Laki kumottu, profetiat täytetty

Uudessa Testamentissa sanotaan selkeästi, että Jeesus NIMENOMAAN KUMOSI Vanhan Testamentin lain. Esimerkiksi Hebrealaiskirjeen 7 luvussa puhutaan KUMOAMISESTA:

"Jos jo Leevin pappisvirka, josta Israelin kansalle on annettu säädökset laissa, olisi johtanut täydellisyyteen, mitä tarvetta olisi ollut sanoa, että vielä tulee uudenlainen pappi, jonka pappeus on Melkisedekin pappeutta, ei Aaronin?...Näin KUMOTAAN aikaisempi määräys, koska se oli heikko ja hyödytön: eihän laki tehnyt mitään täydelliseksi. Sen tilalle me olemme saaneet parempaa: toivon, joka antaa meille uskalluksen lähestyä Jumalaa."

Ja Kolossalaiskirjeen toisen luvun 14 jakeessa sanotaan:
"...hän KUMOSI meitä rasittavan velkakirjan kaikkine määräyksineen ja teki sen MITÄTTÖMÄKSI naulitsemalla sen ristiin. Hän riisui aseista vallat ja voimat ja saattoi ne kaikki häpeään, kun hän teki Kristuksesta niiden voittajan."

Hebrealaiskirjeessä sanotaan:
"Jos pappisvirka muuttuu, muuttuu välttämättä myös laki." (Hepr. 7:12)

"Mutta sitten hän sanoo: "Tässä olen. Olen tullut täyttämään sinun tahtosi." Hän siis kumoaa nuo määräykset asettaakseen niiden tilalle Jumalan tahdon." (Hepr. 10:9)

"Näin kumotaan aikaisempi määräys, koska se oli heikko ja hyödytön: eihän laki tehnyt mitään täydelliseksi. Sen tilalle me olemme saaneet parempaa: toivon, joka antaa meille uskalluksen lähestyä Jumalaa." (Hepr. 7:18-19)

Kun Jeesus puhuu vuorissarnan yhteydessä siitä, että laista ei häviä pieninkään kirjain hän puhuu JUMALLLISESTA LAISTA, jonka Pyhä henki kirjoittaa kristityn SYDÄMEEN ja jonka vajavainen varjo on vain se laki jonka Mooses kivitauluissa sai.

Galatalaiskirje:
3:10 Sillä kaikki, jotka perustautuvat lain tekoihin, ovat kirouksen alaisia; sillä kirjoitettu on: "Kirottu olkoon jokainen, joka ei pysy kaikessa, mikä on kirjoitettuna lain kirjassa, niin että hän sen tekee."
3:13 Kristus on lunastanut meidät lain kirouksesta, kun hän tuli kiroukseksi meidän edestämme - sillä kirjoitettu on: "Kirottu on jokainen, joka on puuhun ripustettu" -

Toisen Korinttolaiskirjeen kolmannessa luvussa Apostoli Paavali nimittää vanhaa liittoa kuolemaa palvelevaksi viraksi:

"Jo kuolemaa palveleva virka, jonka säädökset oli kaiverrettu kivitauluihin, säteili sellaista kirkkautta, että israelilaiset eivät voineet katsoa Moosesta kasvoihin. Ja kuitenkin hänen kasvojensa kirkkaus oli katoavaa. Kuinka paljon suurempaa kirkkautta säteileekään Hengen palveluvirka!...Koska meillä on tälläinen toivo, esiinnymme aivan avoimesti, toisin kuin Mooses, joka pani kasvoilleen peitteen, jotteivat israelilaiset näkisi katoavaisen loisteen häviämistä."

Galatalaiskirje:
3:24 Niinmuodoin on laista tullut meille kasvattaja Kristukseen, että me uskosta vanhurskaiksi tulisimme.
3:25 Mutta uskon tultua me emme enää ole kasvattajan alaisia.
8298
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

ei ole kymmenestä käskystä vaan ns. seremonia-laista.

Ja Kolossalaiskirjeen toisen luvun 14 jakeessa sanotaan:
"...hän KUMOSI meitä rasittavan velkakirjan kaikkine määräyksineen ja teki sen MITÄTTÖMÄKSI naulitsemalla sen ristiin. Hän riisui aseista vallat ja voimat ja saattoi ne kaikki häpeään, kun hän teki Kristuksesta niiden voittajan."

Viittaa 5.Moos. 31:24-26.

Kymmenen käskyä on voimassa ikuisesti, seremonia koski Juudan kansaa ja oli heille vastaan.

Äänestä

Jaahas, jos näin on, mikäs sitten on syntiä. Käsittääkseni synti on lain rikkomista. Ei Jumala hyväksy syntiä varmasti nytkään, kuten ei vanhan liiton aikanakaan. Kymmenen käskyn laki on Raamatun mukaan ikuinen ja kaikkia ihmisiä koskeva, mittapuu jonka mukaan tuomitaan jokainen teko.

Äänestä

Oli kykenemätön rakentamaan vanhanliiton ihmisille pelastusta, kun se piti kumota epäonnistuneena suunnitelmana, no varmaan kaikki vl.n ihmiset ovat sitten katotuksessa. Tätä uutta liittoa kaupitettaan parempana, no näkkyy silti suurin osa kolahtavan sinne katotukseen. Pitäsköhän tehrä taas uusi.. Vai onkohan noissa selityksissä ollut jotain vialla kun esim tuossa edellä tuotiin KTS, ajatuksissa esille, ja monissa vastaavissa puheissa.

Äänestä

Vanhan ja uuden liiton erot
Asian havainnollistamiseksi katsotaan minun käteni varjoa piirtoheittimen kautta valkokankaalla. Se itse asiassa pimentää alustaa ja näyttää tietyt rajat, jotka ovat käden muotoiset, vaikka itse käsi on pimennossa. Se on Vanhan Testamentin olemus. Sinä näet siitä jotakin varjonomaisesti totuudessa.
Jumalan ilmoitus VT:ssa julistaa varjonomaisesti Kristusta. Mutta jos olet lain alla, niin silloin olet kuitenkin pimeydessä, vaikka sieltä totuuden muotoa näkyykin. Uusi Testamentti on verrannollinen näin Vanhalle Testamentille. Mutta UT:ssa tulee esiin aito elävä käsi. Tämä on Vanhan ja Uuden ero. Tässä on käsi, joka voi tarttua ja elää. Varjo ei elänyt, eikä voinut tarttua, vaikka se käden muodon näyttikin.
Sen vuoksi Paavali sanoo, että Vanhan liiton säädökset olivat niin kuin tulevaisen varjo, mutta me olemme elävässä Kristuksen yhteydessä.
Israelin ja Jumalan välillä oli aikoinaan Mooseksen kautta tehty lakiliitto. Kristuksen tultua se lakkasi olemasta voimassa, koska sijaan tuli uusi liitto. Laki ei ole myöskään koskaan ollutkaan meidän liittomme, koska se oli tehty vain Jumalan ja Israelin välille.
Sanonta "laista on tullut meille kasvattaja Kristukseen," tarkoittaa että laki kasvattaa meitä vain siihen asti kun uskoon tulemme. Kasvattaja Kristukseen se on siinä mielessä, että se opettaa ihmisen näkemään syntisyytensä ja kadotetun tilansa. "Mutta uskon tultua me emme enää ole kasvattajan alaisia." Kun ihminen on tullut uskoon, lain kasvatustehtävä päättyy sillä hetkellä ja sen jälkeen ei enää kukaan voi tulla kasvattamaan kristittyä lailla.
Laissa ovat elämää suojelevat yleiset periaatteet ja raja-aidat, jotka ovat aina voimassa niiltä osin, jotka Uusi Testamentti toistaa esim. Mooseksen laista, mutta niitä ei ole annettu autuuden saavuttamiseksi, vaan ihmiselämän varjelemiseksi. Kaikkia säädöksiä ei ole toistettu Uudessa Testamentissa esim. epäpuhtaita ruokia koskevia eikä seremonialain osuuksia, jotka liittyvät jumalanpalvelukseen.

Lue lisää: http://www.nic.fi/~jlindell/raamluku.htm

Äänestä
  • Mielestäni Israelin kansaa sitoo omalla tavallaan vielä moni vl. asia, ympärileikkaus, terveellinen ravinto, jne. mikä ei pakanauskovia ole sitova.
    Uhritoimitusten "kuva tai varjo" ilmoitettiin olevan siihen asti kun oikea Uhrilammas Kristus saapuu tai saapui. Nyt on kertakaikkinen uhri annettu. Pappispalvelukin muuttui, (ylipappi + papit) Hän ja me.

    Käskyt on taas annettu Jumalan tahdon ilmaisuna, mittana, jne. Israelin kansalle, ja pakana uskoville käsittäksemme synnin.

    Niin kauan kun me elämme, uskovanakin, laki vartioitsee lihaamme, mutta ei pelastuskeinona.
    Johtopäätöksenä, laki sinällään ei ole huono, ei kumottu jne. Ja meillä ei ole lupa opettaakkaan muuta oppia lain suhteen.

    Ymmärtäisin meidän jotka uskomme Vapahtajaamme sovittajanamme, emme elä lain alla, koska Hän sen täytti puolestamme, mutta kun lihassamme ei asu mitään hyvää, niin tämä pieni muistutus on asetettu ihmisen sydämeen niin pitkäksi aikaa kun hän elää, ettemme eksyisi.

    Mitä taas tuohon ensin (ravinto) ihmisille paratiisissa ja Israelilaisille annettuun käsipesu, (puhtaat ja saastaiset eläimet) ruokailu asioihin annetut ohjeet ovat vielä tänäänkin vallankumoukseelisia ohjeita. Pilkattiinhan aikoinaan juutalaisia käsienpesusta, mutta he säilyivät paremmin monilta meitä muita kohdanneilta sairauksilta "rutot ym" tämän ohjeen myötä. Eihän meitin lääkärienkin ohjeistuksessa ollut aikoinaan tuo käsihykienia kovin hyvä ja seuraukset oli kammottavat. (ruumishuoneelta synnytysaliin). Kovin taisivat pilkata toisin näkeviä kohtaan, näin esimerkkeinä.
    Samoin terveelliset ruokailut.
    Niin, jo pidemmän aikaan terveyden alueen lehdet ostattavat näillä samoilla ohjeilla ihmisiltä lukuaikaa, ja pyrkimystä elämään terveellisemmin tämän toisinajattelevan maailman keskellä.
    No paljon vastaista ajatusta on kristikansassa jopa pilkaksi asti heitä kohtaan, jotka pyrkivät näkemään positiivisena näköaloina raamatun antaman ohjeen terveellisestä elämästä.

    Terveelliset raamatulliset näköalat ravinnostakaan eivät ole varmaankaan Jumalan antamana kovin huono asia, ja varmaankaan pilkan kohde näin ajatellen, mutta paremminkin meidän pakanoiden suuri etuoikeus saada katsoa ja nauttia sitä mitä Jumala tarjosi omilleen, kansalleen, ja emmekö me sitten ole Hänen omiaan ja kansaansa?

    Kylvämämme mielipiteet saattavat olla sanoisinko ei niin 100% oikeita, mutta näin joidenkin mieliin iskostuneina aiheuttaa sitten vääränlaista ei rakkaudellista ajatuksen vaihtoa ihmisten kesken. Näin pikaisesti piipahtaen vmp.Lahti

    Äänestä

Kristus antoi ihmisille uuden käskyn,rakkauden käskyn(John.13:34 15:12,17)Voidaanko ajatella, että mainittu rakkauden käsky olisi kymmenen käskyn lisänä tai suorastaan niiden tilalla?
"Jeesus ei sanonut rakkauden tekevän kymmentä käskyä mitättömäksi.
Hän osoitti niiden riippuvan siinä kiinni(Matt.22:40)Näin hän totesi kun häneltä kysyttiin,
mikä on suurin käsky laissa(jakeet35-39)
Luukas kertoo kahdesta kansan johtomiehestä, jotka
kysyivät:"Opettaja, mitä minun tulee tehdä, jotta saisin omakseni iankaikkisen elämän"
He saivat kuitenkin erilaiset vastaukset.
Toinen sai Jeesukselta kehoituksen noudattaa mainittuja rakkauden käskyjä.(10:26-28)
Toista kehoitettiin kuuliaisuuteen kymmenelle käskylle(18:20)
Kysymys ei voi olla siitä, että Herra olisi ollut puolueellinen ja vaatinut eri asioita eri ihmisiltä.
Molemmille annettiin samanlaiset periaatteet elämää varten.Toiselle korostettiin kymmentä käskyä ne nimeltä mainiten.
Toinen sai Jeesuksen hyväksymisen, kun hän ymmärsi
, että rakkauden kaksoiskäsky on kymmenen käskyn yhteenveto.
Paavali kirjoitti Galatalaisille:"Kristuksessa Jeesuksessa on yhdentekevää, onko ihminen ympärileikattu vai ei.Ainoa tärkeä on rakkautena vaikuttava usko"(Gal.5:6)
Korinttilaisille hän puolestaan kirjoitti:"on yhdentekevää,onko ihminen ympärileikattu vai ei
;tärkeää on Jumalan käskyjen noudattaminen"(1.Kor.7:19)
Samalla kun Jeesus sanoi pitäneensä isänsä käskyt,
hän sanoi pysyneensä hänen rakkaudessaan(John.15:10) Jeesus antoi esimerkin rakkaudesta ja samalla toi käskyihin uuden näkökulman.
Monissa muissakin Uuden testamentin kohdissa rakkaus ja käskyjen pitäminen liitetään yhteen
(John.14:15,21 Gal.5:22,23 1.Tim.1:5 1.John.2:3-5 5:2,3 2.John.5,6)
Mainitut käskyt tarkoittavat selvästi kymmentä käskyä.
Rakkaus Jumalaa kohtaan saa aikaan sen, että kunnioitamme Jumalaa yli kaiken,ja siten noudatamme ensimmäisiä kymmenestä käskystä.
Rakkaus lähimmäisiä kohtaan puolestaan vaikuttaa sen ettemme tee heille mitään pahaa, ja siten noudatamme loppuja kymmenestä käskystä."
Näin on kirjoittanut Auvo Helminen kirjassa:"vastaus löytyy raamatusta.
Entä lain merkitys Paavalin kirjeissä?
Se on jo toinen aihe, muuten tulee liian pitkä juttu.

Äänestä
  • omia keksintöjä vaan suuri rabbi Hillel disti niistä jo n.100 vuotta aikaisemmin.
    Sama koskee lähes kaikkia Jeesuksen "vallankumouksellisia" sanontoja.

    Äänestä

  • tinotito kirjoitti:

    omia keksintöjä vaan suuri rabbi Hillel disti niistä jo n.100 vuotta aikaisemmin.
    Sama koskee lähes kaikkia Jeesuksen "vallankumouksellisia" sanontoja.

    Kyllä varmasti rabbi Hillel tiesi asioista, olihan hän varmaankin kansan opettaja.
    Koska kymmenen käskyä annettiin sitä varten, että ihmisillä olisi oikea suhde Jumalaan ja lähimmäisiin(Luuk.10:26-28 18:20), niitä on tarvittu niin kauan kuin ihmisiä on ollut.
    Huolellinen raamatunlukija havaitsee myös, että ne ovat olleet voimassa maailman alusta lähtien.
    Ja ne vahvistettiin Siinain tapahtumien yhteydessä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


KTS kirjoitti:

Uudessa Testamentissa sanotaan selkeästi, että Jeesus NIMENOMAAN KUMOSI Vanhan Testamentin lain. Esimerkiksi Hebrealaiskirjeen 7 luvussa puhutaan KUMOAMISESTA:

"Jos jo Leevin pappisvirka, josta Israelin kansalle on annettu säädökset laissa, olisi johtanut täydellisyyteen, mitä tarvetta olisi ollut sanoa, että vielä tulee uudenlainen pappi, jonka pappeus on Melkisedekin pappeutta, ei Aaronin?...Näin KUMOTAAN aikaisempi määräys, koska se oli heikko ja hyödytön: eihän laki tehnyt mitään täydelliseksi. Sen tilalle me olemme saaneet parempaa: toivon, joka antaa meille uskalluksen lähestyä Jumalaa."

Ja Kolossalaiskirjeen toisen luvun 14 jakeessa sanotaan:
"...hän KUMOSI meitä rasittavan velkakirjan kaikkine määräyksineen ja teki sen MITÄTTÖMÄKSI naulitsemalla sen ristiin. Hän riisui aseista vallat ja voimat ja saattoi ne kaikki häpeään, kun hän teki Kristuksesta niiden voittajan."

Hebrealaiskirjeessä sanotaan:
"Jos pappisvirka muuttuu, muuttuu välttämättä myös laki." (Hepr. 7:12)

"Mutta sitten hän sanoo: "Tässä olen. Olen tullut täyttämään sinun tahtosi." Hän siis kumoaa nuo määräykset asettaakseen niiden tilalle Jumalan tahdon." (Hepr. 10:9)

"Näin kumotaan aikaisempi määräys, koska se oli heikko ja hyödytön: eihän laki tehnyt mitään täydelliseksi. Sen tilalle me olemme saaneet parempaa: toivon, joka antaa meille uskalluksen lähestyä Jumalaa." (Hepr. 7:18-19)

Kun Jeesus puhuu vuorissarnan yhteydessä siitä, että laista ei häviä pieninkään kirjain hän puhuu JUMALLLISESTA LAISTA, jonka Pyhä henki kirjoittaa kristityn SYDÄMEEN ja jonka vajavainen varjo on vain se laki jonka Mooses kivitauluissa sai.

Galatalaiskirje:
3:10 Sillä kaikki, jotka perustautuvat lain tekoihin, ovat kirouksen alaisia; sillä kirjoitettu on: "Kirottu olkoon jokainen, joka ei pysy kaikessa, mikä on kirjoitettuna lain kirjassa, niin että hän sen tekee."
3:13 Kristus on lunastanut meidät lain kirouksesta, kun hän tuli kiroukseksi meidän edestämme - sillä kirjoitettu on: "Kirottu on jokainen, joka on puuhun ripustettu" -

Toisen Korinttolaiskirjeen kolmannessa luvussa Apostoli Paavali nimittää vanhaa liittoa kuolemaa palvelevaksi viraksi:

"Jo kuolemaa palveleva virka, jonka säädökset oli kaiverrettu kivitauluihin, säteili sellaista kirkkautta, että israelilaiset eivät voineet katsoa Moosesta kasvoihin. Ja kuitenkin hänen kasvojensa kirkkaus oli katoavaa. Kuinka paljon suurempaa kirkkautta säteileekään Hengen palveluvirka!...Koska meillä on tälläinen toivo, esiinnymme aivan avoimesti, toisin kuin Mooses, joka pani kasvoilleen peitteen, jotteivat israelilaiset näkisi katoavaisen loisteen häviämistä."

Galatalaiskirje:
3:24 Niinmuodoin on laista tullut meille kasvattaja Kristukseen, että me uskosta vanhurskaiksi tulisimme.
3:25 Mutta uskon tultua me emme enää ole kasvattajan alaisia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu