Tykkäättekö joulusta?

Ostin maksalaatikkoa, lanttulaatikkoa, rae juustoa, leipää, tomaatteja, klementiineja, pandan viina konvehteja, budapest suklaata, olutta, vichyä, cocista sai 7 eurolla 15 tölkkiä, kalapuikkoja, perunaa. huomenna haen savulohta vielä ja graavilohta
12<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Kyllähän noilla eväillä jo joulun viettää tosi hyvin ja tietää mitä syö, ens viikon syö jouluruokia niin kyllä sitten maistuukin nakit ja perunasalaattikin.

Äänestä

Ostin kinkun valmiiksi paistetun. 40 euroa siihen meni. Laatikoita saan sukulaiselta, ostin myös rosollia, perunaa olikin jo valmiiksi. Kalaa haen myös huomenna, sitä on pakko ostaa

Äänestä
  • Joulunaika hyvin ruokien suhteen ni tietää mitä syö, kahtoo nyt ostaisko aaton jälkeen kinkun jos tarjouksessa niin paistaa sen ja pilkkoo pakkaseen.

    Äänestä

En erityisesti tykkää joulusta kaikkine kaupallisine hömpötyksineen, mutta muuten on mukava rauhoittua vuoden pimeimpään aikaan, kun päivä alkaa taas pidentymään. Töiden puoleen on mahdollisuus rauhoittua ja vasta joulun jälkeen Nuutin päivänä tammikuussa alkaa arkinen aherrus.
Maksalaatikko ei iske jouluna, mutta muuten tykkään syödä ihan perinteisiä jouluruokia, kuten lanttu-, peruna- ja porkkanalaatikot. Kinkku ei ole oikein meikäläisen juttu, lapsuudenkodissa ei ollut koskaan jouluna kinkkua, oli kalkkunaa ja kalaa ym. Vaimolla meinaa mopo karata aina käsistä jouluna, hän on köyhistä oloista kotoisin ja joku trauma jäännyt lapsuuden jouluista, niin pitää aina hankkia jouluksi vaikka mitä. Salassa ottaa sitten jotai kalliita lainojakin lahjojen ostoon ja vippailee rahaa muualtakin, ei oikein osaa käsitellä rahaa. Aina on kuitenkin selvitty joulusta, kun minä ostan suurelta osin ruokakaupasta tarpeet ja maksan laskut. Vaimo ostaa sitten sukulaisilleen ne lahjat, vaikka ei olis siihen varaakaan. Se vaan on ollut heidän perheen tapa ja vaimo ei pääse siitä irti. Muuten meidän joulun aika menee ihan hyvin.

1Äänestä

Tykkään mut en esim. jotain maksalaatikkoo, raejuustoo , kalapuikkoja laita pöytään koska ei kuulu jouluun. Perunoita ei tarvi kun on perunalaatikko. Niitä ruokia on mitä muutenki syödään vain jouluna.

1Äänestä

Sinäkö nyt sitten sanot mikä kuuluu jouluun ja mikä ei, onhan kalapuikko kalaa niin miksei mukamas maistu jouluna ja raejuusto minkä itsekkin unohtanut.
Se on aivan sama mitä jouluna syö kun muuten tyytyväinen olo.

1Äänestä

Muistitteko ostaa hyasintteja 2-4 e? tuoksuu hyvältä joululle.
Tulee lapsuus mieleen, silloin ei muuta juuri ollutkaan kuin tuo tuoksu.

MaalaisPalvikinkun ostin (jää hernesoppaankin puolet) :p
perunalaatikon valmistan itse , kaupan ovat vetisiä ja mauttomia.
Lanttulaatikkoa
herneitä makeita
kalaa
limppua, tummaa
suklaata

Mukavaa rauhallista aikaa, kaikille.

1Äänestä

Joulu ihan mukavaa aikaa kylläkin ja täytyy itsekkin nollata päänuppi.

1Äänestä

Siinähän hieno lista.
Raejuusto hyvää ja kevyttä.

1Äänestä

En ostanut mitään, ei ole kun 30 euroa rahaa ja se pitää riittää 2 viikkoa.

Äänestä
  • Mistä olet saannut rahaa? Viimeksi sinulla ei ollut yhtään rahaa. Ja saahan 30€ hyvin kahden viikon safkat. Huomenna kaupassa ennen joulurauhan julistusta on paljon halpaa ruokaa ostettavana.

    Äänestä

  • aattonakauppaan kirjoitti:

    Mistä olet saannut rahaa? Viimeksi sinulla ei ollut yhtään rahaa. Ja saahan 30€ hyvin kahden viikon safkat. Huomenna kaupassa ennen joulurauhan julistusta on paljon halpaa ruokaa ostettavana.

    Kyllä minulla rahaa on ollut aina. Eksä myäs autto,ku hää tekkee bisneksiä. Muutama satanen jouluun on ihan tarpeeksi. Tuota cokista saanu ku 2 lavaa ostaa per henkilä. No saa niistä pantit pois sitten. Kinkku saatiin lahjotuksena.

    1Äänestä

Kommentoi aloitusta


Köyhäkaupunkilainen kirjoitti:

Ostin maksalaatikkoa, lanttulaatikkoa, rae juustoa, leipää, tomaatteja, klementiineja, pandan viina konvehteja, budapest suklaata, olutta, vichyä, cocista sai 7 eurolla 15 tölkkiä, kalapuikkoja, perunaa. huomenna haen savulohta vielä ja graavilohta

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu