Entisajan vaatteet

ketunnahkaviitta

Onko missään säilynyt tietoa, miten pukeuduttiin ennen vetoketjun keksimistä, napeista puhumattakaan?

Maailman toiseksi vanhin ammatti lienee pukuompelija, onko muotikuvastoja
paratiisista lähdön ajoilta?

7

898

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Menemuseoon

      Vaateliepeitä kiinnitettiin luupiikeillä, kangas- tai nahkakaistaleilla eli vöillä, varakkaammat soljilla kun metallia alkoi saamaan.

    • Jos ihmetellään miksi 'housut' sana on monikossa, vaikka puhutaan yhdestä housuparista, syy on tietenkin se, että 'housu' on alunpitäen tarkoittanut lahjetta, eli putkimaista kangaskappaletta. Englanninkielessä 'hose' tarkoittaa vieläkin letkua.

      • MoniskostaYksikköön

        Ei tähän paljonkaan älliä tarvita, että sen ymmärtää. Jalkaan vedetään HOUSUT, mutta jalka tulee ulos HUOSUN lahkeesta.


      • joopajoohei
        MoniskostaYksikköön kirjoitti:

        Ei tähän paljonkaan älliä tarvita, että sen ymmärtää. Jalkaan vedetään HOUSUT, mutta jalka tulee ulos HUOSUN lahkeesta.

        Suomenkieli tuleekin pitkälti englanninkielestä sen on myöntänyt jo kapitalistinenkin tiedemies.


    • safarimuotia

      Muotia oli pelkistetty safariasu. Sellainen, joka vieläkin löytyy jokaisen perinnetietoisen viidakossa asuvan alkuasukasheimon garderobista. Jokin killike voi olla asua piristämässä. Naisilla kaksi nappia edessä.

      Mukava asu kun on töissä tai vapaalla ja haluaa olla rennosti omana itsenään.

      Lähetyssaarnaajan valkoinen hellekypärä on ehdoton no-no.

    • hevosenkenkäsolki

      Riippuu hyvin paljon aikakaudesta, kulttuurista ja missä ympäristössä elettiin ja mitä siellä puuhailtiin. Ihan paratiisin aikoihin (mikä ja missä olikaan) ei voi mennä, mutta jos nyt keskitytään vaikkapa vaan pohjoisiin kansoihin, jotka lähinnä olivat metsästäjä-keräilijöitä, niin yleisin asu on ollut yhtenäinen turkisvaate tai turkistakki: siinä ei siis ollut mitään napeilla tai soljilla suljettavaa, kunhan vaate vedettiin päälle yläkautta. Siinä oli pitkät hihat ja väljä leikkaus. Vyöllä sitten voitiin kiristää, se piti lämmön paremmin vaatteen yläosassa. Alaosassa pli turkishousut tai sitten vaate oli niin pitkä, ettei housuja tarvittu. Pitkä vaate toimi myös ns. makuupussina.

      Mitä pohjoisesammassa oltiin, sitä useammin vaatteessa oli myös huppu. Myös erillisiä turkispäähineitä käytettiin (metsästäessä ja sotiessa piti pystyä päätään). Housut, jos sellaiset olivat, olivat usein polvipituiset. Jaloissa oli turkissaappaat, jotka olivat vähiintään polvipituiset ja solmitiiin nahkanauhalla jalkaan.

      Myöhemmin tämäntyylisiä turkisvaatteita alettiin valmistaa myös takin tapaisina eli edestä auki olevina, silloin on voinut solkia ja nappeja sekä nykyisin vetoketjuakin vaatteisiin tulla. Sittemin yhtenäisiä tunikan tai kauhtanan tapaisia tehtiin myös kankaasta.

      Turkisvaatteissa ei ollut taskuja, joten nauhoilla vyöhön kiinnitettiin irtotaskuja eli pieniä laukkuja, joissa tarve-esineet kulkivat mukana.

      Tämän tyylisissä vaatteissa ovat pohjoiset suomalais-ugrilais-uralilaisia kieliä puhuneet kansat sekä muut Siperian ja Pohjois-Amerikan kansat kulkeneet. Saamelaisten kansallispuku on samaa tyyliä, mutta jo kauan sitten muuttunut turkiksesta villakankaiseen versioon. Vain talvivaatteena säilyi pidempään turkisasu.

      Todennäköisesti ensimmäiset muinaissuomalaisetkin ovat samanlaisissa vetimissä kulkeneet. Miesten takki meillä on varmaan ollut (kuten saamelaisilla) suhteellisen lyhyt kun on hiihdetty. Reellä ajellessa taas voitiin pitää pitkää takkia.

      Kankaisia vaatteita on varmaan osattu valmistaa aluksi luonnonkuiduista kuten nokkosesta. (Sellaisia on ainakin vielä 200 vuotta sitten tehty Siperiassa.) Kun alettiin saada viljeltyä kuitua kuten pellavaa, sitten myös lampaanvillaa, alettiin tehdä vaatteita, jonkalaisia on kaivauksissa löytynyt, esim. kuuluisa Euran puku jonka rekonstruoitua versiota presidentti Halonen piti itsenäisyyspäivänä yllään vuonna 2001.

      Nämä villakankaiset vaatteet olivat usein väljiä ja käytettiin viittoja (siis takkeja ilman hihoja) yms. Niihin tarvittiin usein nauhoja ja solkia pitämään ne kiinni. Tässä vaiheessa alkaakin sitten vaatteissa (sekä miesten että naisten) olla upeita solkia. Suomessa oli oma solkityyppinsä ns. hevosenkenkäsolki (erilaisin yksityiskohdin), ne erosivat samaan aikaan pohjoismaissa muiden kansojen soljista ns. viikinkiajalla. Suomeen levisi ilm. Baltiasta myös pronssispiraalikoristeet, joita ommeltiin kiinni vaatteisiin. Suomen maaperässä villavaatteet säilyvät huonosti, mutta noiden pronssikoristeiden kohdalla villa säilyi ja siten tiedämme mistä materiaalista ja minkävärisiä vaatteet olivat esim. Tursiannotkossa viikinkiajalla. Tässä vaiheessa osattiin myös parkita nahkaa, joten nahkavaatteitakin tehtiin.
      Tästä Vapriikin näyttelystä tehdyssä videossa näkyy hyvin erilaiset asut solkineen
      https://yle.fi/uutiset/3-9657230

      Nopeasti muistellen eteläisimmillä leveysasteilla on aika yleisesti ollut käytössä vaatteeina pelkkinä kankaita, jotka kierrettiin kehon ympärille. Roomalainen tooga. Kaakkois-Aasiassa on vielä käytössä sarongit ja Intiassa myös omat vain keholle aseteltavat ja kiedottavat vaatteet (kuten naisten sari ja sen osa palla).

    • HauteCouture

      Televisiosta tuli jokunen vuosi sitten Portugalissa 1960-luvun alkupuolella kuvattu dokumentti syrjäisen vuoristokylän asukkaista modernin patoprojektin jaloissa.
      Eräässä kohdassa kuvaan tallusteli lammaslaumaansa kylään ajava paimen.
      Ja mitä hemmettiä,pukeutuneena ilmeisesti kaislasta tehtyyn sadeviittaan jollainen kuului myös Ötzin varusteisiin viitisen tuhatta vuotta sitten!
      Hyvä ja ekologinen keksintö säilyy isältä pojalle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      102
      2204
    2. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      114
      2001
    3. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      302
      1990
    4. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      344
      1791
    5. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      209
      1647
    6. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      37
      1435
    7. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      29
      1255
    8. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      94
      1153
    9. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      70
      1150
    10. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      52
      1089
    Aihe