Maailmanhistorian kovin ääni ?

Luultavasti syntyi siitä kun 10 km halkaisijaltaan ollut asteroidi törmäsi maahan 66 miljoonaa vuotta sitten ja tappoi dinosaurukset.

https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/201808282201165090
4<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Pamaus oli niin kova että se kuuroutti kaikki maan pinnalla olleet heti.

Äänestä

Äänen kovuuden voi laskea. Vuoren kokoisen kiven syöksyminen maan ilmakehään moninkertaisella luodin nopeudella synnyttää valtavan pamauksen.

Tuhansia desibelejä.

Äänestä

Ristitty LäähkäriPekka Reinikainen uskoo että dinosauriita eli vielä muutama tuhat vuotta sitten ja ettei maalmakaan olisi ku ylintään 10 000 v vanha, ehkä vain 6000-7000v. Ihmisen ja muunkin luonnon keenien rappeutumisen takia emme olisi voinu olla olemassa miljoonia tahi eed kymmeniätuhansia vuosia. Nyt ollaan jo aika rappiolla. Aatami ja eeva oli vielä sangen hyvässä hapessa ja monet heiän jälkeensäkin eläneet pääsi 600-900 vuoden ikään. Mielenkiintosia juttuja luminen .fi:ssä muunmuassa. Ja eikös muuten kiinalaisten lohikäärmekuvat muistuta aika lailla dinosauriita, eli ehkä ihminen on joskus nähny niitä ihan livenä

1Äänestä

Joulupukillakin kuulo huononi juuri tuon tapauksen takia.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


76666666665u kirjoitti:

Luultavasti syntyi siitä kun 10 km halkaisijaltaan ollut asteroidi törmäsi maahan 66 miljoonaa vuotta sitten ja tappoi dinosaurukset.

https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/201808282201165090

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu