Katso tämä pieni video ensin jossa USAn ent. presidentti Jimmy Carter puhuu asiasta:
https://www.youtube.com/watch?v=uvtC_qzHVM4
Toisen maailmansodan jälkeen Lähi-Itään perustettiin oma maa juutalaisille. Nimeksi tuli Israel. Alue oli Palestiinan maata ja siellä tietenkin asui Palestiinan kansalaiset. Alue jaettiin YK:n johdolla niin että maat saivat oman alueensa. Välittömästi perustamisen jälkeen Israel ryhtyi valtaamaan lisää alueita itselleen ja ahdistamaan Palestiinan kansaa. YK selväsanaisesti käski Israelia pysymään sovitussa, mutta ei.
Tänä päivänäkin Israel tekee Palestiinalaisten elämän aivan mahdottomaksi.
Israel ei piittaa kenenkään kielloista taikka määräyksistä. Se pommittaa kylmästi Palestiinalais-alueita eikä välitä mitään tuhoista tai kuolonuhreista. Se ei vetäydy kaappaamista alueistaan vaan perustaa uusia asuinalueita omille kansalaisilleen johon Palestiinalaisilla ei ole mitään asiaa. Vaikka maa on Palestiinalaisten..........
PALESTINIAN REFUGEES WELCOME.
Tehkäämme jotain Palestiinalaisten tueksi sillä HE TOSIAAN tarvitsevat apua. Muut elintasopakolaiset menkööt muualle.
Palestiinalaiset pakolaiset tervetulleita
1
50
Vastaukset
- mietityttää
Viestissäsi on perustavaa laatua olevia virheitä, jotka ovat hyvin yleisiä.
Israelia ei perustettu Palestiinan maalle, vaan alueelle nimeltään Palestiina. Suomea ei perustettu Fennoskandian maalle, vaan alueelle nimeltä Fennoskandia. Alueen asukkaat eivät olleet Palestiinan kansalaisia, vaan Palestiinan asukkaita. Alueella ei ollut valtiota, jonka kansalaisia he olisivat voineet olla. Suuri osa alueen asukkaista oli juutalaisia.
Israelin perustamisen jälkeen Israel ei ryhtynyt valtaamaan lisää alueita itselleen, vaan useat alueen valtiot hyökkäsivät Israelia vastaan.
Israel ei tee "palestiinalaisten" elämää mahdottomaksi. Palestiinalaisten elämä ei ole mahdotonta, mutta pahiten sitä vaikeuttaa Hamas ja PLO/Fatah.
Näistä videoista voit tutustua palestiinalaisnäkökulmaan aiheeseen liittyen.
https://youtu.be/c2NaiX-hvVQ
https://youtu.be/pxsMr7k6cZE
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat1118093Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur4287269SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden2085538Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien1364463Kun täällä kysytään aina vaan naisilta
Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en824421Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal994331Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr104042Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!
Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.03720Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen
Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil132590Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p12416