Ystävän laulu

Suomalaisten pitäisi tehdä joululaulu, missä on se piippua polttava Josef, Pietarissa ilahduttaisiin Stalin aiheisista kauniista lauluista.

Siitä tunnet sä Staalinin
Kun on vierelläs vielä hän
Turhat tuttavat silloin ois
Hävinneet pian pois
8<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Radiosta kuulin juuri Soutajan laulun. "Anna meren se selvittää, kuka rannalle jää..."

Mistä tunnet sä soutajan
Onko oikea karkuri hän
Anna meren se selvittää
Kuka rannalle jää
Ja jos silloin kun myrsky soi
Vain sun kumppanis vaikeroi
Vene lähimpään rantaan vie
Jääköön pois mikä lie 

Mistä tunnet sä soutajan
Onko oikea souturi hän
Anna veneen se selvittää
Kuka rannalle jää
Kun on vitjassa kaikki muut
Ja monen näkyvät kylkiluut
Kuka rannallas ruikuttaa
Takaisin mennä et saa 

Mistä tunnet sä soutajan
Onko oikea fiskari hän
Ajat ankeimmat selvittää
Kuka rannalle jää
Kun on Suomella vaikeaa
Ja se tarvitsee sotijaa
Silloin sankaruus punnitaan
Muut soutaa menojaan
Siitä tunnet sä soutajan
Kun on airoissa vielä hän
Turhat tuttavat, luotsit ois
Hävinneet pian pois.

Äänestä

Kyllä Petttersson oli selvinpäin ollessaan ihan normaalin näköinen kaveri. Tuo häntä haastatteleva tyyppi on juonessa mikana. Molemmat tietävät ettei Palmea kukaan tappanut. Ei ainakaan Pettersson eikä Haamumies, joka ei muistuta Petterssonia lainkaan vaikka Pettersson pidätettiin juuri sen takia, että muistutti Haamumiestä, jolla ei ole itse tappamisen kanssa mitään tekemistä. Jossain muussa kyllä.

Olen kuunnellut hänen tarinansa, mutta hän saa sen kertoa itse kunhan saa teiltä kysymyksiä. Ehkä teidän on vaikea kysyä häneltä näin suorassa lähetyksessä mitään, mutta sanon ettei tämä nyt ole suora lähetys, kun hän ei ole täällä tänään. Lähti ryypiskelemään muualle. Kova juoppo se on. Sen tiedän.

https://www.youtube.com/watch?v=a8n7Ugq3CHo
https://vignette2.wikia.nocookie.net/palmemordet/images/8/8f/Fantomen.jpg/revision/latest?cb=20110731144435

Äänestä

Sä punatähdistä kirkkain nyt loisteesi luo
sinne Suomeeni kaukaisehen!
Ja sitten kun sammuu suojeluskuntien tuikkeesi tuo,
Sosialisoi se maa muistojen!
Sen vertaista toista en mistään ma saa,
on armain ja kallein mull' ain Suomenmaa!
Ja kiitosta sen laulu soi Siperian aroillakin
ja soi aina lauluista punaisin myös uudelleen kasvatetun lahtarin.

Äänestä

Lahtarit osaavat vain agitoida vihapuheillaan, ei ne kulttuurista mitään ymmärrä.

Äänestä
  • Kylttyyri on nyt täysin sinikeltaista. Saanut tosin alkunsa suomalaisilta viikingeiltä.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Bandalissimusstaalin kirjoitti:

Suomalaisten pitäisi tehdä joululaulu, missä on se piippua polttava Josef, Pietarissa ilahduttaisiin Stalin aiheisista kauniista lauluista.

Siitä tunnet sä Staalinin
Kun on vierelläs vielä hän
Turhat tuttavat silloin ois
Hävinneet pian pois

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu