Onko kukaan kokeillut? Siis niitä, jotka laitetaan ihan alle ja näyttävät tulitikuilta? Vai ovatko ne jo "menneet muodista", kun ei niistä ole mitään kuulunut? Harkitsin jokunen vuosi sitten laittamista, mutta jänistin sitten vime hetkellä, kun tuntuisi niin oudolta että sellaiset törröttäisivät näkyvissä ihon alla. Onkohan niillä pahoja sivuvaikutuksia? Se olisi niin kovin kätevää, kun ei tarvisi miettiä ehkäisyä viiteen vuoteen... Ja saahan ne kesken pois, jos vauvakuume yllättää.
Ehkäisykapselit
Kapseli
7624
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Miksipä niitä ei saisi? Sivuoireet ovat samat kuin e-pillereillä, sillä nehän valmistetaan samasta aineesta.
on niistä...ihan hyvät on-eikä ne millään lailla näy ihon alta...:)
Minulla poistaminen oli jostain syystä hiukan hankalaa joten siitä jäi muistoksi pienenpieni arpi...
.. semmonen kapseli.. tais se ainakin puolivuotta kädessä muhia mut alko menkat tulee about viikonvälein ja aika runsaina.
Ja miehisestä näkökulmasta katsottuna tuntui vaimokkeen halukkuus kadonneen kokonaan, tosin runsaat ja useat menkat saattoi olla osa syynä.
arpi jäi ja pillerit ainakin hillitsi hyvin menkat mut haluttomuus tuntuu edelleen vaivaavan, jos vertaa vaikka kortsu aikaan... et semmosta..
se nimittäin on oikeesti ongelma kaikessa hormoniehkäisyssä, mä oon kolmesti nyt vaihtanu pillerimerkkiä siitä syystä. ehdota vaimokkeellekin pillereiden vaihtoa.
vaimokkeella on seksistä ja siihen jotenkin liittyvistä asiosta puhuminen tabu ja kovasti hän kiistää tommoisen asian että hänen haluihinsa vaikuttaisi pillerit... ehdotettu on varovasti...
mulla oli kapselit vuoden, ja ikinä enää en laita. Periaatteessa todella hyvä ehkäsykeino, mutta ei sopinut mulle ollenkaan. Ensinnäkin lihoin 10 kiloa. Ja koska lihoin ylitin painorajan (75 kg) jonka jälkeen teho alkaa heiketä. Kuukautiskierto piteni 50 päivään, ja lopulta vielä kuulin että melkein kaikilla naisilla joilla näitä on on myös munasarjakystia jotka aiheuttavat kuukautisten pois jäännin. Ja kysta(ainakin mulla, näkyi ultrassa) sattui, ja oireet oli muutenkin samat kuin raskaudessa. (pahoinvointia yms.) en voi kapseleita suositella kuin laihoille ja terveille.
..tälläkin hetkellä kapseli. Ei ole ollut kuin muutamia viikkoja joten sen kummemmin en osaa kertoa. Suinpäin ei kapselia kannata ottaa, vaan syö ensin minipillereitä, jotka ovat hormonaalisesti lähinnä kapselia! Eli, jos minipillerit sopii, sopii kapselikin varmemmin. Tava e-pillereissä on erilaisia hormoneja, kai. Neuvottele lääkärisi kanssa!! Kuukautiskierto oli minipillereillä 5-9vk, ja nyt vaikuittais samalta.