Joulun sanoma

on se, että Jeesus Kristus, Jumalan Poika tuli ihmiseksi maan päälle, jotta hän voisi pelastaa meidät kurjat!
1567
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Aamen! Jumala ei jättänyt meitä oman "onnemme" varaan.

1Äänestä

joulun tärkein sanoma nykyään unohtunut, vouhotetaan mielin määrin lahjoja ja mässätään suu vaahdossa ruokia..( sori ketkä rakastaa joulua, mutta tämä nyt vaan mun mielipide.)

1Äänestä

Missäkös kohtaa Raamatussa mainitaan jotain joulusta.

1Äänestä
  • Joulua ei sanana varmaankaan mainita. Pointti on kuitenkin se, että Jeesus tuli ihmiseksi, jotta hän pystyi sovittamaan ihmisten synnit.

    1Äänestä

Jumala syntyi ihmiseksi pelastaakseen syntiset ihmiset ja syntisen maailman. Siinä on kyllä juhlan aihetta.

1Äänestä

Laitappas se raamatunkohta esille, jotta mekin sen voimme lukea sen sieltä omin silmin.

1Äänestä
  • Haepa kuule ihan ite se Raamattusi sieltä panttikonttorista ja etsipä ja luepa ihan ite.

    1Äänestä

  • Teejotainitsekin kirjoitti:

    Haepa kuule ihan ite se Raamattusi sieltä panttikonttorista ja etsipä ja luepa ihan ite.

    Ei raamattu kelpaa panttikonttoriin, ei edes jätepaperi keräykseen.

    1Äänestä

Kyllä, vaikka sanomiset on tärkeämmät, kuin valittu sanoma.

Äänestä

Joulun sanoma: Avioton lapsikin voi päästä pitkälle jos pokeri vaan riittää.

1Äänestä

Jeesus tuli, ei merkitystä päivillä, pelastamaan ihmiset Isälle Jumalalle, ja itseäni joudun miettimään olenko arvollinen, enpä näytä kovinkaan paljon olevan, heittiö Jumalan silmissä, vaikka tahtoisin olla hyvä. Jos minua katsoo, olen syntinen, enkä tiedä, voiko Jumala minut pelastaa, sille en voi mitään mutta rakkaus Jumalaan pysyy sydämessäni, jos en kelpaa, en kelpaa, tyhjää on kenekään ruikuttaminen, Jumala tekee päätöksensä; Jumala on tuomari ja oikeudenmukainen ja hyvä siinä.

Äänestä
  • Sillä niin on Jumala maailmaa rakastanut,
    että hän antoi ainokaisen Poikansa, ettei yksikään, joka häneen uskoo, hukkuisi,
    vaan hänellä olisi iankaikkinen elämä.
    Sillä ei Jumala lähettänyt Poikaansa maailmaan tuomitsemaan maailmaa,
    vaan sitä varten, että maailma hänen kauttansa pelastuisi.

    1Äänestä

  • Ei kukaan rehellinen uskova voi sanoa olevansa arvollinen Jumalalle itsessään, vaan uskova kelpaa Jumalalle VAIN Jeesuksen armon, ristin työn tähden ja takia.

    1Äänestä

Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


HUUTAVANÄÄNI kirjoitti:

on se, että Jeesus Kristus, Jumalan Poika tuli ihmiseksi maan päälle, jotta hän voisi pelastaa meidät kurjat!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu