Grahn-Laasonen vesitti kielikokeilun, paljastaa svenska yle

Kuplassa väitetään, että suomalaiset hylkäsivät kielikokeilun.

Todellisuuden paljasti Kimmo Sasi Svenska ylellä ruotsiksi.

Sasi vastaa hallituksen toiminnasta esitettyyn kritiikkiin näin:

- Jag skulle inte kritisera regeringen Sipilä så mycket. Juha Sipilä själv har en positiv inställning till svenskan och Samlingspartiet sitter ju med i regeringen, menar Sasi.

- Man kunde ha vissa farhågor innan regeringen tillträdde men de har inte blivit verklighet. Ta till exempel språkexperimentet i skolorna som minister Sanni Grahn-Laasonen (Saml.) har urvattnat, säger Sasi.

Minä en kritisoisi Sipilän hallitusta niin paljon. Juha Sipilä itse suhtautuu positiivisesti ruotsiin ja istuuhan Kokoomuskin hallituksessa, huomauttaa Sasi.

Pelot joita saattoi olla ennen kuin hallitus astui virkaansa eivät ole toteutuneet. Otetaan esimerkiksi koulujen kielikokeilu, jonka ministeri Sanni Grahn-Laasonen on vesittänyt, sanoo Sasi.
65290
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 65

Vanhimmat

Hur såg den ursprungliga modellen till språkexperimentet ut som Grahn -Laasonen sedan "urvattnade"?

2Äänestä
  • Det enda man ser är Sasis citat om urvattning,säger ingenting.

    2Äänestä

Outoa on myös että Kokoomuksen puoluekokous on jo kerran päättänyt että pakkoruotsista tulisi luopua mutta Kokoomuksessakin kävellään demokraattisesti enemmistön mielipiteiden yli. Miksiköhän juuri pakkoruotsi tuntuu olevan asia jota tuntuu olevan mahdotonta viedä eteenpäin niin puolue-, valtio- tai kuntatasolla vaikka enemmistö kuinka sitä vastustaisi? No korruptiolla ja erilaisilla verkostoilla ei varmasti ole mitään tekemistä asian kanssa.

1Äänestä
  • Minuakin todella kummastuttaa ja sylettää Sasin tokaisu, että " istuuhan Kokoomuskin hallituksessa."!?

    Kokoomus on se perinteisin sinivalkoisin ja suomenmielisin puolue maassa ja noin alas se on vajonnut svekokorruption paineessa... :-(

    Äänestä

  • HäpeäKokoomus kirjoitti:

    Minuakin todella kummastuttaa ja sylettää Sasin tokaisu, että " istuuhan Kokoomuskin hallituksessa."!?

    Kokoomus on se perinteisin sinivalkoisin ja suomenmielisin puolue maassa ja noin alas se on vajonnut svekokorruption paineessa... :-(

    Kokoomuksessa noin puolet kannattaa pakollista ruotsia, puolet vastustaa.

    2Äänestä

  • Kokoomuksen jäsenet äänestivät jo kerran ja silloin pakkoruotsin poistoa vaativat voittivat joten tilanne ei ole mikään puolet ja puolet vaan enemmistö vaatii pakkoruotsin poistoa. Älä viitsi valehdella siis.

    Äänestä

  • viiskytKuuskyt kirjoitti:

    Kokoomuksen jäsenet äänestivät jo kerran ja silloin pakkoruotsin poistoa vaativat voittivat joten tilanne ei ole mikään puolet ja puolet vaan enemmistö vaatii pakkoruotsin poistoa. Älä viitsi valehdella siis.

    No onpa suuri enemmistö!

    1Äänestä

  • HäpeäKokoomus kirjoitti:

    Minuakin todella kummastuttaa ja sylettää Sasin tokaisu, että " istuuhan Kokoomuskin hallituksessa."!?

    Kokoomus on se perinteisin sinivalkoisin ja suomenmielisin puolue maassa ja noin alas se on vajonnut svekokorruption paineessa... :-(

    "Kuka maksoikaan Kokoomuksen velat" - näin ent. RKP:n puheenjohtaja Wallin oli kuulemme puhelimessa karjunut Kataisen korvaan suoraa huutoa (oliko puolisen tuntia, tarpeeksi pitkään kuitenkin).

