Entisajan vaatteet

ketunnahkaviitta

Onko missään säilynyt tietoa, miten pukeuduttiin ennen vetoketjun keksimistä, napeista puhumattakaan?

Maailman toiseksi vanhin ammatti lienee pukuompelija, onko muotikuvastoja
paratiisista lähdön ajoilta?

7

1017

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Menemuseoon

      Vaateliepeitä kiinnitettiin luupiikeillä, kangas- tai nahkakaistaleilla eli vöillä, varakkaammat soljilla kun metallia alkoi saamaan.

    • Jos ihmetellään miksi 'housut' sana on monikossa, vaikka puhutaan yhdestä housuparista, syy on tietenkin se, että 'housu' on alunpitäen tarkoittanut lahjetta, eli putkimaista kangaskappaletta. Englanninkielessä 'hose' tarkoittaa vieläkin letkua.

      • MoniskostaYksikköön

        Ei tähän paljonkaan älliä tarvita, että sen ymmärtää. Jalkaan vedetään HOUSUT, mutta jalka tulee ulos HUOSUN lahkeesta.


      • joopajoohei
        MoniskostaYksikköön kirjoitti:

        Ei tähän paljonkaan älliä tarvita, että sen ymmärtää. Jalkaan vedetään HOUSUT, mutta jalka tulee ulos HUOSUN lahkeesta.

        Suomenkieli tuleekin pitkälti englanninkielestä sen on myöntänyt jo kapitalistinenkin tiedemies.


    • safarimuotia

      Muotia oli pelkistetty safariasu. Sellainen, joka vieläkin löytyy jokaisen perinnetietoisen viidakossa asuvan alkuasukasheimon garderobista. Jokin killike voi olla asua piristämässä. Naisilla kaksi nappia edessä.

      Mukava asu kun on töissä tai vapaalla ja haluaa olla rennosti omana itsenään.

      Lähetyssaarnaajan valkoinen hellekypärä on ehdoton no-no.

    • hevosenkenkäsolki

      Riippuu hyvin paljon aikakaudesta, kulttuurista ja missä ympäristössä elettiin ja mitä siellä puuhailtiin. Ihan paratiisin aikoihin (mikä ja missä olikaan) ei voi mennä, mutta jos nyt keskitytään vaikkapa vaan pohjoisiin kansoihin, jotka lähinnä olivat metsästäjä-keräilijöitä, niin yleisin asu on ollut yhtenäinen turkisvaate tai turkistakki: siinä ei siis ollut mitään napeilla tai soljilla suljettavaa, kunhan vaate vedettiin päälle yläkautta. Siinä oli pitkät hihat ja väljä leikkaus. Vyöllä sitten voitiin kiristää, se piti lämmön paremmin vaatteen yläosassa. Alaosassa pli turkishousut tai sitten vaate oli niin pitkä, ettei housuja tarvittu. Pitkä vaate toimi myös ns. makuupussina.

      Mitä pohjoisesammassa oltiin, sitä useammin vaatteessa oli myös huppu. Myös erillisiä turkispäähineitä käytettiin (metsästäessä ja sotiessa piti pystyä päätään). Housut, jos sellaiset olivat, olivat usein polvipituiset. Jaloissa oli turkissaappaat, jotka olivat vähiintään polvipituiset ja solmitiiin nahkanauhalla jalkaan.

      Myöhemmin tämäntyylisiä turkisvaatteita alettiin valmistaa myös takin tapaisina eli edestä auki olevina, silloin on voinut solkia ja nappeja sekä nykyisin vetoketjuakin vaatteisiin tulla. Sittemin yhtenäisiä tunikan tai kauhtanan tapaisia tehtiin myös kankaasta.

      Turkisvaatteissa ei ollut taskuja, joten nauhoilla vyöhön kiinnitettiin irtotaskuja eli pieniä laukkuja, joissa tarve-esineet kulkivat mukana.

      Tämän tyylisissä vaatteissa ovat pohjoiset suomalais-ugrilais-uralilaisia kieliä puhuneet kansat sekä muut Siperian ja Pohjois-Amerikan kansat kulkeneet. Saamelaisten kansallispuku on samaa tyyliä, mutta jo kauan sitten muuttunut turkiksesta villakankaiseen versioon. Vain talvivaatteena säilyi pidempään turkisasu.

      Todennäköisesti ensimmäiset muinaissuomalaisetkin ovat samanlaisissa vetimissä kulkeneet. Miesten takki meillä on varmaan ollut (kuten saamelaisilla) suhteellisen lyhyt kun on hiihdetty. Reellä ajellessa taas voitiin pitää pitkää takkia.

      Kankaisia vaatteita on varmaan osattu valmistaa aluksi luonnonkuiduista kuten nokkosesta. (Sellaisia on ainakin vielä 200 vuotta sitten tehty Siperiassa.) Kun alettiin saada viljeltyä kuitua kuten pellavaa, sitten myös lampaanvillaa, alettiin tehdä vaatteita, jonkalaisia on kaivauksissa löytynyt, esim. kuuluisa Euran puku jonka rekonstruoitua versiota presidentti Halonen piti itsenäisyyspäivänä yllään vuonna 2001.

      Nämä villakankaiset vaatteet olivat usein väljiä ja käytettiin viittoja (siis takkeja ilman hihoja) yms. Niihin tarvittiin usein nauhoja ja solkia pitämään ne kiinni. Tässä vaiheessa alkaakin sitten vaatteissa (sekä miesten että naisten) olla upeita solkia. Suomessa oli oma solkityyppinsä ns. hevosenkenkäsolki (erilaisin yksityiskohdin), ne erosivat samaan aikaan pohjoismaissa muiden kansojen soljista ns. viikinkiajalla. Suomeen levisi ilm. Baltiasta myös pronssispiraalikoristeet, joita ommeltiin kiinni vaatteisiin. Suomen maaperässä villavaatteet säilyvät huonosti, mutta noiden pronssikoristeiden kohdalla villa säilyi ja siten tiedämme mistä materiaalista ja minkävärisiä vaatteet olivat esim. Tursiannotkossa viikinkiajalla. Tässä vaiheessa osattiin myös parkita nahkaa, joten nahkavaatteitakin tehtiin.
      Tästä Vapriikin näyttelystä tehdyssä videossa näkyy hyvin erilaiset asut solkineen
      https://yle.fi/uutiset/3-9657230

      Nopeasti muistellen eteläisimmillä leveysasteilla on aika yleisesti ollut käytössä vaatteeina pelkkinä kankaita, jotka kierrettiin kehon ympärille. Roomalainen tooga. Kaakkois-Aasiassa on vielä käytössä sarongit ja Intiassa myös omat vain keholle aseteltavat ja kiedottavat vaatteet (kuten naisten sari ja sen osa palla).

    • HauteCouture

      Televisiosta tuli jokunen vuosi sitten Portugalissa 1960-luvun alkupuolella kuvattu dokumentti syrjäisen vuoristokylän asukkaista modernin patoprojektin jaloissa.
      Eräässä kohdassa kuvaan tallusteli lammaslaumaansa kylään ajava paimen.
      Ja mitä hemmettiä,pukeutuneena ilmeisesti kaislasta tehtyyn sadeviittaan jollainen kuului myös Ötzin varusteisiin viitisen tuhatta vuotta sitten!
      Hyvä ja ekologinen keksintö säilyy isältä pojalle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on totta mikä ei?

      Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?
      Kuhmo
      25
      1935
    2. Lopetetaanko tämä

      Juttu ja mennään eteenpäin? Pystytkö?
      Ikävä
      128
      875
    3. Just saying

      Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.
      Ikävä
      126
      665
    4. Voisin antaa sulle nyt

      Halin❤️
      Ikävä
      54
      598
    5. Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa

      Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      90
      575
    6. Tosi kiva on

      Joo. Mitä olisit menettänyt jos olisit paljastanut itsesi?
      Ikävä
      65
      541
    7. Jos selviäisi että kaivattusi

      Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan
      Ikävä
      88
      540
    8. Tehdään yhdessä itsestämme

      Parhaat versiot❤️ Se vaatii molemmilta hyvää itsetuntoa!
      Ikävä
      42
      525
    9. Päivän aivopieru Trumpilta

      Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko
      Maailman menoa
      64
      513
    10. Jokin ei täsmää

      Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi
      Ikävä
      299
      512
    11. Janpen Thai lopettanut, miksiköhän

      Hyvää apetta teki.
      Suomussalmi
      12
      497
    12. Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?

      Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas
      Tanssii tähtien kanssa
      26
      474
    13. Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?

      Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v
      Tanssii tähtien kanssa
      9
      473
    14. Toivotko vielä viestiä

      Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.
      Ikävä
      36
      472
    15. Kuka kaipaa T m?

      Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota
      Ikävä
      32
      451
    16. Miksi jotku naiset on niin tyhmiä

      Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä
      Ikävä
      51
      425
    17. Vaikea on tämän

      Jälkeen suhtautua sinuun ilman ettei muista kirjoituksiasi.
      Ikävä
      58
      422
    18. Kerro muuten miksi

      Estit somessa?
      Ikävä
      41
      416
    19. S-ryhmän vastuullisuuden kaksoisstandardi

      Vastuullisuuspuhe on helppoa. Vaikeampaa on selittää, miksi S-ryhmän omien merkkien tuotteita ja raaka-aineita hankitaan
      Maailman menoa
      9
      407
    20. Jätä jo se puolisosi, mun kanssa kilpa-asetelma on tuhoisa.

      Eikä hän tule sitä voittamaan. Myöskään missään vanhassa ei kannata roikkua, koska ei uskalla kohdata muutosta, hyvät as
      Ikävä
      27
      406
    Aihe