Helsingin keskustakirjasto Oodi valmistumassa

djug

käyttökuntoon. Radio Suomesta tulee juuri ohjelmaa Oodin esittelystä medialle. Oodin johtaja on vihreiden Osmo Soininvaaran vaimo Anna-Maria Soininvaara.

19

257

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fihf

      Saa nähdä alkaako katto vuotamaan kuten Kiasmassa.

      • kattobarrut

        Ja putoaako kulttuurinnälkäisten niskaan?!


    • uthd

      Kelamamuille lisää lämpimää oleskelutilaa rospuuttokeleillä Helsingissä.

    • cfnd

      Paljon hukkatilaa Oodissa mitä katsoin netissä olleesta artikkelista missä esiteltiin Oodin kerroksia. Helvetin kalliita hukkaneliöitä jotka maksetaan vero ja velkarahoillamme.

    • VeiVei

      Ruotsissa kirjastot toimivat jo pääosin luku- ja kirjoitustaidottomien kokoontumispaikkoina jossa he mm kauppaavat huumeita.

      • udhr

        Taitaa olla sama trendi menossa Suomessakin. Olen kuullut että pääkaupunkiseudun kunnissa kirjastoissa luppoaikaansa päivisin viettävät mamut pitävät karseaa meteliä mikä karkoittaa muut asiakkaat.


    • irhyd

      Radio Suomen lähetyksessä koskien Helsingin keskustakirjastoa Oodia mainittiin että siellä on vartijat käytössä eli asiattomiin oleskelijoihin on ilmeisesti kuitenkin varauduttu.

    • Helinkiläiset-maksavat

      Joo ja pahaa pelkään sinne sijoitetaan "suojatyöhön" siirtona Helsinki 10 eli entisen Postin talosta siirtona lauma "runkkareita" miesesimiehensä johtamana ryhmänä aikaansa kuluttamaan! Se "härkälauma" oli todella kaikkea muuta kuin asiakaspalveluhenkistä joukkoa, ja tämä esimies ei ongelmatapauksessa ottanut asiaan mitään kantaa - josta tämä mielipidekin on peräisin!
      Nyt jos olisi toisin voisi kuvitella paikasta muodostuu jotain muutakin kuin mm. ilmaisia netti-yhteyksiämme hyödyntävien maan ja kansan varoilla muutenkin loisivien kokoontumispaikka! Ja "piikityspaikka" jollaista kaupunkiin haetaan kiihtyvällä vauhdilla (vihreiden toimesta)!

      Se "esimies" jatkaa homokerhonsa kokoontumisia ja tapahtumia luonnollisesti nyt uuden "kirjasto-tapahtumapaikan" tiloissa mitä erilaisemmilla tavoilla! Mies pahoittelee ettei sitä alkuun suunniteltua saunaa sitten tehty tähän rakennukseen! Siitäkin olisi varmasti ensimmäinen avoin homosauna! Joten hyvä näin että tämä ainakin jäi näiltä osin tekemättä mutta muuta täysin turhaa ja jatkuvaa rahanmenoa kaikesta huolimatta tämä laitos aiheuttaa!

    • hwege

      Vartijat ovat varmasti täystyöllistettyjä Oodissa koska siellä on isosti laajaa lohnimistilaa esim. ulkomaalaisille.

    • cger

      Hieno rakennus.

      • lorviliitto

        Ai se onkin kirjasto - oleskelutila. Aluksi luulin, että se on Odin-ryhmän kerhotalo!


    • asdfghasdfg

      Kirjastot ovat ainakin täysin vapaita persuista sun muista natsiöyhöttäjistä. Ei moisia lukeminen kiinnosta eikä kirjastosta saa keskikaljaakaan, joten pysyvät pois.

    • 2pointtia

      Tulisi aika monta dekadia halvemmaksi toimittaa ompelukone jokaiselle, joka Oodi-kirjastoon sellaista käyttämään tulee. Jopa rakennuksen 150 vuoden elinkaari huomioiden.

      Guggenheim olisi ollut turistivetonaula. Kuka tulee Helsinkiin katsomaan Oodia?

    • arkkitehtuurinhelmi

      Kirjoja on vähän, tyhjää hallitilaa valtavasti. Ehkä TV kuva vääristää, kysehän on varsin suuresta rakennuksesta.
      Onko kirjasto oikea nimike tälle puuhastelu ja oleskelupaikalle, monitoimitalo? Kirjastoihin kuuluu hiljaisuus, rauha ja kirjojen tuoksu.
      Saa nähdä, tuleeko Oodista lähinnä vain nuorison oleskelupaikka.
      Tällaisen kuvan sai telkkarista. Kertokaa helsinkiläiset kokemuksenne siellä käynnistä ja ensivaikutelmanne.

      • banaaniaposkeen

        Monitoimihalli se on. Kohta matunuorukaiset ja partalapset näyttävät mihin on monitoimihalli oikein tarkoitettu.
        Maturouvien klaani löyhytteli jo huntujaan eka kerroksessa ja olivat jo varanneet mukavat lokoisat lepotuolit missä banaaneja mussuttivat.
        Siitä se alkaa...


    • Xyxy

      https://www.oodihelsinki.fi/avajaiset/
      Tänään on ohjelmaa ja huomenna enemmän lapsiperheille juttua.
      Ajattelin mennä katsomaan tuon Oodi metsälle -taide-esityksen.

      Niin, mitä jos isänmaalliset valtaisivat tästä kaupunkitilaa itselleen ennen kuin mamut ehtivät? Mentäisiin vaan sinne yksityishenkilöinä hengaamaan lukuisin määrin. Silloin ei ole kyseessä mielenosoitus.

    • djgu

      Valtavasti huolettavaa eli siivottavaa hukkatilaa.

    • udhr

      Ei tuo mikään oikea kirjasto ole koska lainakirjat minoriteettiasemassa. Saa nähdä tuleeko Töölönlahdelle vielä lisää monumentaalisia veronmaksajien maksamia rakennuksia.

    • tyjdf

      Katto alkaa vuotamaan kuten Kiasmassa. Nytkin kesken laudoitus ja koko hökötys tehty ulkomaisella työvoimalla eli alihankkijoilla joilla ammatiosaamisvaatimus matalaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      178
      6545
    2. Ootko rakastunut?

      Kerro pois nyt
      Ikävä
      148
      1804
    3. Onhan sulla nainen parempi mieli

      Nyt? Ainakin toivon niin.
      Ikävä
      113
      1588
    4. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

      Himmailet???? Mitä pelkäät?????
      Ikävä
      51
      1310
    5. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      46
      992
    6. Möykkähulluus vaati kuolonuhrin

      Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢
      Kauhava
      40
      973
    7. Älä mies pidä mua pettäjänä

      En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu
      Ikävä
      96
      933
    8. Reeniähororeeniä

      Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?
      Kouvola
      5
      859
    9. Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.

      Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan
      Maailman menoa
      241
      835
    10. Kävit nainen näemmä mun

      Facessa katsomassa....
      Ikävä
      41
      819
    Aihe