Kansalaisaloite: roskaaminen kiellettävä

Perustelu: roskaaminen tappaa, esimerkiksi tänään kuoli kaksi ihmistä törmättyään roska-autoon. Ilman roskia ei ole vaarallisia roska-autojakaan.
11<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Roskaaminen on nykyisinkin jo kiellettyä, mutta kun sitä ei kukaan valvo, niin ei sitä vähä-älyiset sitten noudatakaan. Roska-autot myöskin näyttävät roskaavan. Jos auto on liian täysi, tai siinä takaosassa on kevyitä roskia, niin lentelevät pitkin pientareita auton liikkuessa. Tänä aamuna oli pientareet täynnä mainoslehtiä. En tiedä oliko levittäjä roska-auto, vain joku vastuuton mainoslehtien jakaja.

Äänestä
  • Poliisit panssarimersuillaan hillitsemään roskaamista. Konetuliaseella varoituslaukauksia. Kansalainen kaipaa kieltoja ja kurinpitoa.

    Äänestä

  • Koirankakan+jätöstä+30999999999999999999900000000000000000000000000+euron+sakko+++25%+alv!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Äänestä

Sellainen aloite, että roskaamista rakastaville rakennetaan kerrostaloja kaatopaikan viereen jossa voivat aina ihastella rakastamaansa maisemaa.

Äänestä

Siellä taas rakettiroskaa kylvetään maahan. Vielä niihin kesällä törmäillään.

Äänestä
  • Kuten koirankakkaan..

    Äänestä

  • Ja taas teinit viskovat siidereitään tyhjinä kaduille.

    Kansalaisaloite jossa käsiteltäissiin Kansalaisaloiteiden tyhmuuyyä
    avataava
    Kansalaisaloite - jossa käsiteltäsiiin pierujen akateemisuutta
    avattava

    siis mitä tahaansa paskaa 500000 nimeä = hallitus joutuisi töihin!

    Äänestä

  • roskaaminenkäynnissä kirjoitti:

    Kuten koirankakkaan..

    Epäilen että tänään hylättyä koiran pyyttonia ei enää keväällä löydä mistään. Ellei sitten ota talteen ja pakasta. Vie sitten kesällä samaan paikkaan ja toruu koiranomistajia.

    Äänestä

Roska-autokolarissa oli osallisena venäläinen auto. Tänään sattui ohituskolari Lapissa, ja taas oli osallisena venäläinen auto. Venäläinen auto oli lähtenyt ohittamaan ja törmäsi vastaantulevaan rekkaan. Kaksi kuoli ja kolme loukkaantui, kaikki siis venäläisessä autossa olleita.

https://www.is.fi/kotimaa/art-2000005958063.html

Äänestä

Luontoon heitetyt purukumit aiheuttavat linnuille ja muille pienille eläimille turhia tukehtumis- ja muita kuolemia. Purukumien heittely luontoon on lopetettava.

Luontoon heitetyt tupakantumpit lisäävät luonnon muovisaastemäärää. Tumppien heittäminen luontoon kiellettävä.

Äänestä
  • Purukumi voidaan jauhaa kumipuruksi, joka sopii esimerkiksi teiden päällysteiden pehmikeaineeksi.

    Tupakoinnissa on siirttyävä Vihreään Norttiin ja havannalaisiin sikareihin, joista puttuvat myrkkymuoviset suodattimet.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


roskaaminenkiellettävä kirjoitti:

Perustelu: roskaaminen tappaa, esimerkiksi tänään kuoli kaksi ihmistä törmättyään roska-autoon. Ilman roskia ei ole vaarallisia roska-autojakaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu