Kiina oli vielä kymmenen vuotta sitten halpakopioita tuottava kehitysmaa, mutta nykyän se on maailman johtava talousmahti.
Venäjä on vielä raaka-aineita tuottava kehitysmaa, mutta se pystyy vähitellen haastamaan muita maailman johtavia maita ja se on ihan heidän omaa ansiotaan. Talouspakotteet ovat myös auttaneet osaltaan.
Venäjällä harjoitetaan kehittyvää, teknologian ja raaka-aineiden vientiin tähtäävää ammattitaitoista talouspolitiikkaa kuten Kiinassakin.
Venäjä on vielä raaka-aineita tuottava kehitysmaa, mutta se pystyy vähitellen haastamaan muita maailman johtavia maita ja se on ihan heidän omaa ansiotaan. Talouspakotteet ovat myös auttaneet osaltaan.
Venäjällä harjoitetaan kehittyvää, teknologian ja raaka-aineiden vientiin tähtäävää ammattitaitoista talouspolitiikkaa kuten Kiinassakin.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Jaahas, putki on aukesi jo aamupäivällä.
Aikainen Nasse Naton nappaa.
Mutta ihan kuten tuossa aloituksessa joku meitä viisaampi on havainnoinut, maailmanpolitiikassa mennään ylös, alas ja ympäri aika nopeasti. Tämän päivän maailmanpoliisi voi olla Vappuna katuojassa.
Putinin ukaasit eivät nosta Venäjää ikuisesta suostaan.
Jos Venäjällä joku ansaitsee niin hän siirtää rahansa turvaan vaikka Kyprokselle että Kremlin rosvot eivät varasta työsi hedelmiä jollain tekaistulla lakijutulla. Sellaisen saa Venäjän tarkoituksellisen sekavassa systeemissä ristiriitaisine pykälineen aikaan kenesta tahansa jolla ei ole päämafioson suojelua.
Venäjä on ja pysyy raaka-aineista elävänä kehitysmaana.
Kun Venäjästä pitää maalata sotilaallinen uhkakuva niin se on "suurvalta" mutta muuten se on "kehitysmaa". Natodildojen jorinat on äärettömän epäjohdonmukaisia.
"Venäjä on ja pysyy raaka-aineista elävänä kehitysmaana."
Se on varmaankin toiveesi, mutta tulevaisuuttahan ei kukaan tiedä.
Kiinalle kateelliset natomaat alkavat moralisoida Kiinan ihmisoikeusrikkomuksia, vaikka Yhdysvallat pitää keskitysleiriä Guantanamossa.
Sattumalta kiinni otettuja vankeja pidetään vuosikausia vangittuna ilman, että heille edes yritettäisiin järjestää oikeudenmukaista oikeudenkäyntiä. Kuolemantuomio on myös voimassa jenkeissä ja Espanja vangitsee kansalaisiaan poliittisina vankeina Katalonian itsenäisyyspyrkimysten tähren.
Historiassa on ylä- ja alamäkiä.
https://www.youtube.com/watch?v=UY9P0QSxlnI
Suomi saa raaka-aineita ja halpaa työvoimaa Venäjältä ja halpaa työvoimaa Virosta. De facto!
Sauli kävi nuoleskelumatkalla.