Lopetin Diane Novan syönnin n. 4 kk sitten, olin syönyt sitä muutaman vuoden.
Lopettamisen jälkeen alkoivat rajut haittavaikutukset, hiukset rasvoittuvat päivässä ja lähtevät runsaasti, iho on muuttunut todella epäpuhtaaksi, eli finnejä on varsinkin kasvot täynnä.
Onko muilla vastaavia kokemuksia? ja miten on, onko enää paluuta "normaaliin" tilaan, eli että palautuuko hormoonien tasapaino aikanaan takaisin ja näin ollen näpyt/hiusten lähtö/rasvaisuus vähenee?
Ei ole mukavaa kärsiä moisesta.
Tämän jälkeen en enää aio laittaa mitään e-pillereitä suuhuni enää koskaan. Kamalaa.
Lopettamisen jälkeen alkoivat rajut haittavaikutukset, hiukset rasvoittuvat päivässä ja lähtevät runsaasti, iho on muuttunut todella epäpuhtaaksi, eli finnejä on varsinkin kasvot täynnä.
Onko muilla vastaavia kokemuksia? ja miten on, onko enää paluuta "normaaliin" tilaan, eli että palautuuko hormoonien tasapaino aikanaan takaisin ja näin ollen näpyt/hiusten lähtö/rasvaisuus vähenee?
Ei ole mukavaa kärsiä moisesta.
Tämän jälkeen en enää aio laittaa mitään e-pillereitä suuhuni enää koskaan. Kamalaa.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Diane Nova on alunperin aknelääke joka siis otettu myös e-pilleri käyttöön. Sitä määrätään ehkäisyyn niille naisille joilla on huono iho ja ongelmia tällä alueella..
Muistatko millainen iho sinulla oli ennen kuin aloit syömään niitä?? Minulle Diane Nova-kausi oli kuin paratiisi: iho niin sileä ja kaunis! Ja niinhän siinä tuppaa käymään että kun ne lopetin niin pääsin samaan kuin ennekin eli ravanaamaksi..:-((
Aikoinani kun aloitin pillerit, oli ihoni melko huonossa kunnossa ja pillerit auttoivat hyvin ja nyt tilanne on täysi kaaos. argh!
miul oli enne diane novat juuri pahan aknen hoitoon..kun lopetin,muutuin taas pitsanaamaksi hetkessä ja mensut jäivät tulematta..(niin korkea hormonipitoisuus pillereissä) menin gynelle ja sain uudet pillerit ja nyt rupeaa naama näyttämään taas ihmisen naamalta..
Vaihdoin aikoinaan DN:aan just ihon takia. Joku aika sitte ihan kokeilumielessä olin syömättä pari kk ja heti alko iho ja hiukset rasvoittumaan ja sen jälkeen ilmesty finnit, otsaan etenkin, ja enemmän kuin silloin aikaisemmin. Nyt syön taas DN:aa, mutta kiinnostais tietää muiden kokemuksia muista merkeistä, mitkä olis ehkä vähän "miedompia", mutta auttais tohon iho-ongelmaan... Esim. Moonchild, mitä merkkiä nyt käytät???
Hei! Lopetin Diane Novan syömisen vuosi sitten n. 7 vuoden käytön jälkeen. Ainoana ehkäisykeinona en pillereitä koskaan käyttänyt, joten alkoi huolestuttamaan nappien "turha" napsiminen; reseptin olin saanut nimenomaan aknen hoitoon. Hiuksia alkoi lähteä lähes heti pillerien poisjättämisen jälkeen, ja niitä lähtee edelleen runsaasti. Iho pysyi melko hyvässä kunnossa puolisen vuotta, tämän jälkeen alkoi epäpuhtauksia ilmaantua lähinnä vartalolle, kasvojen iho on yllättäen pysynyt melko finnittömänä. Hormonitoiminnan normalisoitumisen aikataulu on varmasti yksilöllistä, mutta itselläni ajattelen sen tapahtuneen juuri tuossa puolen vuoden kohdalla. Tilanne on kuitenkin parempi kuin ennen pillerien syömistä, tosin johtuu varmaan myös murrosiän ohittamisesta...Alkoi taas tympiä selän huono iho ja nyt olen muutaman kuukauden syönyt Yasmin-pillereitä. Suuria vaikutuksia en vielä ole huomannut, mutta uskoakseni nämä hormonien tasoittumiset vievät aikaa. Yhtä asiaa ihmettelen; asioin pilleriasioissa terveydenhoitajan välityksellä ja lääkäri oli itse mennyt vaihtamaan pillerimerkin, vaikka kerroin Diane Novan sopineen minulle hyvin. Selitystä tähän en terveydenhoitajalta saanut. Jossakin viestissä tällä palstalla kyseltiin DN:n käyttöaikarajoituksissa..Aiemmin en tällaisesta ole kuullut, mutta nyt hieman skitsottaa..
mä lopetin pillerien syömisen kesällä (söin Melianeja) ja sen jälkeen on hiukset rasvottunu tosi helposti ja hiustenlähtöäki on ollu. tosi ärsyttävää/stressavaa. alotan taas kohta syömään pillereitä ku mulla on taas vakituinen poikaystävä. toivottavasti hiusongelmat sen jälkeen helpottas.
Söin Diane Novaa noin 6 vuotta, jonka jälkeen lopetin syömisen vajaa vuosi sitten. Ensimmäisenä ongelmana oli kuukautiset, jotka ensin harvenivat ja harvenivat, kunnes loppuivat kokonaan. Tähän auttoi keltarauhashormonikuuri, jonka popsin ja jonka jälkeen kuukautiset on ainakin kerran tulleet.
Toinen ongelma on sitten todellakin tämä naamavärkki. Aloitin Diane Novan pääasiallisesti ehkäisytarkoituksessa, mutta gynekologi määräsi ko. merkin, koska selässäni oli melko paljon näppyjä. Naamassa ei finnejä koskaan ollut, ainakaan mitenkään järin häiritsevästi. Niin, ennenkuin nyt. Naama kukkii kuin parhainkin kukkaketo. Sekä hiukset että kasvot rasvoittuu huomattavasti enemmän kuin ennen.
Olen nyt aloittanut ehkäisyrenkaan käytön ja toivon todella naaman tilan tasoittuvan takaisin normaalille tasolle...