miettikää maailman ainoa kirja olisi raamattu

Mutta jos ei osaa lukea niin aivan sama.
1<50
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Evoluutio alkoi kehittää ihmiselle jo miljoona vuotta sitten ennen kuin Raamattu kirjoitettiin lukutaitoa. Sehän hyvin moninainen prosessi, koska siihen liittyy hyvin monenlaisia toimintoja että pystyy ääntämisen ohella myös ymmärtämään lukemansa. Täytyy olla sekä järkeä että tunteita, koska pelkällä järjellä ei voi vain lukea. Muutoin olisi kuin tietokone ilman ajattelua.

Se on sattumalta aika hyvä suoritus että sai lukutaidon juuri ja juuri valmiiksi samaan aikaan taasen sattumalta kuin Raamattu on kirjoitettu. Tänne jonnekin pohjan perukoille lukutaito tosin tuli vähän myöhemmin, mutta tutkimattomat ovat evoluution tiet. Jotenkin se vain meillekin onnistui nopeasti luomaan luku-sekä kirjoitustaidon vaikka vielä vähän aikaa sitten olimme metsäläisiä, jotka ymmärsivät vain sitä mitä suuhun laitetaan.

1Äänestä

Kommentoi aloitusta


lehdistöntarinat kirjoitti:

Mutta jos ei osaa lukea niin aivan sama.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu