Venäjä mainittu kahdeksan kertaa palstan etusivun otsikoissa

Nato neljästi.

Mistä se kertoo?
10<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Kaikki suomalaiset lentokentät ja vara-laskeutumisalueet näkyvät satelliittikuvissa. Viholliselta menee vartti täsmäpommittaa ne kuopille. Vaikka koneet saataisiin ilmaan, niitä ei saisi alas.

Sen sijaan vihollisen ilmavoimat - helikopteri, hävittäjät - saa parhaiten torjuttua siirrettävällä maasta-ilmaan torjuntaohjuksella. Näitä Suomi tarvitsee. Lentokoneet ovat hyökkäysase. Niillä ei siis tee juuri mitään, sillä mahdollisen vihollisen ilmatorjunta on maailman huippuluokkaa.

Äänestä
  • todisti jo 80-luvulla "mahdollisen" vihollisen ilmatorjunnan laadun kahauttamalla Malmilta suoraan pelipaikalle, Kremlin muurin pieleen Punaiselle torille. Olin tontilla ja huuli mopon renkaalla, mutta oli towerikin ihmeissään.

    1Äänestä

  • Viimeksi tuo kremlingrammarin, nyyhkien julistama "mahdollisen vihollisen ilmatorjunta .." nähtiin käytännössä Syyriassa.
    0-torjuntaa kissanpieruraketitshkeillla. "Ei otettu käyttöön", kuului kremlingrammarin täysin älyvapaa "puolustuspuhe". Gsus sentään "Ei otettu käyttöön ..." :-)
    Anna mun kaikki kestää ...

    IMHO.

    2Äänestä

  • Venäjän kykyä tuhota Suomen lentotukikohdat liioitellaan yleisesti, no liioitellaan takaisin, vai liioitellaanko?
    Todellisia vaihtoehtoja maantietukikohdiksi on suomessa satoja, osa vaatii valopylväiden poiston ja vähän harvesteria, osa ei kumpaakaan. kuinka moni näistä on varustettu jollain infralle tai edes karttavalmisteltu, sitä ei tiedä kovin moni. Konehalliksi käy seinätön lato tien varressa, Hornet (tai sen seuraaja) on varsin maastokelpoinen kulkupeli, mikäli sitä siirretään kevyesti pioneerien käsittelemää soratietä pitkin nelivetotraktorilla. Jos epäiltyjä kohteita on satoja, alkaa venäjältäkin loppua paukut. 5 risteilyohjusta/epäilty maantietukikohdan kiitoratapätkä on esimerkiksi kertoimella 300 aika paljoin. Mikäli epäillyn kiitotien lisäksi yritetään tuhota kaikki epäillyt konesuojat ja huoltoinfra 1000 m säteellä kiitotiestä, tarvitaan vielä monin kertainen määrä risteilyohjuksia, pommeja tai rynnäkkökoneen ampumia ohjuksia. Yhden risteilyohjuksen, pommin tai ohjuksen tekemän kuopan täyttää pioneerit muutamassa tunnissa nousua varten ja laskeutumista ei varsin tiuhassakaan olevat kuopat estä, miksi muuten ilmavoimissa harjoiteltaisiin lentotukialuksilta tuttua vaijeripysäytystä? Yhdelläkään tiedetyllä varalaskupaikalla sitä ei tarvita.
    Satelliitit ovat varmasti hyviä, jopa venäläiset satelliitit, mutta pilvisenä yönä niillä näkee Hornettien ja niiden huoltokaluston liikkeistä kovin vähän, erityisesti mikäli katselun kohde ei halua tulla nähdyksi. Ja jos jossain kohdassa haluaa tulla nähdyksi, näkijä ei välttämättä tiedä näkikö jotain joka haluttiin nähdä vai näkikö jotain johon pitäisi risteilyohjus ohjata.
    Tähän kun lisää uskottavan ilmatorjunnan ja panssarintorjunnan, aletaan puhua aika lailla happamasta sitruunasta.
    Ydinaseilla leikkiminen on sitten toinen juttu, mutta sitten alkaa olla asiat sen verran sekasortoisessa tilassa, että Suomi ei ehkä sittenkään ole niiden ripottelun ykköskohteita, eikä ainakaan Hornet jahdissa.

    2Äänestä

  • 44.Div kirjoitti:

    Viimeksi tuo kremlingrammarin, nyyhkien julistama "mahdollisen vihollisen ilmatorjunta .." nähtiin käytännössä Syyriassa.
    0-torjuntaa kissanpieruraketitshkeillla. "Ei otettu käyttöön", kuului kremlingrammarin täysin älyvapaa "puolustuspuhe". Gsus sentään "Ei otettu käyttöön ..." :-)
    Anna mun kaikki kestää ...

    IMHO.

    Onko näin?

    Äänestä

  • näinkö_on kirjoitti:

    Onko näin?

    Niin se oli ... ja meni, vaikka kremlingrammarit valehtelivat ummet ja lammet.
    Linkkejä ei voi laittaa, koska komukkamode poistaa postauksen. Joudut kaivelemaan ne uutiset kuukkelista ihan itse.

    IMHO.

    1Äänestä

Suomen maan puolustus nollassa maahan muuttaja arvokkaampi kuin oma kansa ihme ettei kiinnosta loiset saa kaiken ilmaiseksi kulta vadilta...

Äänestä
  • Kyyyyyyllä se maanpuolustus kiinnostaa aika suurta osaa Suomalaisista, kun vuoden aikana harjoittelee n. 51 000 henkilöä ja Kh-vuorokausia kertyy n. 91 000 kappaletta.

    Ei reservi istu peukkuja pyörittelemässä "Veijo-Esson Baarissa" ... ja naapurikin tietää sen. :-)

    IMHO.

    2Äänestä

Venäjä on siksi mainittu kahdeksan kertaa ja Nato neljä kertaa, koska Naton puolesta kirjoittajia on noin kahdeksan ja ja vastaan neljä. Koska pidetään pikkujoulut?

Äänestä

Venäjä mainitaan useasti, koska ilman sitä NATO menettää merkityksensä. Venäjä halusi päästä aiemmin NATOn jäseneksi, mutta sitä ei päästetty, koska natovetoinen koalitio tarvitsee uhan, jota nyt nimitetään Venäjäksi, pysyäkseen koossa. Liittoumia tarvitsevat maailmaa ohjailevat pankkiirit, jotta he voivat käynnistää sotia ja tienata niillä. Kaikissa maailman suurimmissa sodissa aina 1800- luvulta tähän päivään on ollut liittoumia. Maailmansodat eivät ole mahdollisia ilman sotilasliittoumia siksi NATOa tarvitaan.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


KohtaVarmaanHyökkövää kirjoitti:

Nato neljästi.

Mistä se kertoo?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu