Taitaa olla jo numero 101! Kommunistit, punikit, stallarit ym. roskaväki on kyllä tehnyt parhaansa muuttaakseen sen verenpunaiseksi itänaapurin avulla.
Ei ole onnistunut, eikä tule onnistumaan.
Kiitos koko Suomen kansan, myös Marskin ja hänen sotilaidensa.
Ei ole onnistunut, eikä tule onnistumaan.
Kiitos koko Suomen kansan, myös Marskin ja hänen sotilaidensa.
Vastaukset 32
Vanhimmat
punikit yrittivät muuttaa 1918 joulun punaiseksi. Ikävästi heidä kannaltaan sitä väriä näkyi vain vankileireillä, joilta niiltäkinoli kapinallisten pääosa jo armahdettu.
Toki yritykset jatkuivat, olihan itärajan takana vahva punainen tukijoukko.
Joulun väi on PUNAINEN, kaikkialla.
voi olla punainen vaatteissa, ei aatteissa.Siellä se on VALKOINEN. Myös lauluissa.
,,,,Siellä se on VALKOINEN. Myös lauluissa. ,,,
Mites on Petteri Punakuono?
"Valkoinen maa, lunta sataa ..."
Musta tuntuu ettei kaikille näytetä kaikkia viestejä mitä tänne kirjoitetaan. Näytetäänkö teille tällaista ketjua ollenkaan. https://keskustelu.suomi24.fi/t/15495834/ikuinen-trauma
Minulla se ei näy mutta kaverilla näkyy. Hän näytti sen juuri omasta läppäristään ja kysyi että luenko minä täältä mitään kun toihan on hänen mielestään paras ketju koskaan. Täytyypä lukea se hänen läppäristään. Hyvää joulua sekä punaisille ja valkoisille!
Oikein, köyhät, työttömät, sairaat, eläkeläiset, roskaväkeä kaikki, montulle vaan ja metri maata päälle.
Ihminen voi tehdä konkurssin sairauden takia ja köyhtyä eli köyhät ja sairaat ovat roskasakkia. Eläkeläisiä on monenlaisia; on rikkaistakin eläkeläisiä. Roskasakkia kun eivät enää tee töitä vaan lepäävät laakereillaan. Työtön voi olla ollut saanut potkut kun firma lopetettiin. Hän on roskasakkia kunnes löytää uuden työn. Ketäs ne on ne ei-roskasakkilaiset.
Mutta Suuren Luonnon meille tarjoama luminen valkea joulu on tasapuolinen meille kaikille. -Ihanaa, eiks je?
Taas on tasapuolisesti valkoinen joulu koko Suomessa ja kaikille suomalaisille Joulupukki.
Rajan takana on Pakkasukko, outo kaveri. Kylmä ja arvaamaton, turhaan sitä Suomeen toivat, oli naamioitunut Joulupukin asuun.
Me eläkeläiset olemme turhaa väkeä. Hyvää juomia kaikille. Juolupukki kävi jo. En saanut mitään
Natsit hirteen!
Kannatetaan!!! Nerokas idea! Ja ihan tasa-arvon ja myös visuaalisuuden vuoksikin joka toiseen hirteen natsi ja joka toiseen kommari.
Tuohon porukkaan ei kovin paljon köyttä tarvita.
Sen sijaan fasistiset liikkeet ympärillämme ovat jo laajempi porukka. Muutamissa valtioissa jo aivan valtiojohtoa myöten.
Hyvinhän lahtarit erottivat Kerenskin hallituksen avulla laillisesti 1916 vapaissa vaaleissa valitun eduskunnan 31.7.1917. Kerenski kuului Sosialistivallankumoukselliseen puolueen johtoon.
Sosialistivallankumouksellisten tavoitteena oli sosialisoida maaomaisuus ja jakaa se uudelleen talonpojille. Sosialistivallankumouksellisuus oli suosittu maaseudun köyhien pienviljelijöiden parissa, mutta kannatuspohjaa laajentaakseen he muunsivat liikkeen sanomaa 1890-luvulla tapahtuvan nopean teollistumisen aikoihin vähälukuiselle teollisuustyöväestölle sopivaksi.
Sosialistivallankumouksellisislla oli myös terroristisiipi, joka teki satoja poliittisia murhia. Se oli vastuussa muun muassa Venäjän sisäministeri Dmitri Sipjaginin murhasta 1902.
Voidaan sanoa, että lahtarien avulla saatiin Suomeen verinen joulu 1917.
”Voidaan sanoa, että lahtarien avulla saatiin Suomeen verinen joulu 1917.”
Kaikkea voi sanoa, mutta todellisuudessa vuonna 1917 useimmat veriteot käynnisti punainen osapuoli. Varsinainen sota alkoi vuoden 1918 puolella ja siinä osoittautui punakaartti sotajoukkna amatöörimaiseksi ja hävisi!
"Kaikkea voi sanoa"
No, sitähän minäkin. Lahtarien verinen joulu saatiin aikaiseksi 1917 itänaapurin avulla. Hyvinhän tuo onnistui!
Punikki: "No, sitähän minäkin. Lahtarien verinen joulu saatiin aikaiseksi 1917 itänaapurin avulla. Hyvinhän tuo onnistui!"
Hölynpölyä.Joulu 1917 oli varsin rauhallinen. Suomi lähetti tunnustuksen hakijat Pietariin. Se saatiin vuoden vaihduttua.
Punakaartien kokouksessa 16.-18. 12. 1917 asetettiin tavoitteeksi vallankumous.
Hallitus puolestaan laittoi vauhtia suojeluskuntien perustamiseen.
Joulu 1917 oli Suomen ensimmäinen itsenäinen eli VALKOINEN joulu. Punikeille sellainen ei sopinut, vaan valmisteltiin aseellista kapinaa ja työväen diktatuuria.
Mannerheim oli kapinakenraali joka murhasi tuhansittain viattomia siviilejä 1918. Lahtarit kaatoivat laillsien eduskunnan 31.7.1917 ja aiheuttivat laillisuuden romahduksen. Heidän yhteistyökumppanina olivat venäläiset sosialistivallankumoukselliset.
Huvittavinta on Mannerheimin nojautuminen Venäjän sotaväen rikoslakiin murhiensa pontimena. Asellinen kapina onnistuikin mainiosti ja sen seurauksena toimeenpantiin kansanmurha. Mannerheimin "ammutaan paikalla" käsky oli keskeinen syy laajamittaisten teloitusten leviämiseen murhajoukkioihin, jotka niitä innolla toimeenpanivatkin. Veristä oli homma!
Mannerheim oli hallituksen joukkojen ylipäällikkö, joka kukisti bolsevikkien tukeman aseellisen kapinan 1918.
Eduskunnan sulki Venäjän hallitus,
Mannerheimin ohje 25.2. 1918 oli hyvin asiallinen, vaikka punikit sitä vääristelevät.
Sotavankeja ammuttiin molemmin puolin.
Teloitukset sodan jälkeen olivat eri asia.
Pääosa aseelliseen kapinaan syylisistä armahdettiin vielä 1918.
Miksi valehtelet?
Mannerheim oli valkoisten päällikkö ja johti kansanmurhaa. Suomessa ei ollut bolsevikkeja, ne toimivat Venäjällä ja yhtä verisesti kuin mannerheim Suomessa.
Sodan jälkeen vankeja ei vapautettu kuten tehtiin esim. Yhdysvaltojen sisällissodassa sen päätyttyä, vaan pidettiin vankeudessa nälässä ja tautien levitessä heidän keskuudessaan. Murhissa kuolleiden määrä oli 27.000 henkilöä.
Enpäs ole ennen Ketaleelta tuota kommenttia nähnyt, ainakaan yli 1000 kertaa, vielä...
Kohta se päivä koittaa ja sitten annetaan työn raskaan raatajalle bansku. Vaikka harvemmin pitäisi omien päälle 24/7 kusemista palkita....
Ahaa! Totuus sattuu. Sitähän minäkin. :D
Valkoinen joulu !
Valkoisten voitto varmisti jouluperinteet Suomessa. Typerä venäläisten pakkasukko pysyköön itärajan takana jatkossakin.
Se aito joulu on 07.01 tuolla rajan oikialla puolen. Pakkasukko lähtee liikkeele koteihin jo 31.12 ja antaa kiitokset menneestä vuojesta. Samoin hyvinkin odotettu presidentti Putin TV:n välityyksellä. Piitkät vapaat töistä alakaa 01.01 ja töihin vasta 09.01.
"... aito joulu on 07.01 ..."
Typerä venäläisten pakkasukko pysyköön itärajan takana jatkossakin.
Kuten kaikki te kremlinsitkin !
Sinne vaan kaikki stallaritkin. Turhaan yritätte muita mustamaalata. Kremlinsejä olette juuri te!
ainakin+toiset+sata+valkoista+joulua.+Punikkien+kannatus+on+0,3+%
Ensivuonna Suomessa SDP suurin puolue ja Rinne pääministeriksi. Ja fasisteja ottaa kuuppaan.
Punaista Joulua 2019!
Rinne on oikeistososialisti ja reservinupseeri.
Ei Suomi punerru, vaikka stallarit kuinka valehtelevat.
Vasemmisto ei koskaan saa enemmistöä eduskuntaan.
Täällä kai yhä joku vasemmisto -stallari yrittää päteä. Toivoton tehtävä.