Uni maailmanlopusta

Näinpä hauskan unen. Tuli maailmanloppu. Jossakin maailmankaikkeudessa oli tapahtunut jokin faasimuunnos joka eteni vauhdilla (tämä on yksi hypoteettinen vaihtoehto oikeastikin) ja tiesimme odottaa maailmanloppua.

Oli joulu ja yht'äkkiä tuli aivan pilkkopimeää. Tästä (jostakin syystä) tiedettiin ettei maailmanloppu ole kaukana, aikaa oli kaksi tuntia.

Kaikki muuttui hyvin raskaaksi koska (taas jostakin syystä) gravitaatio voimistui voimistumistaan ja ikään kuin ilma olisi muuttunut sakeammaksi ja sakeammaksi.

Gravitaation vahvistuminen ei unessa kuitenkaan vaikuttanut liikkumisen, ilma vain muuttui tiiviimmäksi mutta ei ahdistavaksi.

Kelloa meillä ei ollut eikä oikein käsitystä ajankulusta. Unessa ajan kulusta tietämättömänä ajattelin, että se maailman loppuhan voi tulla nyt hetkellä minä hyvänsä. Pohdin kuinka se tapahtuu ja olin tyytyväinen kun muistin tuossa maailman lopun mallissa jota uni väljästi noudatti lopun olevan huomaamaton, atomini kuten koko kaikkeuden vain hajoavat jo sillä selvä.

Sitten rupesin pohtimaan että entä jos tämä tilanne onkin ikuinen, pimeys ja odotus. Ajattelin usenssa että koska gravitaatio voimistuu voimistumistaan ajankulkukin hidastuu ja mikäli se voimistuu riittävästi tämä voi kestää vaikka iäti. Eihän tuo oikeasti noin ihan menisi mutta unessa voi mennä.

Sitten heräsin. Harmi, oli mielenkiintoinen uni. Ei mitenkään ahdistava vaan mielenkiintoinen.

Kimmoke uneen tuli varman eilen ilmestyneestä Tähdet ja Avaruus lehdestä jossa lyhyesti kerrattiin näitä erilaisia maailmanlopun skenaarioita.

2

425

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • viimeinen.tuomio.2

      Oletko varma, että olet herännyt???

      :-O

      *Twilight Zone- tai X-Files -musiikkia*

      • Kyllä toki :) Mielenkiintoista unessa oli tuleva maailman loppu ja peloton suhtautuminen siihen. Muta unet ovat unia.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      90
      6352
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      30
      3803
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      28
      3170
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      370
      1726
    5. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      33
      1398
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      27
      1330
    7. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      46
      959
    8. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      11
      956
    9. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      11
      880
    10. Tykkään susta todella

      Paljon. Olet ihana ❤️
      Ikävä
      42
      859
    Aihe