Samoja-ihmisiä ovat slaavit ja germaanit,kuten kaikki muutkin kansat geeneihin, väriin, kieleen tai kulttuuriin katsomatta.
Slaavit ja germaanit eivät ole historiallisena aikana olleet samaa kansaa, eikä puhuneet samaa kieltä.
Arjalaisen yli-ihmiskäsitteen loivat natsit.Se on täysin vailla tieteellistä pohjaa.
Tällä hetkellä jonkinlaista yli-ihmisuskoa lähinnä tuolla itänaapurissa. Myös pitkin läntistä Eurooppaa on halua jaotella ihmisiä mm. ihonvärinja uskonnon perusteella.
Kaikilla kansoillaon kulttuurinsa,kielensä ja historiansa. Eroja löytyy. Osa on kuviteltuja, osa todellisia.
Suomalaiset eivät ole slaaveja. Vähäinen yhteinen geeniperimä ei siihen riitä. Yhtä vähän olemme germaaneja, vaikka sitäkinperimää on.
Olemme suomalaisia, vaikka se joitakin harmittaa.
Slaavit ja germaanit eivät ole historiallisena aikana olleet samaa kansaa, eikä puhuneet samaa kieltä.
Arjalaisen yli-ihmiskäsitteen loivat natsit.Se on täysin vailla tieteellistä pohjaa.
Tällä hetkellä jonkinlaista yli-ihmisuskoa lähinnä tuolla itänaapurissa. Myös pitkin läntistä Eurooppaa on halua jaotella ihmisiä mm. ihonvärinja uskonnon perusteella.
Kaikilla kansoillaon kulttuurinsa,kielensä ja historiansa. Eroja löytyy. Osa on kuviteltuja, osa todellisia.
Suomalaiset eivät ole slaaveja. Vähäinen yhteinen geeniperimä ei siihen riitä. Yhtä vähän olemme germaaneja, vaikka sitäkinperimää on.
Olemme suomalaisia, vaikka se joitakin harmittaa.
Vastaukset 15
Vanhimmat
luuraavat? Avaushan on täysin vastakkainen palstan mongoolihörhöjen höpinöille!
Kyseessä on yksi erittäin sairas henkilö jonka tiedot genetiikasta tai historiasta ovat olemattomat.
Historian valossa mongoloidit eivät ole suomalaisia vaan uussuomalaisia pyrkyreitä. Usassa vielä reilu sata vuotta sitten suomalaiset tungettiin reservaatteihin. Eurooppalaiset vierastavat lastenraiskaajia, jotka Aasian periltä kuolaavat raiskaamaan lapsia ja selittävät päälle olevansa alkuperäisiä finnougreja, suomalaisia tai unkarilaisia. Jos tolkkua ei ole omasta takaa, niin jostain sitä pitää jakaa ali-ihmisillekin.
osoitat virheelliset tiedot ja kerrot oikeat?
"luuraavat? "
Ettekös te ole kaikki siinä.
"Avaushan on täysin vastakkainen palstan mongoolihörhöjen höpinöille!"
No sitten ei kun vaan alatte väittämään vastaan. Me muut taputetaan.
Kumma juttu, että ihmiset, jotka ovat kehittäneet itse oman kulttuurinsa ja haluavat suojella sitä kehitysmaalaisilta, eivät koe tutkimustenkaan esilletuomia asioita hörhöilynä, vaan aina ne ovat toisen kulttuurilla ja historialla kiipiviä pyrkyreitä, joiden mielestä pitää aina vaan suvaita perä-Aasian lastenraiskaajiakin omissa nurkissaan.
Slaavitkaan eivät pidä mongoloideista. Pitäisikö Pohjois-Korean Kimiltä kysyä haluaako nämä Venäjän ja Suomen N1c- kipsakki ym.kalmukkiserkkunsa sinne Aasiaan omiin hoteisiinsa? Saisi vielä mongoloidien tuomat afrikkalaiset ja muut matut kaupan päälle.
Nyt kuulostaa jo niin hyvältä diililtä, että mongoloidit pakkaavat jo matkalaukkujaan afrikkalaistensa kanssa. Emmehän me halua väkisin täällä Euroopassa pitää näitä kipsakkeja mitä lie ovatkaan.
Pohjoissaksalaiset ja puolalaiset ovat enemmän sukua keskenään kuin etelä ja pohjoissaksalaiset. Viimeksi mainitut ovat täysin erottamattomat tsekkien kanssa.
Vuosisatojen kuluessa monet slaavilaiset ja baltilaiset kansat kääntyivät kieleltään germaaneiksi.
Suomalaiset eivät ole kotoisin "kalmukkiarolta". Indoeurooppalaiset kansat kyllä ovat.
https://twitter.com/tapiomatias/status/714671860164726784
https://commons.wikimedia.org/wiki/File:World_Map_of_Y-DNA_Haplogroups.png
Tuohonhan se Aleksanteri uskoi vapautettuaan ne maaorjuudesta 1861. Venäjän sisällissota jossa ihmisiä silvottiin kahtia palasiksi, poltettiin elävältä, haudattiin elävältä ja tehtiin kaikkea mitä oppivat mongooleilta näytti kuitenkin etteivät olleet samoja ihmisiä. Kekkoslovakiassa nostettin hirveä haloo jostakin Hennalasta jota Venäjällä oltaisi 1918 pidetty lähinnä paratiisina. Länsimainen käsitys tasa-arvosta on yksi Venäjän tehokkaimmista aseista länsimaita vastaan. Länkkärit saadaan syyllistämällä ja itsesäälissä rypemällä tukemaan slaavilaisuuden asiaaa.
Olet täysin väärässä. Ratkaisevaa ei ole laatu vaan määrä. Tärkeintä on tappaa hieman vähemmän. Suomikin olisi voinut tappaa 19,5 miljoonaa ja olisimme vielä olleet aivan selvästi vapaa ja turvallinen länsimaa verrattuna Stalinin Neuvostoliittoon. Eli aivan huoletta olisi voitu tappaa kaikki punaiset, sekä kaikki pohjoismaiden sosiaalidemokraatit ja ay-väki, ja varmaan vielä saksalaisiakin sosiaalidemokraatteja.
En osaa edes kuvitella kuinka vapaita ja länsimaisia olisimmekaan nykyisin, jos aikanaan vaan olisi uskallettu! Ei olisi saavutetuista eduistaan kiinnipitäviä ryysyläisiä jaloissa.
Mutta me olemme ylpeitä uralilaisista itäjuuristamme. Aivan sama mitä germaanit ja muut huggenotit tuumaavat! -Eiks jeh?
Suomalaiset ovat ylpeitä suomalaisista juuristaan ja vanhasta kulttuuristaan ja kansanperinteestään, joka kyllä pärjää mainiosti muiden joukossa.
Se ei ole sidoksissa sinun ahdasmielisiiin poliittisiin ilmansuuntiisi.
Oblomov kertoo hyvin minkälaisia saamattomia vätyksiä slaavit ovat ilman ulkopuolista apua. Slaavien tilannehan ei johdu sodista, koska Venäjä, Puola, Bulgaria ja Serbia ovat usein olleet hyökkääjän roolissa.
Kerropas idiootti milloin viimeksi Puola on hyökännyt jonnekin.
""Suomalaiset eivät ole slaaveja. Vähäinen yhteinen geeniperimä ei siihen riitä. Yhtä vähän olemme germaaneja, vaikka sitäkinperimää on."""
Jotkut ovat slaaveja ja germaaneja, jotkut ovat mongoloideja. Näin yksinkertaista se on. Kaikille ei ole jaettu samalla kauhalla, joten on turha odottaa, että mongoloidi ymmärtäisi niitä pieniä suuria eroja eri väestöryhmien välillä.