sydämeni sykähtää joka kerta kun sut nää27756Ollaanko me tyhmiä mies?
Miten ihmeessä me onnistuttiin saamaan tästä näin pitkällinen ja masokistinen kuvio. Miten? Jos toisesta tykkää, näinhä51741- 11739
- 346718
Martina Aitolehti poseeraa Ibizalla
Ihanaa! Ibiza on ihan paras paikka lomailla hengaillen, viinistä ja iltamenoista nauttien. Säpinää riittää. Aitolehti78675