Onneksi olen tajunnut sen että tuomitseminen ei hyödytä ketään... Miten te suhtaudutte tulevaan talouskriisiin ja siihen että peto kieltää ateismin koska petoa on vain palvottava. Olisiko se väärin jos teidän uskontonne kiellettäisiin ja meidän uskomme joutuisi pakenemaan voittokaana taivaaseen?
Miten ateismi on ristiriidassa sen kanssa mitä tulee tapahtumaan. Miksi ette usko sitä mitä Raamattu on ilmoittanut? Entä pedonmerkki eikö sekään kelpaa teille? Varmaan kelpaa, ettehän te usko mitä Raamattu sanoo vaan te otatte itsepäisesti sen merkin. Jos viestini poistetaan ilmoitan ylöspidolle siitä että sheriffi poistaa viestit nimimerkin perusteella eikä sisällön perusteella.
Miten ateismi on ristiriidassa sen kanssa mitä tulee tapahtumaan. Miksi ette usko sitä mitä Raamattu on ilmoittanut? Entä pedonmerkki eikö sekään kelpaa teille? Varmaan kelpaa, ettehän te usko mitä Raamattu sanoo vaan te otatte itsepäisesti sen merkin. Jos viestini poistetaan ilmoitan ylöspidolle siitä että sheriffi poistaa viestit nimimerkin perusteella eikä sisällön perusteella.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Niin..voisit kyllä itse miettiä perusteitasi: miksi uskot pedon merkkiin, miksi haaveilet taivasten valtakunnasta?
Tämän viestin voi poistaa kyllä pelkän sisällönkin perusteella.
Talouskriisi tulee ilman mitään ennustuksiakin johtuen jenkkien lyhytnäköisestä talouspolitiikasta. Jos ateismi kiellettäisiin poltettaisiinko meidät vääräuskoisina roviolla kirkon toimesta? Keskiaika oli ja meni. Jos tarkoitat pedonmerkillä ihon alle sijoitettavaa sirua niin tuskin sekään tulee menestymään. Kauhean moni ei kuitenkaan ole halukas luopumaan omasta yksilönvapaudestaan. Ellei sitä valvontaa tehdä salaa *pälyilee ympärilleen vainoharhaisena*
"Onneksi olen tajunnut sen että tuomitseminen ei hyödytä ketään"
Älä sitten tuomitse
täällä sekä ihmisissä, että eläimissä.
Ettekö ole sitä vielä tajunneet?
Jokainen meistä on rekisteröity, maksuvälineinä pankkikortit, kännykät...niiden mukaan on tieto missä olet, mitä teet ja kuinka elät?
Eläimillä on sama juttu.
Rekisteriin on ilmoitettava kaikki kotieläimet.
Lisäksi käytettävä korvamerkkiä tuotantoeläimille, jonka perusteella nähdään mistä lähtenyt, mitä syönyt, miten kasvatettu?
Luonnon eläimet ovat suurimmalta osalta vielä vapaat näistä kahleista.
Mutta kuinka kauan?
Niin, totta on että nykyisin ihmisen minuutta märrittävät kuulumiset monenlaisiin rekistereihin, ja olennainen osa minäkuvaa on oma sosiaaliturvatunnus, puhelinnumero yms... Mutta "pedon merkin" näkeminen niissä on vainoharhaisuutta. Eli jokainen verotettava on saatanan vallassa? Heh-heh. Ihmisten kannattaisi opetella kontrolloimaan saatanoita ja jumalia omassa itsessään.
olen minä kristillisessä uskossani, sillä voin leikkiä muita parempaa. Jumala ompi kilpeni, jonka takaa saatan tuomita toiset. Jes, jes, jes!
En nyt oikein ymmärtänyt pointtia, onko tämä joku inside-juttu?
"Jos viestini poistetaan ilmoitan ylöspidolle siitä että sheriffi poistaa viestit nimimerkin perusteella eikä sisällön perusteella."
Hyvä, alat oppia. Paljon mukavampaa muiden keskustelijoiden kannalta että valitat ylläpidolle suoraan etkä ala valittamaan palstalla.
ja ps. En poistele viestejä nimimerkin perusteella, vaan sisällön.
t. Kee
Sullehan se on tärkeintä että saadaan "hihhulien viestit poistettua" mutta ateistit saa kyllä tehdä pilkkaa uskon asioilla, sinäkin varmasti toivot että en tänne kirjoittelisi yhtään mitään ja toiveesi on lähes totta en aio kauheasti tulevaisuudessa kirjoittaa avauksia. Mutta jos keskustelu on päässyt vauhtiin miksi sitä tulee poistaa? Poista viestit ajoissa niin ei pety kukaan! Tarvitseeko tänne edes avauksia kirjoittaa, kun porukka on kerta niin paatunutta ja suvaitsematonta. Paha saa palkkansa, voi olla että Jumala estää kirjoittamasta tänne avauksia koska niistä puuttuu henki en voi kirjoittaa hengestä ja harvoin edes siteeraan Raamatun kohtia. Eli Jeesuksen Jumala huomaa kuinka käytän uskoani väärin. Moni on minua omassa elämässäni moittinut käännyttämistyöstä, mutta en yritä saada käännynnäisiä sillä heistä Jumala ei hyvällä katso vaan tahdon saada uudestisyntyneitä armolahjojaan käyttäviä Jeesuksen Kristuksen ylösnousumukseen uskovia. Jumalan rauhaa sinulle!
"en aio kauheasti tulevaisuudessa kirjoittaa avauksia."
Parempi olla kirjoittamatta ollenkaan jos et aio tulevaisuudessakaa aio noudattaa sääntöjä.
"kun porukka on kerta niin paatunutta ja suvaitsematonta"
Väittäisin että porukka ei ole suvaitsematonta, ainoastaan kyllästyneitä "hihhulien hihhuliavauksiin".
" voi olla että Jumala estää kirjoittamasta tänne avauksia "
Väärin ! Ei niitä avauksia estä kirjoittamasta jumala vaan MINÄ / ja minun kautta palstan muut ihmiset ! ;)
"Jumalan rauhaa sinulle!"
Ei kiitos.
Millä lääkityksellä tulee tuon tasoista tekstiä?
Taidat olla vähän palopuheinen kirjoittelija.
Tunteet korvaa järjen äänen, niinkö?
Toi fundamentalistien tapa tulkita maailmaa on suoraan ala-asteelta. "jos et oo mun kaa niin mun iskä tulee ja antaa selkää sulle:-)"