Japanissa on kuolemantuomio voimassa

kerrottiin äsken radio Suomen uutisissa. Japanin vankiloissa odotta teloitusta yli 100 henkilöä.
11<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Japanissa homma toimii.

Äänestä

Mitä, ihanko uutisissa kerrottiin, voi herttileili sentään, että oikein radiouutisissa. Jopas nyt jotakin että oikein uutisissa.

Äänestä
  • Mulle ainakin oli ihan uusi tieto joten hyvä että kerrottiin.

    Äänestä

  • itynf kirjoitti:

    Mulle ainakin oli ihan uusi tieto joten hyvä että kerrottiin.

    Jos olisit eilen kuollut nii et tietäisi tätäkään asiaa.

    Äänestä

  • Kaljalla kirjoitti:

    Jos olisit eilen kuollut nii et tietäisi tätäkään asiaa.

    Trolli.

    Äänestä

mennään maan tavoilla. Jotain jäynäähän noi on tehneet kun ne kerran ovat tuomionkin saaneet. Meillä ei kun taputellaan partavauvoja olalle ja annetaan suunnilleen oikeuslaitoksen sisäistä rangaistuslinjaa mukaileva "ankaraa nuhtelua" vastaavia tuomioita, vaikka tuhoaisi lapsen elämän. Ei vallaton ihme, että tänne on pesiytynyt muualle eurooppaan kelpaamaton aines. Hyvälle näyttää :)

Äänestä

Suomessakin oli vuoteen 1949 asti voimassa kuolemantuomio rauhanaikana ja sodanaikainen vuoteen 1972. Minun puolestani saisi olla vaikka edelleen.

Äänestä

Japanilaisten moraali liittyen rikoksiin on ehdoton eli se joka syyllistyy karkeisiin rikoksiin saa maksaa niistä hengellään. Se toki lisää lainkuuliaisuutta Jpanissa.

Äänestä

Teksasissa poliisin murhaaja sai oikeutta vuosikymmenien jälkeen. Joku ihmisoikeus pitäisi olla kuolemaantuomituillakin, ettei tarvitse turhaan virua vankilassa. Lisäksi hengenottomenetelmään pitäisi saada enemmän valinnanvaraa. Myrkkyruiskeet varsinkin ovat tehottomia; vähän sama kuin annettaisiin antabusta krapulalääkkeeksi.

Itselleni valitsisin mieluimmin neljä-viisi Viagara-tablettia ja Scarlett Johanssonin. Henki menisi viimeistään toisella kierroksella.

Äänestä
  • Kuolemaantuomitut ovat tehneet hirveyksiä ja heidät pitäisi teloittaa hitaasti kiduttamalla.

    Äänestä

Sama tänne jotain tolkkua "vankeinhoitoon".

Äänestä

Kommentoi aloitusta


drjhe kirjoitti:

kerrottiin äsken radio Suomen uutisissa. Japanin vankiloissa odotta teloitusta yli 100 henkilöä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu