Det blir knappast någon större katastrof även om det fortsätter under nästa regeringsperiod.
För de Blåa kan det bli jobbigare, när man är van vid feta minsterförmåner.
För de Blåa kan det bli jobbigare, när man är van vid feta minsterförmåner.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Om vi röstar flitigt så vet man aldrig vad som kan hända.
Det är sannolikt att SFP inte får bli ett oppositionsparti om det gör ett hyfsat val. Då skiljelinjerna går mellan höger och vänster, stad och landsbygd är det alltid något av de stora som behöver SFP som stöd.
Det stödet bjuder SFP gärna på, bara partiets väljare också får något. Det får man inte i oppositionen som vi har sett, så vi kan bara hoppas att SFP lyckas med sin hittills lyckade politik. Bäst vore det om SFP gick till val med någon trovärdig, utbildad och ekonomiskt kunnig man i spetsen. Om jag inte har helt fel, har SFP minst en sådan person i partiets ledande organ.
Sfp är inte vant att sitta i oppsition de röstar ju för regeringen som om de var ett regeringsparti. Själv hoppas ja verkligen de får sitta i opposition nästa period också det är sjukt när ett parti får sitta i regeringen 36 år i sträck. Och det är dags att slopa tvångsfinskan också och låta folk välja stora världsspråk som spanska.
Tvångsfinskan får gärna slopas.
Ändå++kommer+säkert+minst+85+%+att+plugga+frivillig++finska,men+visst++vore+det+fint+att+få+välja.
Svenskspråkiga skolar har inte så många språk att välja på.
Isynnerhet i mindre skolor.
Det kommmer att bli ett intressant riksdagsval.
Gärna såg man ju SFP i regeringen.
Det skulle nog vara tid att ta itu med kandidatuppställningen också. Partiernas monopol på politiken har haft en förödande inverkan.
Ni finländaren lär er alltför fint språk.
Det betyder, att finsvennar kan inte prata lika fint språk som ni.