En syytä. Kysyn.
Kaupunki takaa hyville yksityisille ystävilleen miljoonalainan urheiluhalliin. Ei seuroille vaan yksityisille ystävilleen. Luinko oikein??
Yrittäjät ovat nyt vapaita maksamaan itselleen minkäsuuruista palkaa tai palkkiota tahansa, koska kaupunki takaa lainat.
Paine palveluiden myynnistä on olematon, koska kaupunki takaa lainat.
Asiahan on äärimmäisen kätevä, jos kaupunki takaa myös muiden yksityishenkiköiden lainoja, samalla heidänkin riskit itselleen ottaen. Mutta näin ei ole, eikä ollut edes aiempien salibandyhallia suunnitelleiden kohdalla. Kukaan ei taannut heille lainaa, eikä kukaan sitoutunut maksamaan heidän halleistaan vuoroja.
Näiltä uusilta yrittäjiltä ei mitään pois, päin vastoin. Fiksuahan se on jos muiden rahoilla saa touhuta ja nostaa kookasta palkkaa, ja onnistuessaan myydä toimivan hallin kokonaan kaupungille isolla rahalla.
Mikä on vielä läpinäkyvää päätöksentekoa?
4
130
Vastaukset
- merkkierkki
ei kaupunki mitään lainaa anna vaan takaa lainan
kaksi aivan eri juttua - Toimittaja
Olisi mielenkiintoista tutkia näitä päätöksiä ja ihmisten henkilöhistorioita. En väitä mitään keskinäisiä seksihommia olevan aina taustalla, koska en paikalla ole ollut. Lainan takaus on kyseessä nyt, mutta mitä kaikkea on ollut aiemmin. Miksi muut eivät saaneet takausta? Onko sama yrittäjä saanut Justin valaistuksen hoidettavakseen ilman kilpailutusta? Onko saman yrittäjän vanhat tilat ole kaupunki vuokrannut kovalla rahalla? Ostaako Kaupunki yrittäjiltä salibandyhallin isolla rahalla itselleen jatkossa?
Korjatkaa jos ei näin ole tai ole ollut.
Kaupunginjohtajan palkkaa piti aikoinaan hinata ylöspäin vain hetki ennen kuin paljastettiin eroaikeet julkisuuteen, sekä sitä korotusta ajavan oma ehdokkuus virkaan. Aivan turhaa väittää ettei muut tienneet. Miten sellainen salaisuus muka pysyisi vieressä vapaallakin paljon olevalta ihmiseltä vaikka aamuyön tunteina jossain risteilylaivan syövereissä?
Miksi salibandyhallin muut halukkaat yrittäjät on tyrmätty joko kieltävän tilojen löytymisellä, tonttien löytymisellä ja kaupungin tukien kieltämisellä? Oliko tämä päätetty jo silloin kun muut tätä suunnittelivat? Miksi Foxiin ei tullut salibandykseskusta 2015?
Paljon kysymyksiä ja vähän vastauksia.
Vielä kun lisätään Vanhiksen kentän huhutut kerrostalot ja muu rakentaminen, kartanon matkailu ja infopiste pikku kahvilalla, on soppa hämmennetty ilman että Kehitysjohtajan virkaan edes mennään. Siis siihen puutteellisella koulutuksella valittuun ystävään, joka valittiin virkaan minkä ystävät räätälöivät häntä varten. Kuka tutkisi näitä pohjia myöten? Kuka kertoisi ääneen kuka saa koko aika rahaa Perhelän aitojen vuokratuloina? - Oletoikeassa
Olet oikeassa. Olen huomannut saman Järvenpään päätöksenteon kulttuurissa. Jonkun pitäisi nyt nostaa tämä laillinen korruptio pöydälle ja tutkia perusteellisesti. Järvenpääläistä yritystä on suosittu useissa rahakkaissa päätöksissä, yrityksen omistaja itse istuu kaupungin päättäjissä. Unohtamatta kokoomuksen kikkailua pankkikorteilla...
- Muuttoliike
Ihmiset ovat väsyneitä ainaisiin epäselvyyksiin eivätkä jaksa enää puuttua asioihin. Säätäköön se pieni porukka kaupungista sellaisen kun haluavat, ja ihmiset joko tottuu tai muuttaa pois. Itse muutimme pois ja yritys lähti meidän mukana. Työntekijätkin olivat innoissaan koska olivat muuttoa pois itsekin miettineet. Nyt kun etsimme heille uudet asunnot uudesta kaupungista, loksahtivat kaikki kohdalleen.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.1492013Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3051707- 931557
Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2001190Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois761182- 671140
- 221027
- 48997
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl73946- 45927