Toiseen maailmansotaan.
Stalin ja Hitler olivat pääsyyllisiä
JosefHitler
9169
2Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Kiitos Hitlerille, todelliselle ja ainoalle Suomen ystävälle!
joka on tuota mieltä. Hitler havahtui Suomen olemassaoloon vasta Talvisodan aikana, kun ei käsittänyt, miksei NL onnistunut Suomea valtaamaan.
Suomi oli natsien ystävä ja liittolainen. Miksi nyt on takit käännetty.
Suomi rikkoi liittolaisuuden hävittyään jatkosodan, mutta miksi Neuvostoliitto ja Natsi-Saksa rikkoivat ystävyytensä ja liittolaisuutensa, vaikka molemmissa oli verinen diktatuuri ja yhteiset sodat sujuivat niin hyvin.
Niimpä niin ... oltiin aseveljiä pakon sanelemana jatkosodan aikaan.
Saksa oli myös pyccälän ystävä vielä 30-luvulla ... Versaillesin rauhansopimus kielsi Keisarilliselta Saksalta varustautumisen.
Luftwaffen lentäjät koulutettiin salassa Lipetskin lentotukikohdassa ... 300km kaakkoon MOSKOVASTA, vuosina 1925-1930.
Vastineeksi pyccälä sai ajantasalla olevaa osaamista mm. hävittäjäteknologiasta.
Kuukkelin hakusana "Lipetsk" ja tulee FAK-TAa ... .
TIRSK.
Ei se oli rikkoutunut nellei Nuovostoliitto uhannut Suomen miehittämisellä. Saksa ei luottanut venäjään siksi ei poistunut suomesta. Neuvostoliitto pakotti suomen että jonkinlainen itsenäiuisyys säilyy vaikka heidän sanelemana
Stalin noista kahdesta kyllä hullumpi.
Hitler sai aikaan jotain hyvääkin, se vain peittyi sen myöhemmässä vaiheessa nousseen pahan alle.
1930-luvun vaalivoitto maassa jossa kärsittiin nälästä ja maan nostaminen 10-vuodessa menestysvaltioksi on monelta unohtunut.
Merkittävä amerikkalainen historioitsija professori John Garraty kirjoittaa: ”Otettuaan vallan Hitler ja hänen uusi hallituksensa käynnisti välittömästi täyslaidallisen hyökkäyksen työttömyyttä vastaan. He stimuloivat yksityistä teollisuutta avustuksilla ja verohelpotuksilla, rohkaisivat kuluttajien rahankäyttöä avioliittolainoilla ja käynnistivät massiivisia julkisen puolen rakennusohjelmia, jotka tuottivat autobaanan ja rakennus-, rautatie- ja merenkulkuprojekteja.”
Hallinnon uudet johtajat pystyivät vakuuttamaan myös vakuuttamaan aiemmin epäluuloiset ja jopa vihamieliset saksalaiset vilpittömyydestään, omistautumisestaan ja kyvykkyydestään. Tämä poiki uskoa ja luottamusta, mikä puolestaan rohkaisi yritysjohtajia palkkaamaan väkeä ja investoimaan sekä kuluttajia sijoittamaan tulevaisuutta silmällä pitäen.
Hitler ja hänen kansallissosialistinen hallintonsa pystyi lupaustensa mukaisesti hävittämään työttömyyden neljässä vuodessa. Työttömien määrä putosi hänen astuttuaan 1933 valtaan kuudesta miljoonasta vain miljoonaan vuonna 1936. Työttömien määrä väheni niin nopeasti, että vuosina 1937–38 koettiin valtakunnassa työvoimapulaa.
Saksa oli aika kovassa iskussa vuonna 1938. Sen huomasi myös siitä miten ylivoimaisia he sodan alkuaikoina olivat.
Maailmansota oli ensimmäisen jälkinäytöstä. Se miksi Hitler inhosi juutalaisia ei käy kovin hyvin esille mutta liittyy varmasti noihin talousuudistuksiin.
Olipa sitten hyvä mies ,Aatu käynnisti tappoi käynnisti Toisen maailmansodan 6 miljonaa juutalaista,vammaista,sairaita jnet.Sotateollisuus työllisti ,siinä ainoa hyvä , muuten pahasti meni miinukselle.