Smartmile paketti noutopisteet & posti

Paketin_noutaja

Suosittelen välttämään omakohtaisien kokemuksieni kautta , kaksi eri pakettia nimittäin stopattiin kokonaan edes menemästä smartmile hub pisteeseen Suomen postin toimesta, kun selvittelin niin posti sanoi että eivät anna kirjattuja lähetyksiä kelläkään ulkopuoliselle, tässä tapauksessa smartmile Vantaan hub pisteeseen , postin jakajat veivät molemmat paketit sitten Vantaa Tikkurila posti, enkä asu Vantaalla . Paketit näkyi seurannassa että haettavissa sieltä Tikkurilasta, tosin sain toiseen pakettiin seurantakoodin vasta myöhemmin kun ihmettelin missä paketti viipyy.

En Ymmärrä miten kyseinen firma on saanut ylipäätään luvat harjoittaa tällaista toimintaa, palvelua markkinoidaan niin että kunhan vain antaa osoitteen jonka saa kun rekistöröityy smartmile palveluun niin paketit tulevan sinne haku paikkaan minne olet ne halunnut, se että jättivät mainitsematta että kirjatut kirjeet eivät kulje heidän järjestelmässään automaattisesti on enemmän kuin kummallista. Toinen paketti oli muuten 12 päivää Tikkurilan postissa, minulle kun ei tullut mitään saapumisilmoitusta joten en tiennyt etä se on siellä , enkä innostu että joutuisi aina toimittamaan smartmile:lle valtakirjan jokaiseen lähetykseen että saisivat sen postilta.

Monestakin paikkaan jos ulkomailta tilaa tavaraa , esim Amazon ei näe ostoa tehdessä että mikä firma edes kuljettaa tuotteen, tai että onko vai ei kirjattu kirje lähetys . Tietenkin jos näkee tai saa selville että on esim DHL tai UPS eikä posti jaa sitä suomessa niin voi toimia.

Itse sain tarpeekseni, jouduin soittelemaan useamman kerran smartmile ja postin asiakaspalveluun joka on maksullinen numerokin vielä , eli tästä kaikesta sähellyksestä koitui minulle harmia ja pahaa mieltä ja puhelinlaskukin nousi.

Ihme että KESKO ei ole selvittänyt kyseisen smartmile firman juttuja ennen kuin alkoivat heidän yhteistyökumppanikseen ? Luulisi että Keskolla nyt sentään olisi henkilöitä jotka pystyvät tarkistamaan asiat.

https://www.kesko.fi/media/uutiset-ja-tiedotteet/uutiset/2018/k-ryhma-ja-smartmile-pilotoivat-uudenlaista-kaikille-avointa-pakettipalvelua-tampereella/

3

1068

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Paketin_noutaja

      Hukkasivat sitten neljännen paketin jonka posti oli toimittanut smartmile Vantaan hub, postin omassa lähetyksen seuranta palvelussa käy ilmi että paketti toimitettiin heille, kun tiedustelin niin kertovat ettei tiedä missä se on.

      Kaikkiaan 4 eri pakettia erehdyin tilaamaan käyttäen smartmile palvelua, ainoastaan 1 niistä tuli kuten piti, 2 ei tullut ollenkaan heidän kautta ja 1 siis nyt hävöksissä.

      Mitä se kertoo kyseisestä firmasta että vain 1/4 pakettien toimittamisesta onnistuu muutaman viikon sisällä!

      En enää ikinä käytä smartmile !

    • Paketin_noutaja

      Jos tilaa tavaraa esim amazon käyttäen smartmile , niin kun paketti saapuu smartmile logistiikka hubiin niin amazon katsoo että tavara on toimitettu?. Eli jos sitten paketti sattuisi katoamaan kun se on toimitettu smartmile:lle niin reklamaatiota ei voikaan tehdä enää amazonin kanssa ?,koska se näkee tracking seurannasta että tavara on jo toimitettu.

      Ja siis vasta smartmile logistiikka hubista paketin kuuluisi lähteä eteenpäin , sieltä eivät asiakkaat hae niitä. Sama ongelma koskee kaikkia eikä väin amazonista tilattuja, koska asiakkaan pitää antaa osto paikkaan smartmile osoite , ja vaikka siinä on oma nimesi päällimmäisenä niin tracking kuittaa sen toimitetuksi vaikket ole sitä ikinä nähnytkään. Eli ostat vaikka projektorin amazonista 800 euroa, se toimitetaan smartmile:lle ja sitten se katoaa, amazon kuitenkin katsoo että seurannan mukaan se on toimitettu.

      Minun paketti näkyi seurannassa ( sekä ulkomainen kauppa / sekä DHL / ja postin ) toimitetuksi 2 päivää ennen kuin se oli edes haettavissa pakettiautomaatista :) Ja paketti seilasi jossain ties missä .

    • Anonyymi

      Todella pettynyt ja tyhmä olo.. lokeron numero virheellinen, useamman yrityksen ja henkilön toimesta yritetty ...ko yhtiö ei vastaa asiakaspalvelun kautta viesteihin ja puhelinjonotus yli sietokyvyn...jäi paketti noutamatta jaZalando kaupat saamatta.. ensikerralla tai sitten en koskaan hutiloi välittäjää...luulin että Postnordin kautta pelaa...muttei kuitenkaan...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies vinkkinä sulle

      Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista
      Ikävä
      99
      7823
    2. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      107
      5607
    3. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      275
      4861
    4. Haluun sua niin paljon

      ❤️🥰🥹 Miehelle
      Ikävä
      49
      4823
    5. Vietetään yö yhdessä

      Rakastellaan koko yö
      Ikävä
      75
      3584
    6. Mitä palveluita mies..

      Haluaisit tilata minulta? -N
      Ikävä
      50
      2838
    7. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      62
      2564
    8. Olet oikeasti ollut

      Niin tärkeä mulle ja kaikki meidän väliltä on pilattu ei yksistään sinun toiminnalla vaan minun myös.
      Ikävä
      22
      2458
    9. Kuuluu raksutus tänne asti kun mietit

      Pelkäätkö että särjen sydämesi vai mikä on? En mä niin tekisi mies koskaan 😘
      Ikävä
      29
      2402
    10. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      41
      2284
    Aihe