Helsinkiläinen yrittäjä on hakemassa lupia tuulivoiman rakennuttamiseen Ohkolaan.
https://www.mantsalanuutiset.fi/artikkeli/718254-tuulivoimaloita-suunnitteilla-ohkolaan
Tämä saattaa kuullostaa ympäristöystävälliseltä vaihtoehdolta, jos ei ole tietoinen tuulimyllyjen aiheuttamasta infraäänestä ja maatärinästä, joka vaikuttaa jopa 20 km päähän tuulimyllyn sijainnista aiheuttaen moninaisia terveyshäiriöitä ihmiselle ja eläimistölle. Tuulivoimaloiden takia monet ihmiset ovat joutuneet hylkäämään asuinsijansa ja tämä on vaiettu mediassa ja oireet kielletty.
Alla lainaus sivustolta https://sairastuulivoima.com/ jossa voit lukea lisää aiheesta.
''Tuulivoimaloiden infraäänen haitalliset terveysvaikutukset ovat olleet tiedossa jo yli kaksi vuosikymmentä. Ulkomailla nämä vaikutukset ovat olleet nähtävillä ja tutkittuina jo vuosia. Kaikesta tiedosta ja varoituksista huolimatta Suomalaisten terveyttä ollaan tuhoamassa pikavauhtia rakennettaessa jättimäisten teollisten tuulivoimaloiden verkostoa, joiden tuottama infraääni kattaa pian kolmanneksen Suomen pinta-alasta.
Suuret tuulivoimalat tuottavat infraäänisaastetta, eli sykkivää paineaaltoilua, joka etenee kymmenien kilometrien päähän ja tunkeutuu rakennusten sisälle
Infraäänisaaste sairastuttaa peruuttamattomasti sille altistuvat ihmiset.
Infraäänialtistuksen tiedetään aiheuttavan erilaisia terveyshaittoja. Haittojen muodostuminen ja vakavuus riippuu altistuksen voimakkuudesta ja kestosta. Ennennäkemättömän suuret tuulivoimalat aiheuttavat aiempaa voimakkaampaa infraääntä ja samalla vaurioittavat elimistöä lyhyemmässä ajassa. Kuulo- ja tasapainoelimistön infraäänialtistus johtaa nopeasti muun muassa erilaisiin korvaoireisiin, huimaukseen ja pahoinvointiin. Tuuliolosuhteiden mukaan vaihtelevat kiputuntemukset muun muassa päässä, lihaksissa ja nivelissä ovat myös tyypillisiä infraäänialtistuksen aiheuttamia oireita. Lyhyellä aikavälillä vaarallisimpia ovat sydänoireet, joiden on raportoitu johtaneen jopa kuolemantapauksiin. Tuulivoimatoimijat haluavat tietysti kieltää kaikenlaiset terveyshaitat, koska voimaloihin on investoitu isot summat ja toiminta on taloudellisesti toimijoille erittäin kannattavaa.''
En ole asiantuntija mutta jo tämän perusteella en halua moista altistusta omaan elinpiiriini ja kehotan jokaista levittämään tätä informaatiota eteenpäin jottei ihmisiä ruveta sairastuttamaan yritysjohtajien toimesta jotka itse majailevat sopivan kaukana hankkeestaan.
Tässä eräs esimerkkitarina: https://www.suomenuutiset.fi/yha-useampi-suomalainen-kokee-tuulivoiman-tuulivaaraksi/
Altistumme jo niin monille eri terveysriskejä aiheuttaville tekijöille, että estetään tämä lisä-naula kansanterveyden arkkuun.
Tuleva tuulivoimahanke uhkaa Ohkolan ympäristön asukkaiden terveyttä
huolestunut__
1
152
Vastaukset
- Raitisasunto
Kyllä se on niin väärin!
Millä sitten enää voi tuleettaa kämppää, kun voimala vie kaiket tuulet?
Toisaalta ei ole vastatuultakaan, kun pyöräilen!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?
Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin2609261IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!
"IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its3136463Verinen koira
Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?681488Mira Luoti, Vain Elämää
kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?61351- 1091131
Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa
Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.831112Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?
Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut72963Mopokeulija
Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin43818Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !
Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus23726MUISTATTEKO SEN?
Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk311718