Kun eilen kirkosta t
Kun eilen TV sitä tuli eri kirkkokuntien mm helluntailaisten ja muiden kirkkojen joulutilaisuus missä laulettiin Maria joululaulu ajattelin että nyt P Paavola haukkuu taas muut.ja niinpä juuri ilmestyi hankinta Paavolan sivulle. Hän ei hyväksy muuta kuin itsensä😗
Kun eilen TV sitä tuli eri kirkkokuntien mm helluntailaisten ja muiden kirkkojen joulutilaisuus missä laulettiin Maria joululaulu ajattelin että nyt P Paavola haukkuu taas muut.ja niinpä juuri ilmestyi hankinta Paavolan sivulle. Hän ei hyväksy muuta kuin itsensä😗
Vastaukset 4
Vanhimmat
>>missä laulettiin Maria joululaulu <<
Niin, luonnolliseti Maria nostetaan korkeaan asemaan kautta maailman kun on eksytty kolminoisuusoppiin. Mikä tässä olisi edes outoa tai vierasta. Kun Jeesusta pidetään JUMALANA, ei JUALAN lähettämänä Poikana, niin luonnollisesti Maria on JUMALAN äiti, niin hassulta kuin se kuulostaakaan.
Niin, joka ihminen kolminaisuudessa tulee aikaan ymmärtämään ja ylisitämään Marian JUMALAN äidiksi, koska on kolminaisuusopin siteissä. On ohjautunut / mielikuvat on ohjattu hylkäämään Raamatun todellinen opetus kaikkivaltiaasta JUMALASTA, joka on ISÄ yksin,- ei kolmisin.
3 Mutta tämä on iankaikkinen elämä, että he tuntevat SINUT, joka YKSIN olet totinen JUMALA, ja hänet, jonka sinä olet LÄHETTÄNYT, Jeesuksen KRISTUKSEN.
Eikö tuntunutkin erittäin vieraalta ja erittin etäiseltä tuo JUMALAN todellinen ilmoitus, - ikään se kuin olisi harhaoppia?
Taas katolilaisuudesta kupuavaa oppia pidät erittäin osuvana ja "raamatullisena". Näin se vaan menee ja asiat etenee kohti niputusta.
Niin,ei Petrin ja kumppaneiden uskomukset poikkea katolilaisuudesta. On vain väliaika kasvaa Marian "tuntemuksessa". Petrihän tutkii par´ aikaa ja etenee tutkimksissaan kohti JUMALAN äitiä. On side siihen. Puuttuu vain asian loksahtaminen paikoilleen. Mielikuvan laajentuminen. Niin, ei uutta auringon alla ajatellen katollilaisuuden leviämistä kautta aikain.
Niin, positiivista tässä juuri on se niputus eli riitaisuudesta luopuminen /antautuminen ja rauhassa elämisen aktivoituminen. Parempi tila on olla / toimia rauhassa keskenään kuin väkipakolla levitää uskontoaan.
Onko Lievosella kaikki ok?Niin on sekavaa tuo kirjoitus.
markku.lievonen , Mitä pahaa Maria on sinulle tehnyt.
Niin, ei Maria ole tehnyt KOSKAAN mitään väärin,- puhumattakaan pahaa. Pahaa on tehnyt katolilaisuus keksiessään opin ; Jeesus on JUMALA ja näin Maria olisi JUMALAN synnyttäjä. Tämä ihmisen teko on kauhistus kaikkivaltiaalle JUMALALLE.
Niin, kuten Raamattu opettaa,- en minä, niin Maria synnytti Jeesuksen Kristuksen lihallisuuden,- vauvan,- poika lapsen, josta kasvoi mies Nasaretin Jeesus, jonka JUMALA teki Herraksi ja Kristukseksi. Jota tulee KUTSUTTAMAN JUMALAN Pojaksi.
3 hänen Pojastansa — joka lihan puolesta on syntynyt Daavidin siemenestä
4 ja pyhyyden hengen puolesta kuolleistanousemisen kautta asetettu JUMALAN Pojaksi voimassa — Jeesuksesta Kristuksesta, meidän Herrastamme,
36 Varmasti tietäköön siis koko Israelin huone, että JUMALA on hänet Herraksi ja Kristukseksi tehnyt, tämän Jeesuksen, jonka te ristiinnaulitsitte."
Kauhistus on siinä, miten ihmisille on opetettu kolminaisuuden lisäksi / liittyen siihen, miten liha voisi synnyttää Henkeä. JUMALA opettaa Raamatussa ;- lihasta syntyy liha ja Hengestä syntyy henki.
Kuten Jeesus opetti;
” Mikä lihasta on syntynyt, on liha; ja mikä Hengestä on syntynyt, on henki.”
KAIKKI ihmiset ihmislajista on syntyneet lihasta kuten Jeesuskin Marian synnyttämänä. Mutta, Maria ei synnyttänyt Henkeä,- vaan kaikkivaltias JUMALA. Aivan kuin ihminenkin syntyy JUMALASTA tullen JUMALAN lapseksi. (Joh 1)