Kysymyksiä valituista

Eikö saatanalle ole ilmoitettu, ettei koske valittuihin? tai yrittääkö saatana siittä huolimatta eksyttää valitut, vaikkei se ole mahdollista?
Miten tuo om selvitetty raamatussa?

Kalkittujen hautojen johdostahan tuota tulee tapahtumaan.
9<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Saatananoppi on kalkittujen hautojen oppi, joka pyrkii sisälle seurakuntiin ja on jo siellä. Tuossa on sellainen eksytyksen siemen, joka on puettu valkeudeksi rakkauden ja ekumenian nimessä.
Äärikarismaattisuus on näkyvämpi. Tämä kalkittujen hautojen oppi on salakavalampi.

Äänestä

Ehkä juuri sinä et olekaan "valittu"! Karmistuttava ajatus, eikö?

Äänestä
  • En tarkoita itseäni. En puhu nyt itsestäni. Puhun kuin ulkoapäin ja katselen. Ei nyt puhuta siittä mikä minä olen.
    Varmasti esittämääni asiaa kohtaan nousee vastustusta.

    Äänestä

Sr tulee käymään juuri niin. Jos kaikki uskivaiset ovat raamatussa olevia valittuja siis Jeesukseen uskovia. Eihän he muutoin olisikaan uskovia, jos eivät usko Jeesuksen olevan Vapahtajan.
Kalkittujen hautojen oppiin mukaan menevät joutuvat valitsemaan ja jotka valitsevat kalkitunopin, he eksyvät ja menevät kadotukseen.
Silloin on myöhäistä enää huutaa Jeesusta avukseen.
Saatanan kavala juoni pukeutua valkeudeksi.
Nyt tämä alkaa pikku hiljaa avautumaan minulle. Vuosia kestikin.

Äänestä
  • Taitavat nuo kalkittujen hautojen kaltaiset, joista Herra Jeesus puhuu, olla niitä omavanhurskaita tekopyhiä, jotka kyllä ulospäin näyttävät komeilta, mutta sisältä ovat täynnä kaikenlaista saastaa.
    Yhtä kaikki eksyttäjiä ovat. Niin kauan kuin ihminen kuvittelee itsellään olevan Jumalan eteen vietäväksi muuta kuin syntinsä on hän harhassa ja elää petoksen vallassa.

    Äänestä

  • s-seutulainen kirjoitti:

    Taitavat nuo kalkittujen hautojen kaltaiset, joista Herra Jeesus puhuu, olla niitä omavanhurskaita tekopyhiä, jotka kyllä ulospäin näyttävät komeilta, mutta sisältä ovat täynnä kaikenlaista saastaa.
    Yhtä kaikki eksyttäjiä ovat. Niin kauan kuin ihminen kuvittelee itsellään olevan Jumalan eteen vietäväksi muuta kuin syntinsä on hän harhassa ja elää petoksen vallassa.

    Mutta kun heitä on johdossa, menee koko poppoo kiin sikalauma rinteeltä alas.

    Äänestä

  • Samaatietä kirjoitti:

    Mutta kun heitä on johdossa, menee koko poppoo kiin sikalauma rinteeltä alas.

    Yai jos johto on eksytetty ylemältä taholta ja koko roska perustuu petokseen.

    Äänestä

Jos Herra suo, niin ensi huhtikuussa näemme ne 200 valittua...

Äänestä

Jeesus sanoi, että monet ovat kutsutut, mutta harvat valitut. Kutsutut ovat niitä, joita Jumala kutsui pelastukseen, mutta he hylkäsivät sen. Uudestisyntyneet uskovat ovat valittuja. Mutta se ei vielä riitä, koska lopullinen pelastus on vasta perillä. Siksi kutsut, valitut ja uskolliset voittavat iankaikkisen elämän itselleen. Tulee siis olla uskollinen kuolemaan asti.

Tämä ei ole ennaltamääräämisoppi, vaan ennaltatuntemisoppi. Jumala, joka tuntee tulevaisuuden, on tiennyt jo ennen ihmisen syntymää, miten ihminen tulee toimimaan evankeliumin suhteen. "Sillä ne, jotka hän on edeltätuntenut, hän on myös edeltämäärännyt Poikansa kuvan kaltaisiksi" (Room. 8:29).

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Samaatietä kirjoitti:

Eikö saatanalle ole ilmoitettu, ettei koske valittuihin? tai yrittääkö saatana siittä huolimatta eksyttää valitut, vaikkei se ole mahdollista?
Miten tuo om selvitetty raamatussa?

Kalkittujen hautojen johdostahan tuota tulee tapahtumaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu