eivät pysyisi paikallaan jos väitetty pallomaa linkoaisi kiviä ja koko planeettaamme valtavalla pyörimisnopeudella
http://kuvanjako.fi/kpt0q.jpg
Aina tulee lisää näitä todisteita litteästä maasta. Hetken jo välillä epäilin, että maa saattaisi olla pallo.. Pyydän anteeksi idioottimaisuuttani.
http://kuvanjako.fi/kpt0q.jpg
Aina tulee lisää näitä todisteita litteästä maasta. Hetken jo välillä epäilin, että maa saattaisi olla pallo.. Pyydän anteeksi idioottimaisuuttani.
Vastaukset 7
Vanhimmat
https://www.youtube.com/watch?v=URowb7ZEipI
Vieläkään ei ole yhtään todistetta litteästä Maasta.
Ei pallomaa linkoa kiviä eikä mitään yhtään mihinkään, kaikki liikkuu samaa kiinteää nopeutta maan keskipisteen ympäri.
Juu, tukka senkus vaan hulmuaa päiväntasaajalla kun mennään 1600 km/h.
Pohjoisnavalla pyöritään kerran päivässä ympäri sano.
Minä leikkautan aina kesäksi tukan ihan lyhyeksi ettei lomalennolla hulmua muiden silmille kun lentokone menee melkein yhtä lujaa. Pitempitukkaiset ilmeisesti pitävät stydimpää hiuslakkaa kun ei heilläkään tukka lepata.
Perkele. Tuo 1400 km tunnissa ei ole yhtään mitään.
Mehän pyörimme Auringon ympäri kai satoja tuhansia kilometrejä tunnissa ja aurinkokuntamme painaa menemään ainaski miljoonaa.
Tähtitaivaamme pysyy kuitenkin täysin täysin samanlaisena vuosituhannesta toiseen.
Se on merkillistä.
Pyöriminen päiväntasaajalla aiheuttaa noin 0.01-0.02m/s2 kiihtyvyyden. Se ei riitä läheskään voittamaan maapallon 9.81m/s2 kiihtyvyyttä. Joten kivet pysyy hyvin kyydissä.
Paskaako sitä ajattelemaan jotain päiväntasaajan 1600 km:n tuntivauhtia.
Koko aurinkokuntammehan painaa miljoonaa jonnekin eikä tukka hulmua yhtään.