Milloin on erottava kirkosta, jotta saisi tänä vuonna maksetut veronpalautuksena takaisin?
Kirkosta eroavien verotus ?
kysynvainn
7211
1Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Mitään et saa takasin. Erotessa tämän vuoden puolella, et maksa ensivuonna kai enää vai mikähän siinä on se "viimeinen" päivä, että pääsee pois verotuksen piiristä kirkon osalta?
Ota selvää.
Mutta palautuksia ei tule.
Jos eroaa kirkosta viimeistään 30.12., ei tarvitse seuraavana vuonna maksaa kirkollisveroa, tietää Wikipedia. Kirkollisvero määräytyy sen mukaan, mihin seurakuntaan kuuluu vuoden viimeisenä päivänä, joten minun kaupunkilaisjärkeni mukaan eron pitää olla hoidettuna jo edellisenä päivänä.
Jos eroaa 31.12, välttyy maksamasta seuraavan vuoden kirkollisveron. Vanhoja et saa takaisin mitenkään. Lisäksi, jos eroat esim. 1.1, maksat veroja vuoden loppuun.
Eli yhtä "kristillinen" on sekin osa kirkkoa!
JOS kirkolla olisi hivenen verran Raamatullisuutta, maksaminenkin loppuisi eropäivänä olkoot se mikä tahansa päivä.
ei vapaalla puolella kysellä maksuja vaikka olisit sata vuotta jäsenenä!
sellaista on kun SYDÄN saa uuden isännän uskoontulon myötä. kukkarokin pelastuu samana päivänä.
Voi ei, kääkkäkö taas?! Moni on menettänyt rahojaan lahkoissa, kukkaron pelastumista ei kristitty mieti vaan sielunsa pelstumista.
Minä maksan mielellään hyvistä palveluista. Mieluummin rahat kuin terveys joka noissa lahkoissa viedään. Mitähän "vapaata" se on? Kun sydän saa uuden isännän niin lahkot jää ja terveyskin pelastuu. Uskontojen uhrien tuki ry ei valehtele.
Viime vuonna