Meneeköhän nyt ihan niin kuin pitää

Huulet_Pyöreenä

Töissä suoraan Työ- ja elinkeinoministeriön alla.
Väki määräaikaisuuksilla. Loppuvuodesta väki hakee jatkopaikkoja vuodelle 2019. Yhdeltä pomo kyselee raskauden vuoksi äitiyslomien aloituksista kovasti niihin aikoihin, kun alkaa porukka saada viestejä että jatkoa saatu vuoden 2019 määräaikaisena.
Myöhemmin saa tämäkin raskaana oleva tietää, että jatkoa tuli. Huraa. Kun virallinen kirje saapuu myöhemmin, niin siitä paljastuukin, että työsuhde on tehty äitiyslomille jäämisen alkuun asti... Eikä koko 2019 vuodelle.., jolle raskaana oleva tytöntyllerömme oli hakenut.

Mitä svittua?

9

223

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jari_Tapani_Lindström

      Kiitos palveluksistasi valtiolle, niin valtiolla työskentelystäsi, kuin syntyvyydestä osasi kantaessa. Hauskaa työttömyyttä äitiysrahakautenne jälkeen.

    • duunimies

      Kyllä se voi olla vaikea paikka jollekkin pienelle "kädestä suuhun" yritykselle, jos joutuu makselemaan paikalla olemattoman työntekijän palkkoja. Voi mennä sentakia jopa yritys nurin.
      Kyllä ärsyttää itseäkin työskennellä joskus kahden edestä, kun työparilla on jotain lapsiinsa liittyviä menoja. Ei tietysti haittaisi jos saisi tuplapalkan.
      Nämä on ikäviä asijoita joille ei oikein voi mitaan.

      • Huulet_Pyöreenä

        Varmaan pienessä firmassa sillä toisella työntekijällä käy mielessä, että voisi se firmalle tuleva äitiysraha kolahtaa sen toisen työntekijän taskuun.

        Vaan kun kyse on valtiolla työskentelemisestä, niin luulisi homman hoituvan asiallisesti.


      • duunimies
        Huulet_Pyöreenä kirjoitti:

        Varmaan pienessä firmassa sillä toisella työntekijällä käy mielessä, että voisi se firmalle tuleva äitiysraha kolahtaa sen toisen työntekijän taskuun.

        Vaan kun kyse on valtiolla työskentelemisestä, niin luulisi homman hoituvan asiallisesti.

        Raskaaksi tulo on ihmisen oma valinta, eikä sen kustannuksia voi työntää työnantajan vastuulle.
        Jäisi kotiäidiksi ja ottaisi jonkun työmiehen elättämään, se on toiminut jo vuosituhansia?


      • NäinMeilläkin
        duunimies kirjoitti:

        Raskaaksi tulo on ihmisen oma valinta, eikä sen kustannuksia voi työntää työnantajan vastuulle.
        Jäisi kotiäidiksi ja ottaisi jonkun työmiehen elättämään, se on toiminut jo vuosituhansia?

        "Raskaaksi tulo on ihmisen oma valinta, eikä sen kustannuksia voi työntää työnantajan vastuulle. "

        Onhan sillä työnantajalla riski kaikista muistakin ylimääräisistä kuluista. Sitä kutsutaan yrittämisen riskiksi. Sen taki yrittämisellä on mahdollista myös ansaita enemmän kuin toisen töissä olemalla.
        Nykyään vain yrittäjät tuppaavat vaatimaan että heiltä poistetaan kaikki riski mutta jätetään kaikki hyödyt.


    • Ala.Poliitikoksi

      Suomi on pieni ja köyhä ja siksi jää...

    • afafaf

      Virkamieskorruptiota, mutta tappakaa vielä toisenne. Ihan oikein sulle paskaläjä, toivottavasti jäät työttömäksi.

      • 18D

        Hanki töitä elämäntapaluuseri.


    • turha.huoli

      Akkojen keski-ikä siellä jo 50 vuotta, ei niitä edes matupojat saisi enää turpoamaan.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      55
      1820
    2. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      53
      1162
    3. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1147
    4. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      1107
    5. Sijaiskasteet kuolleitten puolesta

      Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j
      Kaste
      373
      1039
    6. Martina ja jalkapalloilija2

      Seiska: Martina iski nuoren jalkapalloilijan vuosia sitten. Könysikö milf teinin kanssa?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      182
      980
    7. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      955
    8. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      952
    9. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      92
      911
    10. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      114
      898
    Aihe