    Äänestä

Niinpä! Pakkoruotsitusministeri viivytti heti kärkeen jopa vuodella ennen kuin hallitusohjelmaan selvästi kirjattu kielikokeilu käynnistettiin!?

Ja syyhän on selvä. Jotta RKP ja muut rusutahot saivat aikaa korruptoida kuntapäättäjiä. SDP oli etunenässä monessa kunnassa torppaamassa kielikokeilun aloittamisen.

1Äänestä

RKP kiristi otetta kaikista puolueista, jotta sai kokeilun kaadettua.

Äänestä
  • Vad gjorde SFP konkret från sin plats i oppositionen ?

    2Äänestä

Palstan ruotsinkieliset, teidän on vihdoin sanottava omillenne: ei enää pakkoruotsia meidän nimissämme, ei enää suomenkielisten haukkumista pakkoruotsin suojelemiseksi, ei enää ilkeilyjä ja vääristelyjä!

Äänestä
  • Tänk om ni själva också skulle följa samma råd, vanilga svenskspråkiga människor utan politiska kopplingar ska inte beskyllas för sådant som de inte rår för.
    Vi har i nte fordrat att ni ska ha obligatorisk skolsvenska.
    Kritiken ska riktas mot riksdagen och den finskspråkiga majoriteten där som anser att både finska och svenska ska vara obligatorisk.

    1Äänestä

  • svenskspråkigfinländare kirjoitti:

    Tänk om ni själva också skulle följa samma råd, vanilga svenskspråkiga människor utan politiska kopplingar ska inte beskyllas för sådant som de inte rår för.
    Vi har i nte fordrat att ni ska ha obligatorisk skolsvenska.
    Kritiken ska riktas mot riksdagen och den finskspråkiga majoriteten där som anser att både finska och svenska ska vara obligatorisk.

    Nyt et ole rehellinen.

    Ruotsinkielisten edunvalvontakoneisto (RKP ja folktinget) on pakkoruotsin luonut ja on nostanut pakkoruotsin lujittamisen kårkihankkeekseen.

    Kun pakkoa on lujitettu ja varhsistettu, ilo ruotsinkielisessä mediassa on suuri ja kunnia otetasn omien poliitikkojen toiminnalle.

    Sen sijaan suomeksi muka ei olla kiinnostuneita koko pakkoruotsista, ihan vaan muka suomenkielisten iloksi ja turvaksi koko pakko.

    Olkaa nyt edes itsellenne rehellisiä: teidän edunvalvojanne ajavat teidän nimissänne pakkoruotsia muille säätiörahoja ja moukkajunttitankero-leimoja säästelemättä!

    Äänestä

Kielikokeilu tulee ottaa esille niin useasti, että se lopulta toteutuu. Virkamiehiltä ei pidä vaatia ruotsin osaamista.

Äänestä
  • Se on vain tässä svekokratiassamme vaikea asia, kun RKP istuu aina hallituksissa! Kun se saatiin peräti yhdestä hallituksesta ulos, niin RKP käskytti Kokoomuksen svekosiipeä hajottamaan hallitus! Se ei ihan onnistunut, mutta PS onnistuttiin hajottamaan. Mikä tosin oli hyvä asia, kun takinkääntäjä Soini saatiin ulos puolueesta. PS:n kannatus jopa nousi heti "hajoamisen" jälkeen!?

    Äänestä

Alkuperäisen vuoden 2015 ponsiehdotuksen mukaan kansalliskielten velvoittavuutta oli määrä keventää.Sipilän hallituksen halllitusohjelmaan kirjattiin kielikokeilu ponsiehdotuksen perusteella.
Kokoomusministeri vesitti kielikokeilun jättämällä ruotsin pakolliseksi korkeakouluihin, jolloin mitään velvoittavuuden keventämistä ei todellisuudessa tapahtunut.
Jo vuonna 2016 suomenruotsalaiset kävivät lobbaamassa ministeriä, joka sitten vesitti kokeilun edelläkuvatulla tavalla. Kokeiluun haluaville osallistujille kerrottiin, että, virkamiesruotsi on joka tapauksessa edelleen edessä, joten ei kannata osallistua kokeiluun, koska ruotsivelvollisuus ei todellisuudessa mitenkään kevene!

Äänestä
  • Voit olla varma, että kymmenessä vuodessa ruotsi on unohdettu Suomessa.

    Äänestä

  • DonaldTruth kirjoitti:

    Voit olla varma, että kymmenessä vuodessa ruotsi on unohdettu Suomessa.

    Suomi on suomenkielinen maa.

    Äänestä

  • Pakkoruotsin virkatutkinnot on säädetty pelkillä asetuksilla. Ne voidaan kumota uudella asetuksella ilman eduskuntaäänestystä, kuten ne säädettiinkin.

    Äänestä

Monilta unohtuu todellisuus!

Pakkoruotsi on väärin!

Äänestä

Faktum+är+faktum+och+fennopropaganda+ur+rectum.+100+%+valde+frivillig+svenska+till+förmån+för+vilket+annat+språk+som+helst.Alla+möjligheter+fanns+och+de+användes.+Bara+fenno+fortsätter+gnälla,+för+det+var+bara+fenno+som+gnällde+förut,+fick+sin+vilja+genom+och+led+ett+massivt+svidande,+verkligt+dundernederlag!+Finlands+folk+har+sagt+sitt.

1Äänestä

Sasi puhui totta ja lausunnon julkaissut svenska yle tiesi sen.

Alkuperäisen vuoden 2015 ponsiehdotuksen mukaan kansalliskielten velvoittavuutta oli määrä keventää. Tällä vesitettiin kansalaisaloite pakkoruotsin poistamiseksi.

Sipilän hallituksen halllitusohjelmaan kirjattiin kielikokeilu ponsiehdotuksen perusteella.

Kokoomusministeri vesitti kielikokeilun
A) jättämällä ruotsin pakolliseksi korkeakouluihin, jolloin mitään velvoittavuuden keventämistä ei todellisuudessa tapahtunut,
B) hautaamalla kokeilun vuosiksi virkamiesvalmisteluun muka perustuslaillisuuden tutkimiseksi
C) pitämällä huolta, että kokeilu saatiin kuntien käsittelyyn vasta, kun se oli liian myöhäistä opetuksen suunnittelun kannalta.

Jo vuonna 2016 suomenruotsalaiset kävivät lobbaamassa ministeriä, joka sitten vesitti kokeilun edelläkuvatulla tavalla.

Äänestä
  • Pakkoruotsin osalta kunnallisvaaleissa voi vaikuttaa lähinnä siihen, millä alakoulun luokalla pakkoruotsi aloitetaan, lisätäänkö tuntimääriä, järjestetäänkö verorahoilla ruotsin tai muun kielen kunnallisia kielikylpyjä ja missä laajuudessa kieltä opetetaan.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Pakkoruotsin osalta kunnallisvaaleissa voi vaikuttaa lähinnä siihen, millä alakoulun luokalla pakkoruotsi aloitetaan, lisätäänkö tuntimääriä, järjestetäänkö verorahoilla ruotsin tai muun kielen kunnallisia kielikylpyjä ja missä laajuudessa kieltä opetetaan.

    Kun vaaleissa kuin vaaleissa äänestää Sannia, pakkoruotsia on saatavilla.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Kun vaaleissa kuin vaaleissa äänestää Sannia, pakkoruotsia on saatavilla.

    Näin on kehuttu jopa ruotsinkielisessä TV-lähetyksessä:
    Kokoomuksen Sanni Grahn-Laasonen Sipilän hallituksen opetusministerinä vesitti pakkoruotsittoman koulukokeilun viivyttelyllä. Asia venyi aivan seuraavien eduskuntavaalien kynnykselle kevääseen 2019.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Näin on kehuttu jopa ruotsinkielisessä TV-lähetyksessä:
    Kokoomuksen Sanni Grahn-Laasonen Sipilän hallituksen opetusministerinä vesitti pakkoruotsittoman koulukokeilun viivyttelyllä. Asia venyi aivan seuraavien eduskuntavaalien kynnykselle kevääseen 2019.

    Monet kuvittelivat ennen viime eduskuntavaaleja, että pakkoruotsi oli jo poistettu, kun kansalaisaloitekin oli viety eduskuntaan.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Monet kuvittelivat ennen viime eduskuntavaaleja, että pakkoruotsi oli jo poistettu, kun kansalaisaloitekin oli viety eduskuntaan.

    Valtamedia oli hiljaa pakkoruotsittoman kielikokeilun torpedoinnista.

    Äänestä

Tämä muistetaan.

Äänestä
  • Pakkoruotsi on hukka ruotsi. Hukka periköön!

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Pakkoruotsi on hukka ruotsi. Hukka periköön!

    Tamperelaiset tympiintyiväöt ja pudottivat Kokoomuksen Kimmo Sasin eduskunnasta v. 2019.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Tamperelaiset tympiintyiväöt ja pudottivat Kokoomuksen Kimmo Sasin eduskunnasta v. 2019.

    Miä kansaa Sasi oli edustavinaan?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Miä kansaa Sasi oli edustavinaan?

    Kansanedustajan odotetaan edustavan kansaa.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Kansanedustajan odotetaan edustavan kansaa.

    Grahn-Laasonen jää ruman pakkoruotsittamisen historiaan. Ei taida muuta meriittiä löytyä.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Grahn-Laasonen jää ruman pakkoruotsittamisen historiaan. Ei taida muuta meriittiä löytyä.

    Jos haluat pakkoruotsia, anna ääni Sannille.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Jos haluat pakkoruotsia, anna ääni Sannille.

    Sanni, Kokoomus.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Sanni, Kokoomus.

    Muista äänestää, mutta tarkista ehdokkaan taustat, jos et tunne ehdokastasi ennestään.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Muista äänestää, mutta tarkista ehdokkaan taustat, jos et tunne ehdokastasi ennestään.

    Ylen vaalikone kysyy ehdokkaiden mielipiteitä pakkoruotsista.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ylen vaalikone kysyy ehdokkaiden mielipiteitä pakkoruotsista.

    Aina sieltäkään ei löydy, koska jotkut ehdokkaat eivät vastanneet. Näitä joissakin muissakin asioissa mielipiteettömiä näytään pudotetun vaalikoneesta ulos ennakkoäänestyksen alettua.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Aina sieltäkään ei löydy, koska jotkut ehdokkaat eivät vastanneet. Näitä joissakin muissakin asioissa mielipiteettömiä näytään pudotetun vaalikoneesta ulos ennakkoäänestyksen alettua.

    Sanni hymyili kuin Mona-Lisa ja piilotteli papereita pöytälaatikossa.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Sanni hymyili kuin Mona-Lisa ja piilotteli papereita pöytälaatikossa.

    Avointa keskustelua ja avointa toimintaa, kiitos!

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Avointa keskustelua ja avointa toimintaa, kiitos!

    Vähemmän Mona-Lisoja, vähemmän seteliselkärankaisia!

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Vähemmän Mona-Lisoja, vähemmän seteliselkärankaisia!

    Miettikää tarkkaan, ketä äänestätte.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Miettikää tarkkaan, ketä äänestätte.

    Jos haluat muutosta, mieti ja tarkista ehdokkaan taustat.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Jos haluat muutosta, mieti ja tarkista ehdokkaan taustat.

    Enemmän Robin Hoodeja, vähemmän Mona-Lisoja. Kiitos!

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Enemmän Robin Hoodeja, vähemmän Mona-Lisoja. Kiitos!

    Mona-Lisat. EI!
    Robin Hoodit. Kyllä!
    Purran Riikat. KYLLÄ.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Mona-Lisat. EI!
    Robin Hoodit. Kyllä!
    Purran Riikat. KYLLÄ.

    Svenska Yle kertoo sen, mitä suomenkielisillä kanavilla ei kerrota.

    Äänestä

Poliittinen oppiaine: pakkoruotsi

Äänestä

Jos näin, niin hyvä että vesitti. Saatiin hyvä uudistus joka tapauksessa.

Äänestä
  • Mikään uudistus ei ole todellinen uudistus, jos pakkoruotsi seuraa "uudistuksessa" mukana. Pelkkiä silmänkääntötemppuja.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Mikään uudistus ei ole todellinen uudistus, jos pakkoruotsi seuraa "uudistuksessa" mukana. Pelkkiä silmänkääntötemppuja.

    Kokoomuksen Sanni pääsi Forssan valtuustoon. SDP on siellä ylivoimaisesti suurin puolue.
    SDP:n korkein äänimäärä oli 603 (Lepola), Sannin 340.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Kokoomuksen Sanni pääsi Forssan valtuustoon. SDP on siellä ylivoimaisesti suurin puolue.
    SDP:n korkein äänimäärä oli 603 (Lepola), Sannin 340.

    Ei ollut Kokoomuksen kansanedustajasta ja entisestä opetusministeristä vaalivankkuriksi edes Forssassa.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ei ollut Kokoomuksen kansanedustajasta ja entisestä opetusministeristä vaalivankkuriksi edes Forssassa.

    Ei tullut Sannista Forssan äänikuningatarta, 340 ääntä.
    Äänikuningatar Kaisa L, 603 ääntä.

    Äänestä

Tässä totuus

Äänestä
  • Sanni G-L pääsi eduskuntaan taas 2019, kun monetkaan äänestäjät eivät tienneet Sannin todellisista touhuista.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Sanni G-L pääsi eduskuntaan taas 2019, kun monetkaan äänestäjät eivät tienneet Sannin todellisista touhuista.

    Media ei näitä nosta

    Äänestä

Näin sitä pakkoa jatketaan...

Äänestä
  • Mutta ihmiset eivät tiedä, media ei pidä tapanaan kertoa kuin pieniä paloja ja lähinnä ruotsiksi...

    Äänestä

Tosi iso moka Sannilta.

Äänestä

Nämä lehmänkaupat ei onnistuisi jos näistä kerrottaisi yleisesti , salassa nämä on tehtävä .

Äänestä

Surkeaa politiikkaa

Äänestä

Näin siis kävi

Äänestä
  • Pakkoruotsitussäätiö palkinnee Sannin taas vaalirahalla.

    Äänestä

  • Anonyymi00062 kirjoitti:

    Pakkoruotsitussäätiö palkinnee Sannin taas vaalirahalla.

    MIKÄ tämän päivän Kokoomus on?

    Äänestä

Hurrit kaivaa kuoppaa itselleen. Tai ovat osittain jo kuopassa.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


SasiPaljasti kirjoitti:

Kuplassa väitetään, että suomalaiset hylkäsivät kielikokeilun.

Todellisuuden paljasti Kimmo Sasi Svenska ylellä ruotsiksi.

Sasi vastaa hallituksen toiminnasta esitettyyn kritiikkiin näin:

- Jag skulle inte kritisera regeringen Sipilä så mycket. Juha Sipilä själv har en positiv inställning till svenskan och Samlingspartiet sitter ju med i regeringen, menar Sasi.

- Man kunde ha vissa farhågor innan regeringen tillträdde men de har inte blivit verklighet. Ta till exempel språkexperimentet i skolorna som minister Sanni Grahn-Laasonen (Saml.) har urvattnat, säger Sasi.

Minä en kritisoisi Sipilän hallitusta niin paljon. Juha Sipilä itse suhtautuu positiivisesti ruotsiin ja istuuhan Kokoomuskin hallituksessa, huomauttaa Sasi.

Pelot joita saattoi olla ennen kuin hallitus astui virkaansa eivät ole toteutuneet. Otetaan esimerkiksi koulujen kielikokeilu, jonka ministeri Sanni Grahn-Laasonen on vesittänyt, sanoo Sasi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu